Мастер рад о ћирилици - помоћ/савети

Порука
Аутору
борис.рс
Почетник
Поруке: 24
Придружен: 13 Јан 2011, 00:21
Место: Северно од огњишта
Контакт:

Мастер рад о ћирилици - помоћ/савети

#1 Порука од борис.рс » 28 Мај 2019, 14:48

Поздрав чланови форума!

Као дугогодишњем љубитељу ћирилице показала ми се могућност да учиним и нешто више за ћирилицу сем шкрабања по интернету, а то је писање мастер рада на тему везану за ћирилицу. Да не одуговлачим уводом, жеља ми је да мало разглабам са вама о теми и приступу раду, под условом да има заинтересованих учесника овог форума за такву работу!

Моја лична замисао је да пишем на тему негативног односа према ћирилици у Хрватској. Ово разбијање табли што се тамо дешава има дугу традицију, барем од првог светског рата, а могуће и дуже.

Промена у размишљању после стварања прве Југославије: Пре бијаху Серби њина браћа, но постадоше љути непријатељи у Југославији, док Мађари и Швабе постадоше ближи (и над њима бијаше извршена асимилација у Хрвате).

Замишљам да ставим ћирилицу у центар хрватској мита о предзиђу што је католичка црква стварала вековима (Antemurale Christianitatis). Можда је католичка црква створила слику о ћирилици као о нечему што је угрожава, чега се треба решити што пре.

Да ли неко има предлог како поставити научно питање, или можда знате за неки научни рад који се бави нечем сличним или или 😊??

Хвала унапред!

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1085
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Можда ће помоћи

#2 Порука од Дејан_Свитац » 29 Мај 2019, 07:22

Више бих волео да прочитам тај рад кад га будеш завршио, међутим и разговор на ову тему може бити плодан, јер не верујем да ћеш имати боље саговорнике од људи на овом форуму. Оно што ја знам о предметној теми јесу опште чињенице - ранији период (Први светски рат) када се тамошњи несрби, под снажним утицајем аустрогурског окупатора одлучују да прихвате латинично писмо. Утицај се наставља и за време Краљевине са два имена и овде је битно наћи која је то скупина људи која је спроводила "латиничење" ондашњег становништва. О Другом светском рату и Павелићевим мерама знамо, али је тешко знати појединости о насилним методама (а било их је тада масовно), јер су Усташе знале да то замаскирају. Новосадски договор је, на неки начин наставак хрватских тежњи да се замени ћирилица тамо где је још увек опстајала. После 1954. године, долази до "припајања" и свих других делова који су се држали вишевековног језичког система. Дакле, ако би поделили по периодима, онда би могли да говоримо о:
1. Припремању терена и "трасирању" пута којом ће латиница проћи.
2. Насилно и геноцидно деловање према ћирилици.
3. Масовно ширење латинице доношењем законских норми.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1291
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Мастер рад о ћирилици - помоћ/савети

#3 Порука од Дарко Бабић » 29 Мај 2019, 18:12

Писање научног рада захтева огромно време и рад. Треба имати методологију. Врло је тешко писато о овој теми, јер ми не говоримо српским већ српскохрватским језиком. Ово је де факто, али нико неће од језичара то да призна. Ми у законима избегавамо придев "српски". Тако имамо врло кратак закон sr.wikisource.org/sr-ec/Закон_о_Речнику_Српске_академије_наука_и_уметности који се у пракси односи на Речник српскохрватског језика. Под тим именом се штампа. Правопис који ми користимо не оперише са синтагмом "српски језик" већ са "наш језик". И шта онда очекивати од наших непријатеља.

Међутим, рекао бих једну врло важну ствар, ако не заштитимо ћирилицу онда нећемо моћи заштити ни људе.

Не треба заборавити књигоцид у Хрватској: Деведесетих из хрватских књижница избачено 2,8 милијуна неподобних књига
(јадовно.срб/arhiva/intervjui-reportaze/articles/knjigocid-devedesetih-iz-hrvatskih-knjiznica-izbaceno-28-milijuna-nepodobnih-knjiga.html).

Дарко Бабић
Стара кука

#4 Порука од Дарко Бабић » 29 Мај 2019, 18:52

борис.рс пише:
28 Мај 2019, 14:48
Да ли неко има предлог како поставити научно питање, или можда знате за неки научни рад који се бави нечем сличним или или 😊??
Постоје написане књиге о овом проблему. Драгољуб Збиљић је написао неколико књига о двоазбучју. Имао сам прилике да прочитам једну, али те силне књиге су потпуно неупотребљиве.

борис.рс
Почетник
Контакт:

#5 Порука од борис.рс » 30 Мај 2019, 19:18

Захваљујем на саветим. Ово ми се посебно свидело:
Дејан_Свитац пише:
29 Мај 2019, 07:22
3. Масовно ширење латинице доношењем законских норми.
Мислим да поставим питање у овом дуру: "Да ли ћирилица угрожава латиницу (или хрватство) у Хрватској?" А да пробам ријешити гледајући устав прве и друге Југославије, ндх и модерне хр. Такођер разматрањем закона који су доношени на штету ћирилице.

Ових дана Шведска разматра забрану скандинавских руна. Наводно руне наводе људе на нетолеранцију и расизам. На шта ћирилица наводи људе у хр да ми је знати..
Дарко Бабић пише:
29 Мај 2019, 18:52
Постоје написане књиге о овом проблему. Драгољуб Збиљић је написао неколико књига о двоазбучју. Имао сам прилике да прочитам једну, али те силне књиге су потпуно неупотребљиве.
Што су неупотребљиве? Да ли се могу наћи на интернету?

Хвала!

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1085
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

#6 Порука од Дејан_Свитац » 31 Мај 2019, 07:12

борис.рс пише:
30 Мај 2019, 19:18
Мислим да поставим питање у овом дуру: "Да ли ћирилица угрожава латиницу (или хрватство) у Хрватској?" А да пробам ријешити гледајући устав прве и друге Југославије, ндх и модерне хр. Такођер разматрањем закона који су доношени на штету ћирилице.
Забрана ћирилице средином прошлог века, резултат је идеолошких принципа и тежње да се направи разграничење и створи нација која ће у будућности изоловати све који се не буду слагали са тим принципима и наметнутим нормама. Другим речима, ради како је држава наредила или је напусти. Сећате се пописа из 2011. године? "Које сте вероисповести? Понуђени одговори: "католик, исламиста, грчки хришћанин, нисам верник." Људи нису до краја пописа могли да се изјасне као православци. И где је ту људско право?

Дарко Бабић
Стара кука

#7 Порука од Дарко Бабић » 31 Мај 2019, 08:33

борис.рс пише:
30 Мај 2019, 19:18
Што су неупотребљиве? Да ли се могу наћи на интернету?
Ја сам прочитао и поседујем књигу "Српски лингвисти двоазбучјем затиру ћирилицу : књига која је обесмислила последње двоазбучје у Европи / Драгољуб Збиљић" (http://www.vbs.rs/scripts/cobiss?comman ... 11&lani=sc). Књига је из 2009. и после десет година ова књига је непозната.

Невезано за ово књигу, господин Збиљић је јавности открио податке из архиве Матице српске о томе како је дошло до Новосадског договора. То је овако озбиљан допринос науци. Друга ствар коју сам захваљујући њему открио јесте шта значи реч "службено".

На интернету нема његових књига.

Послаћу ти у поруци његову адресу ел. поште са којом сам комуницирао са њим.

борис.рс
Почетник
Контакт:

#8 Порука од борис.рс » 05 Јун 2019, 16:14

Дарко Бабић пише:
31 Мај 2019, 08:33
На интернету нема његових књига.
Нема на жалост његових књига. Хвала на пошти, пробати ћу да се јавим. можда професор има неки савет:)

Искрсао ми мали проблем. Једам студен пре мене је радио рад о ћирилици, дискурсна анализа коментара у "Политици" (вероватно је моје копментаре анализирао :))- Проблем је у томе што се бојим да неће рад бити сличан. Видим да је залазио у идентитет латиница-ћирилица и конфликс срби-хрвати. Мало сам остао обесхрабљен..

Хвала вам на помоћи до сада. Ако буде каквих идеја поставите овде на зиду:)

Пошаљи Одговор