Лозинке на ћирилици - сигурнија заштита

Порука
Аутору
Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1112
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Лозинке на ћирилици - сигурнија заштита

#1 Порука од Дејан_Свитац » 14 Феб 2019, 01:14

Верујем да је на форуму било речи о овоме, али због лакшег прегледа отворио сам тему у којој ћемо моћи да преносимо искуства, али и да пробамо да дођемо до одговора да ли су ћириличке лозинке заштићеније од неовлашћених упада у компјутерске системе, интернет профиле и сл. Негде сам чуо да је број "хакованих" система који су заштићени ћириличким лозинкама драстично мањи у односу на све остале. Уколико неко наиђе на текст који обрађује ову тему, може га поставити овде. Ја овом приликом преносим разговор из емисије на РТС-у, у којем Владица Тинтор, директор РАТЕЛ-а говори о информационој безбедности. На крају разговора (9:55) га водитељка пита шта је општа препорука гледаоцима, при чему он наводи каква би требало бити лозинка. Сматрам да би, уколико би се доказало да су лозинке на српском писму безбедније, морали искористити све што иде у прилог ћирилици, а нарочито област информатике где се деца још у најранијем узрасту укључују. Можда би требало припремити допис Министарству просвете или још боље оном одбору за доношење измена и допуна Закона о употреби језика и писма, где би се тражило да се на часовима информатике у свим школама инсистира на коришћењу српске ћирилице.

РТС: "Компликоване лозинке најбоља заштита од сајбер претњи"
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... etnji.html

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1302
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Лозинке на ћирилици - сигурнија заштита

#2 Порука од Дарко Бабић » 14 Феб 2019, 16:46

Врло ретко се може користити ћирилица за лозинку.

Уколико се може користити онда је она боља у односу на енглеску латиницу.

На вези (http://www.passwordmeter.com) сам тестирао два упита: "darko" je 7% и "дарко" је вредности 56%.

Ћириличка лозинка је у овом случају осам пута боља.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1112
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Ћирилица у лозинкама

#3 Порука од Дејан_Свитац » 14 Феб 2019, 17:12

Ето то је добар показатељ. Ћирилична слова, дакле третирају се као специјални симболи. Тачно је да велики број апликација не дозвољава унос ћириличних слова у делу где се уносе лозинке, али је на срећу све више оних који нуде ову могућност.

Пошаљи Одговор