Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 748 порука ]  Иди на страницу Претходни 171 72 73 74 75
Аутору Порука
 Наслов поруке: Re: Запажања
ПорукаПослато: 15 Јан 2019, 14:30 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 09:37
Поруке: 1189
Техника има двојак однос према ћирилици. Посебно је занимљива у новим смарт телевизорима. Мој пример је VOX.

Телевизије исписују, на притисак дугмета инфо, опис тренутног програма са гајевом латиницом, а ћирилица је замењена упитницима. На Радиотелевизији Војводине када се емитује програм на ћириличком језику националне мањине онда се приказују упитници.

Врх
 Наслов поруке: Важни састанак
ПорукаПослато: 19 Јан 2019, 01:21 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 877
Трагедија нашег друштва је у томе што смо ми, који искрено бранимо и чувамо ћирилицу, усамљени у томе и што је систем такав да и не види да нешто не ваља у нашем језичком систему. У конгресним салама, за округлим столовима, често седе људи у краватама, који примају новац од државе, учествују на форумима, панел дискусијама, састанцима, конгресима и којечему, гледају нећириличке текстове српскога језика и ни једног тренутка не одреагују. За њих је српско писмо битно колико и то ко ће платити гориво које беспотребно троше њихови службени аутомобили. Нема одговорности, нити осећаја (бриге).

Врх
ПорукаПослато: 21 Јан 2019, 11:31 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

ПОСЛЕДЊА СРПСКА ПАРФИМЕРИЈА: Једини преостали парфемџија у Београду још чува своју кућу мириса
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... ucu-mirisa

Врх
 Наслов поруке: Малагурски и 28. јун
ПорукаПослато: 16 Феб 2019, 00:45 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Дуже време тврдим да истинских бораца за ћирилицу међу јавним личностима нема, а то потврђујем на два најсвежија примера. Први пример односи се на нашег новинара Бориса Малагурског. Са њим сам ступио у контакт пре мање-више 10 година. Тада сам похвалио његову емисију Револуција, јер је у једној епизоди ишао од радње до радње и предлагао људима да користе српско писмо. Мислио сам да је он истински борац, а ћирилични назив емисије ме је још више одвео на ту страну. Међутим, Малагурски већ дуже време на друштвеним мрежама не помишља да пише српским језиком и писмом, што је за мене разочаравајуће.
Други пример се односи на организацију 28. јун. Људи који се представљају као чланови ове организације, чије успехе не желим да умањујем, објављују активности на хрватском и енглеском писму. Често ми је, док их нисам блокирао, долазила електронска пошта од њих на ова два писма, а након мог упита због чега не користе ћирилицу, добио сам одговор (на српском) да користе и ћирилицу и то је то. Толико од чувања српских вредности. Видим да је ова организација призната у свету и да добијају силне неке наградеи признања, али српски језик и писмо лагано заборављају.
Има још много оваквих примера који шаљу ружну слику о нама. Када овакви појединци окрену леђа ћирилици, шта да очекујемо од других?

Врх
 Наслов поруке: Re: Запажања
ПорукаПослато: 16 Феб 2019, 12:05 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 09:37
Поруке: 1189
Неубедљиво је то србовање на латиници.

Врх
 Наслов поруке: Пепси у Русији
ПорукаПослато: 17 Феб 2019, 00:34 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Фотографија пронађена у старој архиви - Русија, средина деведесетих година 20. века:

Слика

Врх
 Наслов поруке: Табле за паркирање
ПорукаПослато: 18 Феб 2019, 14:21 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Видим да промовишу нову зону за паркирање у Београду и да су табле на ћирилици. Можда су и све друге променили, али нисам испратио. Знам да је у неким градовима дошло до замене ових табли, а засигурно знам да у Краљеву, Нишу и Врању до ове промене није дошло.

Врх
 Наслов поруке: Сони
ПорукаПослато: Данас, 01:45 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Фирма Сони у реклами за "Sony playstation" користи ћирилично писмо.

Слика

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 748 порука ]  Иди на страницу Претходни 171 72 73 74 75

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: