Упис личног имена на глагољици

Порука
Аутору
Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1240
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Упис личног имена на глагољици

#1 Порука од Дарко Бабић » 27 Мај 2019, 11:32

Пре неки дан сам изјавио да размишљам да се изјасним као национална мањина и да своје име имам на глагољици.

Истраживао сам ову материју и закључак је следећи: Ради се о врло неуређеној области и много тога ће зависити од расположења самог матичара.

Прво што мора да се мења јесте Извод из Матичне књиге рођених, а после сва остала документа.

Поступак је да се подноси се захтев који носи назив "ЗАХТЕВ ЗА НАКНАДНИ УПИС У МАТИЧНУ КЊИГУ РОЂЕНИХ". Један пример таквог захтева може се погледати на вези (http://zvezdara.comit.rs/wp-content/upl ... i-upis.pdf).

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Поруке: 990
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Глагољица као замена

#2 Порука од Дејан_Свитац » 28 Мај 2019, 00:44

Ако баш толико желиш, сматрам да ћеш успети да дођеш до тога. Међутим, лични мој став је да би се требало фокусирати на ћирилицу. Близу смо дана када ће она бити обавезујућа у свим документима.

Дарко Бабић
Стара кука

Re: Упис личног имена на глагољици

#3 Порука од Дарко Бабић » 28 Мај 2019, 08:35

Не можемо да се фокусирамо на ћирилицу, јер се нама лично име на ћирилици дозвољава због изједначавања права са националним мањинама. Ако би имао име на глагољици, а потом тражио лично име на ћирилици они би ми то омогућили само на основу члана 10. Устава Србије. Врло је важно на основу чега се употребљава ћирилица, јер ако се лично име испише на основу члана 10. става 1. Устава Србије онда се може тражити и да се адреса становања испише ћирилицом.

Друго, ако се саобраћајна дозвола изда са исписаним личним именом само на глагољици онда ја са њом не могу нигде путовати. И онда ће морати неке ствари да се разјасне.

Иначе, нисмо близу да нам се саобраћајна дозвола комплетно испише на ћирилици.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Ћирилица преко глагољице

#4 Порука од Дејан_Свитац » 29 Мај 2019, 11:32

Мало је конфузна порука изнад и не уклапају се неке ствари у костур проблема. Ти би тражио да ти у изводу напишу име у складу са Законом који би омогућио исписивање због припадности наводне националне мањине, а затим би тражио да ти остали подаци у некој исправи буду исписани у складу са Уставом. Што мислиш да ја нисам могао тако да тражим? Друго, која је то национална мањина која се служи глагољицом? Ако се већ изјашњаваш као нац. мањина и тражиш да се поштују твоја права, мораћеш да кажеш о којој НМ је реч. Ја нисам чуо да данас у свету нека нација користи глагољицу као службено писмо. Оног тренутка када и ако оствариш право да ти у изводу име буде на глагољици, изгубићеш свако право да тражиш српску ћирилицу. Мало је уврнуто, али тако је. Исписаће ти глагољицу/гајевицу и рећи ће ти да си остварио своје право. Нећеш имати ни једно ћириличко слово. Кажем, све под условом да добијеш глагољицу.

Дарко Бабић
Стара кука

#5 Порука од Дарко Бабић » 29 Мај 2019, 18:33

У пракси Матичарска служба нема право да пита грађанина које је националности нити постоји правно лице које издаје сертификат о нечијој националности. Не морам да кажем ни којим језиком говорим. Шта изјавим, односно како гласи моје лично име - то је истина. Ствар је толико проста да човек не поверује да је тако.

У саобраћајној дозволи се подаци не уписују двоазбучно. То је још један бисер нашег МУП-а. Уколико би добио саобраћајну дозволу на глагољици онда би морала да се уведе пракса двоазбучног исписа личног имена, јер глагољицом не пише више ни један народ. Глагољица по Правопису српског језика није европско писмо. У Србији националне мањине користе искључиво, како то Правопис каже - европска писма.

Уколико се буде уводило двоазбучни унос личног имена у СД онда се отвара прилика за латиницу, али онакву какву користи Љубомир Грујић (https://pbs.twimg.com/media/DmAWHSZWsAAo4LS.jpg:large). Не кажем да су ми велике шансе, али увек може нека добра непредвиђена шанса да се укаже.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Лични избор

#6 Порука од Дејан_Свитац » 29 Мај 2019, 19:47

Члан 18.
Припадници националних мањина имају право на слободан избор и коришћење личног имена и имена своје деце, као и на уписивање ових личних имена у све јавне исправе, службене евиденције и збирке личних података према језику и правопису припадника националне мањине.

Право из става 1. овог члана не искључује паралелан упис имена и по српском правопису и писму.

Не кажем да имају право да те питају које си националности, али се подразумева да ако си припадник националне мањине, да би морало да буде то писмо, а не неко које ти тражиш по сопственом избору. Друга ствар, нигде се не спомиње етничка група, а то је велика разлика. Ова права не следују Влахе, Цигане, Цинцаре, Ескиме, јер су етничка група.
Ради како хоћеш, али ако идеш на то да добијеш глагољицу и латиницу, не видим да то има значај за ћирилицу. Али добро, свако је добољно свестан да ради онако како је замислио да ће бити најбоље.

Дарко Бабић
Стара кука

#7 Порука од Дарко Бабић » 11 Јун 2019, 14:09

Мислим да ће ово имати значај за ћирилицу. Глагољица има званичну транслитерацију на латиницу. За ову обраду се не користи српскохрватска већ енглеска латиница. Таква су правила у мом језику. Жеља је да ћирилицу више не везујемо за хрватско писмо.

Циљ је да се Вукова ћирилица одвоји од гајевице, а то може да се учини преко глагољице. Дакле, мора се поништити пропис ISO 9:1995 | Information and documentation -- Transliteration of Cyrillic characters into Latin characters -- Slavic and non-Slavic languages (https://www.iso.org/standard/3589.html).

+++

Елем, данас сам био код Матичара и поднео Захтева за глагољично име. Било је више него занимљиво. Речено ми је да ће Захтев бити одбијен и да ћу добити Решење на које ћу моћи да изјавим Жалбу. :-)

Пошаљи Одговор