На ТЕК и на ЧИВ

Порука
Аутору
Корисников грб
yo-wan
Почетник
Поруке: 18
Придружен: 11 Јан 2019, 22:02
Место: Грделица
Контакт:

На ТЕК и на ЧИВ

#1 Порука од yo-wan » 19 Јан 2019, 13:59

Као прво, бојим се да не претерам са отварањем нових тема, као друго нисам сигуран где да тему покренем а да буде видљива, како бисмо, попут ове теме, ушли у распараву. Ако нешто није по "протоколу" слободно нека ми админ тим скрене пажњу.

Одрастао сам на селу где је заступљен призренско-тимочки дајалекат. У раној фази мога одрастања (детињства) често сам проводио време са бабом и дедом по мајци, који су врло често користили речи ТЕК и ЧИВ, (термине сам чуо и код других људи нашега краја). На моје инсистирање да ми појасне значење речи, речено ми је да једно означава пар, а друго непар. Навели би ми и пример: цвеће се даје девојци на тек (непар), а покојнику се носи на чив (пар). Међитим, са ове временске дистанце и начина размишљања, ова појашњења ме наводе на помисао да ТЕК и ЧИВ немају можда значење РАДОСТ И ЖАЛОСТ, или ће ипак бити оно прво.
Ето, тему сам отворио, очекујем дискусију, хвала на простору
Ја сам за монархију, другарице и другови!

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

Re: На ТЕК и на ЧИВ

#2 Порука од yo-wan » 28 Јан 2019, 19:45

Најзад сам дошао до извесних резултата у вези теме.

Наиме, ЧИВ (ЧИФТ) и ТЕК су турцизми и имају значење управо онакво како је описано у претходној објави.
Дакле, иако ретко, ипак поменути турцизми су се користили на нашим просторима, а и данас се користе у руралним деловима земље у којима је заступљен призренско-тимочки дијалекат и имају значење:
- Чив или Чифт значи да је нешто на пар или у пару (2,4,6,8...)
- Тек означава непаран број нечега (101 ружа на поклон)

Инормације потврђене од пар старијих људи из моје околине, као и од пар мојих ФБ пријатеља турске националности.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Поруке: 990
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Чив ципела

#3 Порука од Дејан_Свитац » 28 Јан 2019, 20:36

Управо питам оца, да ли зна шта је тек и чив. Одговара ми к'о из топа - непар и пар. Они су користили овако: "Купио сам краву и сад имам чив, а имаше тек". У југоисточној Македонији је исто. Има још један сличан израз: коњ је бацио чифте. Јел се користило у вашим крајевима и знате ли шта значи?

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

Re: На ТЕК и на ЧИВ

#4 Порука од yo-wan » 28 Јан 2019, 21:29

Има логике!
"Бацио чифте" - обема ногама се бранио од нечега, покушао да удари, одгура неку опасност од себе.
Да, и код нас се тај израз користи и дан-данас, када желимо да саопштимо горе наведено.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Поруке: 990
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Чифте

#5 Порука од Дејан_Свитац » 28 Јан 2019, 22:11

Вероватно да може и то. Отац ми је објаснио да се овај израз употребљава када коњ једном ногом одгурава земљу уназад.

Пошаљи Одговор