Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 3 порука ] 
Аутору Порука
ПорукаПослато: 14 Феб 2019, 01:14 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 877
Верујем да је на форуму било речи о овоме, али због лакшег прегледа отворио сам тему у којој ћемо моћи да преносимо искуства, али и да пробамо да дођемо до одговора да ли су ћириличке лозинке заштићеније од неовлашћених упада у компјутерске системе, интернет профиле и сл. Негде сам чуо да је број "хакованих" система који су заштићени ћириличким лозинкама драстично мањи у односу на све остале. Уколико неко наиђе на текст који обрађује ову тему, може га поставити овде. Ја овом приликом преносим разговор из емисије на РТС-у, у којем Владица Тинтор, директор РАТЕЛ-а говори о информационој безбедности. На крају разговора (9:55) га водитељка пита шта је општа препорука гледаоцима, при чему он наводи каква би требало бити лозинка. Сматрам да би, уколико би се доказало да су лозинке на српском писму безбедније, морали искористити све што иде у прилог ћирилици, а нарочито област информатике где се деца још у најранијем узрасту укључују. Можда би требало припремити допис Министарству просвете или још боље оном одбору за доношење измена и допуна Закона о употреби језика и писма, где би се тражило да се на часовима информатике у свим школама инсистира на коришћењу српске ћирилице.

РТС: "Компликоване лозинке најбоља заштита од сајбер претњи"
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... etnji.html

Врх
ПорукаПослато: 14 Феб 2019, 16:46 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 09:37
Поруке: 1189
Врло ретко се може користити ћирилица за лозинку.

Уколико се може користити онда је она боља у односу на енглеску латиницу.

На вези (http://www.passwordmeter.com) сам тестирао два упита: "darko" je 7% и "дарко" је вредности 56%.

Ћириличка лозинка је у овом случају осам пута боља.

Врх
 Наслов поруке: Ћирилица у лозинкама
ПорукаПослато: 14 Феб 2019, 17:12 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 877
Ето то је добар показатељ. Ћирилична слова, дакле третирају се као специјални симболи. Тачно је да велики број апликација не дозвољава унос ћириличних слова у делу где се уносе лозинке, али је на срећу све више оних који нуде ову могућност.

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 3 порука ] 

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: