Акције путем интернета

Порука
Аутору
Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Беобилд

#561 Порука од Љубиша » 16 Јун 2019, 14:40

Ево мог прилога на тој страници Беобилда, пренећу га овде за случај да га тамо избришу јер излази из оквира теме:

Саша

У односу према званичном језику се у малом може видети у каквом стању су нам систем и држава уопште, општа култура, образовање и ниво цивилизованости.

Ја волим да друго писмо у српском језику поредим с одступањем од стандарда и дивљом градњом у архитектури и урбанизму. Још један у највећој мери тачан показатељ из једне, одређене области, какво је опште стање у држави и друштву. Као што се добар део грађана не занима за тај проблем, не примећује га, навикао се на њега, сматра га мање битним од других, животно важних проблема, мрзи га да мисли на то, лакше му је овако, добро је и овако, има ту и неких предности ... тако је и с тим лошим идеолошким наслеђем у нашем језику. Они с познавањем савремене историје сопствене државе, развијеним осећајем за језик и културу, знањем савремених стандарда, исто као и они који се разумеју у архитектуру и урбанизам, имају осећај за лепо, схватају савремену цивилизацију и њене домете, то примећују и не могу да се помире с тим. Једнако као што не могу ни с општим лошим стањем у држави и друштву, нехигијеном, немаром и нередом на све стране.

Нашем језику је потребан стандард какав важи у практично свим другим језицима, као што су нам потребни савремени, добри стандарди у свим другим областима. Фраза о "предности и богатству" због два писма у ЈЕДНОМ језику је невиђена идеолошка глупост, наслеђено идеолошко ђубре у које се овде некритички верује као што неки верују у то да је Земља равна плоча. Незнање и слепа вера.

Има градитеља, вероватно јер има таквих купаца станова, којима није стандард оно што је општем грађанству на слабом образовном нивоу и потрошачима масовне, јефтине (не)културе. Има нових зграда направљених по добрим стандардима у свему, па и у језику, најчешће са скупим становима, највише на Врачару и у Старом граду, чија се продаја по правилу не оглашава и не рекламира, за оне који су тиха елита овог друштва, људи који су изврсни стручњаци, успешни пословни људи, способни, имућни и неотуђени од сопствене земље и културе, чији су стандарди за све изнад просека, па не би лако допустили ни да су им натписи на и у згради где станују на нивоу који допушта залуђена већина која се сродила и не смета јој општи неред у друштву и држави - једнако на улицама, у језику, медијима, установама, архитектури ...

Срећом, ствари се полако померају на боље, што буди наду да ће тако ићи и са свиме осталим. Или ћемо, као друштво и држава, и даље падати, а већ смо при дну европске цивилизације у скоро свему, или ћемо слушати и читати без беса, учити, мењати се и постепено враћати тамо где смо припадали пре комунистичке револуције која нас је у скоро свему уназадила за цео век.

Љубиша
Стара кука

Акције путем интернета

#562 Порука од Љубиша » 22 Авг 2019, 15:46

Добио сам писмо јуче, одговорио на њега, добио данас још једно, и одговорио на њега. Ево их:

Poštovane/i,

U cilju omogućavanja Vaše potpune kontrole nad ličnim podacima i u cilju usklađivanja sa odredbama novog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, izmenili smo Pravila programa i Pravila Super Klubića i objavili Obaveštenje o privatnosti.

Briga o ličnim podacima i transparentnost u radu su vrednosti na kojima zasnivamo naše poslovanje. Ovo Obaveštenje o privatnosti se izdaje u cilju usklađivanja sa novim Zakonom o zaštiti podatka o ličnosti.

U Vašem profilu možete proveriti podatke koje ste nam ostavili, izmeniti ih ili dopuniti i proveriti Vaše pristanke* za primanje obaveštenja o novostima i specijalnim ponudama od Super Kartice i partnera.

Vaša Super Kartica

..............................................................

Поштовани,

Добио сам писмо од Вас.
Молим Вас да ми га пошаљете на званичном српском језику ако желите да га прочитам.

Поздрав,

Љубиша Јовановић

Београд

.............................................

Poštovani gospodine Jovanoviću,

Hvala Vam na obraćanju.

Kako su ćirilično i latinično pismo ravnopravni po našem Ustavu, ćirilično pismo je obavezno samo za državne organe (sudski postupci, postupci pred organima uprave i slično... ) i koristi se u službenoj upotrebi. Pri tome je srpski jezik na latiničnom pismu uobičajena poslovno-privredna praksa u Republici Srbiji, koja je opšte prihvaćena od strane svih, pa i domaćih trgovinskih lanaca i kompanija iz drugih sfera delatnosti.

S obzirom na to, kompanija Super Kartica zadržava pravo da se svim svojim korisnicima obraća na isti način.

Hvala na razumevanju.
​​​​​​
S poštovanjem,
Vaša Super Kartica

............................................

Поштовани,

Опет сам примо неко писмо од Вас на језику који није званичан језик моје државе, нити мој.

Ако хоћете да га прочитам, пишите ми на званичном српском језику.

Поздрав,

Љубиша Јовановић

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1199
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Супер картица

#563 Порука од Дејан_Свитац » 22 Авг 2019, 16:46

Општеприхваћен?! Каква иронија и безобразлук! Нека усвоје измену и допуну Закона па ћу већину њих питати како ће да се сналазе. Мењаће своје навике и они "најокорелији" гајевичари. А ови са супер картицама ће још само на интернету моћи да се "копрцају" са својим равноправним писмом.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1368
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Акције путем интернета

#564 Порука од Дарко Бабић » 23 Авг 2019, 10:03

Кад рече да је "ћирилица обавеза судова" сетих се примера када је Горан Давидовић поништио пресуду због писма: Фирер неће да чита латиницу
(политика.срб/scc/clanak/100524/Firer-nece-da-cita-latinicu).

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Хитлер је писао латиницом

#565 Порука од Дејан_Свитац » 23 Авг 2019, 20:30

„Више бринем како ће се Давидовић снаћи на путу од Италије, где се тренутно налази, до Србије, где треба да се поново сретнемо у судници, јер је већина путоказа написана латиницом”, каже иронично Грухоњић.

Иронија која осликава реалност и погрешно поимање свих оних који мрзе ћирилицу. Ако не знам хрватску латиницу - нећу се снаћи у Европи. То што судска пракса осликава неписменост и што је страшно да неко тражи своје писмо у својој држави, то није важно. Боље да тај поразмисли како ће се он и његов адвокат снаћи са ћирилицом, јер је очито да им је огавна и да је сматрају ђаволском, баш као и окупатори наше културе из Ватикана.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Удружење Добрица Ерић

#566 Порука од Дејан_Свитац » 23 Сеп 2019, 23:39

Удружење Ћирилица - Добрица Ерић послало је позив за удруживање стотинама људи, углавном онима који су пратили њихову страницу. Циљ је да се пронађу нове идеје и кроз сталне акције поправи статус српског писма. Држим им палчеве!

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Ћирилица - Добрица Ерић

#567 Порука од Дејан_Свитац » 01 Окт 2019, 00:18

Јавио сам се људима из удружења Ћирилица - Добрица Ерић, са жељом да помогнем колико год сам у могућности. Још увек нема одговора, а ја верујем да уређивачи нису толико заузети да не могу да узврате поруком. Занима ме колико се људи јавило и који су даљи планови удружења.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1368
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Ћирилица - Добрица Ерић

#568 Порука од Дарко Бабић » 31 Окт 2019, 09:55

Дејан_Свитац пише:
01 Окт 2019, 00:18
Јавио сам се људима из удружења Ћирилица - Добрица Ерић, са жељом да помогнем колико год сам у могућности. Још увек нема одговора, а ја верујем да уређивачи нису толико заузети да не могу да узврате поруком. Занима ме колико се људи јавило и који су даљи планови удружења.
По статуту треба да се управном одбору обратиш да те укључе у помажуће чланство. Можда ниси адресирао писмо на праву особу, јер им је статут поприлично сложен.

Слика

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Друго удружење

#569 Порука од Дејан_Свитац » 01 Нов 2019, 09:50

Могуће да се ради о томе. Какво је ваше мишљење по питању ангажовања и удруживања са овом групом људи?

Љубиша
Стара кука

Био једном један Београд

#570 Порука од Љубиша » 01 Нов 2019, 20:00

Данас сам полемисао на страници Фејсбука "Био једном један Београд" на тему језика и писма. Дајем везу до ње, али не знам да ли се може видети ако нисте члан групе, па ћу пренети овде коментаре; други разлог је зато што су их за тај прилог онемогућили (накнадно утврђујем - само мени!), и није искључено да неће обрисати оне објављене. Изоставио сам имена испред коментара који нису моји из поштовања према тим људима. Тако се губи нит коме сам шта одговарао, али, као и увек, битније ми је шта је речено него ко је то рекао.

https://www.facebook.com/groups/biojedn ... up_comment

Љубиша В. Јовановић Увек се изнова зачудим када људи говоре о духовним и културним вредностима и неопходности њиховог чувања и неговања, а сами се не потруде ни толико да пишу српски српском ћирилицом. И чуде се што се бацају старе породичне слике и вредне ствари, или руше вредне куће и амбијенти. У чему је разлика?

+ Ćirilicu treba čuvati, ali ja se ponosim time što znam oba pisma. U mojoj porodici se nije nametalo pismo kojim će neko pisati. Ja sam se privatno odlučila za ćirilicu, na radnom mestu mi je službeno pismo ćirilica, prevodim na ruski čije je pismo ćirilica. Ipak, dozvoljavam i drugima da odaberu pismo kojim će pisati. To ne umanjuje ni jednu od stvari koje ste naveli. Ako predajete srpski, dužni ste decu da naučite i latinicom da pišu, barem prema važećem planu i programu. Osim toga, mislim da je mnogo važnije decu naučiti da na srpskom jeziku budu pismena, a ne da se povode za različitim engleskim i tudjim konstrukcijama rečenice.

+ Po mom stavu kojeg sam odavno proklamovao, писати ћирилицом није мука, kao ni latinicom. Mиsлиm da нi "uдроbljeнica" није loшa, vaжно је da se razумемо (i да su нам misли dobre)...

Љубиша В. Јовановић Несумњиво је да има и људи који се поносе тиме што су груби, непажљиви и некултурни, којима у породици нису наметали да буду добри, пажљиви и култгурни. И председник Србије и сви његови доглавници се сваки дан поносе нечим. Из тога следи да бити поносан на нешто није баш нарочит аргумент. Тачно је да у Србији, и само у Србији од свих земаља у Европи и свету (има несрећних изузетака, као и за све), може да се бира писмо на којем ће се писати матерњи језик, али ја очекујем да бар људи од образовања и културе немају недоумице у вези с тим. Нарочито језичари, историчари, људи бољег образовања. Овде се може бирати и да ли ћете климом, застакљеном терасом и надградњом нагрдити спољашњи изглед зграде, да ли ћете се држати дозвола или ћете доградити још неколико спратова на новој згради, да ли ћете паркирати кола на травњаку и игралишту, или не, али, није сваки избор добар самим тим што постоји.

Љубиша В. Јовановић И ја кажем - јесте, неговати чистоћу, културу и цивилизовано понашање веома је битно, али, када то раде други, а не, рецимо, ја. Не радити све то не умањује квалитет живота у Србији, јер је опште раширено. Има свуда свакојаких грубијана који су, у суштини, добри људи. Ето, комшија који пљује у лифту и баца ђубре кроз прозор, душа је од човека. :-) Он својим укупним понашањем, у ствари, доприноси трајању доминантне културе у Србији и даје сјајне примере нашег културног наслеђа по којему смо надалеко познати.

Љубиша В. Јовановић Занимљиво је да то НЕ важи више НИГДЕ, само код нас. Само смо ми поносни што пишемо матерњи језик с два писма, и то нам није нимало чудно. Баш нас брига шта на то каже нормална лингвистика; важно је шта каже идеологија - да смо ми најпаметнији и најбогатији на свету и у великој предности у односу на СВЕ друге, јадне и непрактичне глупаке, због тога. Што је онда важно што смо у скоро свему другом на дну? Није, наравно, јер, ми се поносимо тиме што смо јединствени у томе. Убисмо се од поноса и неговања једног од та два писма, али, када треба да притиснемо тастер и пишемо њиме, ех, ах, ух ...

Љубиша В. Јовановић Извињавам се што сам се надовезао на ову тему, овим се повлачим. И даље ћу уживати у сјајним прилозима из историје Београда, и увек се намрштити када видим одсуство осећања за језик и културу у оном још ретком, најфинијем смислу. Нисам ни очекивао да ће неко то одмах разумети, мало је таквог формата у српском друштву па га не очекујем ни овде, само сам хтео да засејем семчицу за размишљање.

Љубиша В. Јовановић Шта да се ради, овде је примена закона неретко таква да подстиче некултуру, незнање и многе облике нецивилизованог поступања. Али, ништа зато, увек се можемо позвати на њих када нас НИШТА ДРУГО не обавезује.

Љубиша В. Јовановић Увек има потребе за извињењем тамо где се сматра да се језик и култура НЕ ТИЧУ старог Београда, или да језик нема везе с културом. И наслеђем. Још једном, опростите ми.

+ Poštovani gospodine, sve navedeno nema veze sa temom kojom se grupa Bio jednom jedan Beograd bavi, stoga vaši lični stavovi nisu predmet interesovanja ni praticima ni administratorima pa nema ni potrebe da ih iznosite.

+ Mislim da koreni rasprave o upotrebi dvaju pisama daleko prevazilaze okvire ove grupe i da je svaka rasprava o tome kontraproduktivna i udaljava nas od suštine zbog koje smo ovde, a to je uživanje i pozitivan, optimističan stav, kao i razgledanje slika i pričanje priča o Beogradu do 6. aprila 1941. godine.
To svakako ne znači da ja ne razumem Vaš stav i želju da pišete ćirilicom, ali smatram da ćete i Vi svakako razumeti moj stav (koji ima čak i utemeljenje u istoriji ovog grada i njegove kulture još od međuratnog doba) da se može pisati i latinicom.
Latinica nije dekretom zabranjena i, tako, dakle svako može i vlastan je da piše kako mu volja.
Sa druge strane, dokazivati sopstvenu superiornost i kulturnu prosvećenost i pripadnost jednoj naciji time što piše jednim pismom, je, donekle, zamagljivanje suštine. Slično kao kada se neko upinje da "dokaže" osobene kvalitete pozivajući se npr. na starost, drevnost i boravišni hod u nekom gradu i tome slično (često se danas čuju takve misli "moji su još te i te godine živeli u Beogradu, a tvoji tek od pre dvadesetak godina")...

+ Nije problem agresija sama po sebi. Problem nastaje kada se čovjek istom posluži na destruktivan način... Tako je i s upotrebomm ćirilice...

Пошаљи Одговор