Јован предстаља

Пошаљи Одговор
Порука
Аутору
Корисников грб
yo-wan
Почетник
Поруке: 15
Придружен: 11 Јан 2019, 22:02
Место: Грделица
Контакт:

Јован предстаља

#1 Порука од yo-wan » 18 Јан 2019, 15:16

Оглас: "Тражим озбиљну жену за брак"

Најпре да размотримо појам озбљности код жена. Жена никада не може да буде озбиљна јер је природа није тиме обдарила (или нагрдила). Може се рећи да су жене озбиљне само у једном случају, а то је онда када се смеју! Да, умеју и те како озбиљно да се смеју. Не раде то незбиљно. Мушкарци се могу смејати, али тај осмех не улива нимало озбиљности код саговорника.Они се смеју с резервом, или имају смех са одложеном дејством, боље речено. Да ли сте видели да се неки мушкарац упишао од смеха? Нисте, наравно. А жена кад се смеје, процури јој... знате где. Е, то је смејање и то озбиљно. Зато је све друго код жена неозбиљно. Неозбиљне су у кревету, у кухињи, на послу, на улици, (на њиви нећу да кажем, јер је тај појам изгубио сваки смисао), у трговини, на летовању... Неозбиљне су и када су озбиљне, па ти сада тражи озбиљност за брак и у браку.

Друго што би требало размотрити је појам брака. Брак, као институција, изгубио је поенту и зашто бисте улазили у сферу где вам се обавезе дуплирају а права преполове, у један виши ниво игрице, у којој сте изгубили и пре но што сте почели играти. Дакле, бесмислено је улазити у нешто у шта нема смисла ући. Отуда ћете изаћи и пре но што сте ушли.

Давно је Сократ рекао да ћете се увек кајати, склапањем или несклапањем брака, нешто као "Тамни Вилајет". Брак није ни рај ни пакао, више му дође као чистилиште. Е, то је мисао неког другог умног човека, неа'м појма ко је то рекао, али свака му је на месту.

Па ти сад тражи брак. И озбиљност! Метафора "Брак-мрак" говори све.
Последње учитавање од yo-wan дана 18 Јан 2019, 15:17, учитано 1 пут укупно.
Ја сам за монархију, другарице и другови!

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

Re: Јован предстаља

#2 Порука од yo-wan » 18 Јан 2019, 15:17

(Писано призренско-тимочким дијалектом) - Приликом читања, нагласити црвени вокал, што је од битног значаја за правилан изговор јужњачког дијалекта

Кад ти наш човек нешто заорати...

Кад ти наш човек, а поготово жена нешто заорати, она отидне наонајсвет, ал што је најважно, одотле уме и да се врне, ко што ми је ономад причала тетка-Зоре, па еве њојну причу ви износим на обзнану.

"Деца се треба тепав, ел клепан камен боље меље, што викаше моја комшика Мара, туј њекња је умрела, Бог душу да вуј прости, ала што је била сарана... ма и старо, и младо, и мушко, и женско, с'нд'к па к'к'в је бија, а била су и три попа, овај наш и још двојица, не знам одокле су, ал што певају... ма и камен да расплачу и тој не овај обичан камен, него онај тврд, белутрак, онакав какав има у Момин камен, што га крше и ситне за пруге да иду по њи возови, па напред локомотива а по њу вагони и вагони, пуни с људи или например с угаљ, па одвезу на фабрике, да раде људи у њима па да примају плату, а за паре си мож купу које оће по овеј продавничке или куде Кинези, тамо је све појефтино, причала ми Стојка...
... у партизани и дражићевци,
... сас мед и ораси,
... да изаткаје вуту на разбој,
... па окопали лојзе...
... и кад су све испазарили што им бија ћеф, врћали су се с воз, ал су имали застој што се срушило неко камење на пругу, та се утепали чекајећи и плакајећи, него имали срећу што је с њима бија и неки поп па ги тешија сас Бога, викаја им да не кукају јел несу на сарану, а и несу деца па да ги протепа и они це смире..."

Ако сам ја мораја да слушам како се сас бајање лечи курвалук, или како је Анка затруднела з двојицу одјемпут, какви људи живу под земљу, како се вади живак, куј је створија Бога и још млого тој, ви не морате.
Ете, да ви скратим причу... и муке око читање.

А само сам вуј се пожалија како ме деца ич не ебавају!
Последње учитавање од yo-wan дана 19 Јан 2019, 13:21, учитано 5 пута укупно.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1202
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

#3 Порука од Дарко Бабић » 18 Јан 2019, 22:39

yo-wan пише:(Писано призренско-тимочким дијалектом)[/color]

Мислим да ми је ово први текст, уз онај други који сам прочитао на теми "Слово, глас ДЗ", који сам прочитао на ПТ дијалектом. Хвала вам.

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

#4 Порука од yo-wan » 19 Јан 2019, 12:24

Дарко Бабић пише:
yo-wan пише:(Писано призренско-тимочким дијалектом)[/color]

Мислим да ми је ово први текст, уз онај други који сам прочитао на теми "Слово, глас ДЗ", који сам прочитао на ПТ дијалектом. Хвала вам.
Хвала на коментару, хвала што сте прочитали текст за који верујем да сте се помучили, читајући га! Нисте знали који слог је неопходно нагласити, што је друга (и веома важна) димензија јужњачког говора.
Да би текст добио на квалитету и био веродостојан, неопходно је акцентовање самогласника, и тек се тиме добија прави карактер јужњачког говора.
Једини начин да скренем пажњу на нагласк је да тај да вокал означим неком бојом, црвеном нпр.
Кориговаћу претходни текст по том кључу, пробајте га прочитати по њему,
хвала и поздрав.

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

#5 Порука од yo-wan » 19 Јан 2019, 15:36

(Писано призренско-тимочким дијалектом - за правилан изговор неопходно нагласити црвени вокал)

Брука једна...

Кад се заподенеше ората од швалерацију и преваре, он је одувек викаја:
- Ај бре, не ци брукам жену!
Т'г, сам такој од њега стекја једно мишљење.
Кочка време је прошло и тек с'г ми је јасно зашто је такој викаја. Ете, туј њекња се запричамо дал је величина битна ели неје!

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

#6 Порука од yo-wan » 21 Јан 2019, 17:26

Отоворени одговор

Отворено писмо једне млађе даме са Фејсбука, упућено Др. Јови Паликући, иначе доктору права, који је у свом предавању на тему "Жена, женска права и обавезе" нагласио степен важности ове теме у савременом друштву.

Писмо је следеће садржине:

"Поштовани чика Јово када већ говорите о женама занима ме ваше мишљење у вези женске хигијене. Примера ради ја се скоро сваке суботе купам а свако друго вече се оперем... знате већ где. Зубе перем сваке вечери а за прање користим цеђ. Четкицу не користим јер се њоме скидају наслаге са зуба које штите зубе од спољних негативних фактора. Ноге обавезно перем када се купам а руке и по три пута дневно. Страствени сам љубитељ природе и природних мириса па ми овакав начин хигијене савршено одговара а такође прија и мојој маци. Занима ме да ли ја можда претерујем са хигијеном? Унапред хвала на одговору."

Ово писмо је на фејсбуку изазвало доста пажње и реакције различите врсте, у распону од благих осуда до котрадикторних похвала са јасним интенцијама подршке. Многе копрене су пале када су охрабрујуће поруке стигле од неких угледних и јавности веома познатих личности. Позната хит певачица је у поруци дословно рекла: "Браво за тебе! Као да говориш о мени". Слично мишљење је изнела и популарна блогерка: "Ја буквално незнам како ви успева те да одржи те такав ниво генерално мајке ми". Било је коментара типа: "Јер сте видели шта је ова написала" а када јој је коментар критикован, скресала је са "Шта хвали мом коментару"? Навешћу још неке од истакнутијих коментара:
- Лудо буразере
- Шипу рацку, љодро!
- Претерујеш, мила моја. Ја воду користим само за пиће.
- Тебра, ти баш имаш даму.
- Ајде, пали!
- Ош мала ћуне мало, ба?
- Та, ћујте, кај се ту може, не? ...

А стигао је и велики број понуда сарадње од неколико папараца, два промотера, једног реномираног дизајнера и од многих медијских субјеката, подвучених жутом.

Међутим, поред реакције појединаца, евидентно је оглашавање великог броја разних друштава, невладиних организација, клера, па чак и једног сатанистичког клана. Клер је истакао како њено суботње купање може бити у спрези са адвентистичким тенденцијама.

Једно књижевно удружење је упутило оштар протест због синонима "знате већ где" са опаском да је то могла заменити опште познатом фразом "некле". Из канцеларије за Економски развој је стигао допис у коме недвосмислено стоји "да би је радо видели у свом колективу", из тих и тих разлога. Од водопривреде је добила признање за допринос у штедњи воде с обзиром на то да су водни ресурси испијени до критичне тачке, до тачке кључања и испарења.

Од признања бих издвојио неколико озбиљних похвалница, плакета, и разних других А4 штампаних одликовања. Добила је и некакву медаљу, али нити њен, нити идентитет њеног дародавца није познат. Биће да је за храброст!

Једно еколошко друштво се огласило са дискретним предлогом да је узму за почасног члана, "чиме бисте нам учинили велику част, што би битно утицало на развитак и напредак нашег, мало посрнулог угледа у друштву", чиме је ушло у директан окршај са СУЉП (Савезно удружење љубитеља природе). Мислим да се помало неоправдано, критички огласило и Друштво за заштиту животиња.

Локални градски оци су одмах препознали вредност сарджине овог писма, које им је дало идеју за назив будуће културне манифестације у граду. Прва, традиционална Хигијенијада ће бити одржана наредне седмице, трајаће седам дана, отварање ће бити у суботу.

За сада, још увек није индикован отворени одговор!

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

#7 Порука од yo-wan » 03 Феб 2019, 16:57

Реално па СФ

Наука хитрим корацима напредује свакодневно. То напредовање је толико убрзано да га научници широм планете "признају" кроз једно успоређивање. Скоро да је јавна тајна како се степен научних сазнања сваких пет година дуплира. Дакле, све оно што је истражено и откривено до 2010. већ 2015. су нова сазнања на истим открићима удвостручена. Чак и обични смртници могу видети резултате на разним пољима истраживања: у техници, у медицини, у хортикултури, ботаници итд.
Један од примера ураганског напретка у медицини огледа се на врло простом примеру код срчаних болести. Уградњом стентова на самим срчаним артеријама спашени су милиони живота, а тамо деведесетих година прошлога века, такав један подухват је могао бити само кадар неког СФ филма.
Остварен је огроман наредак и у техници, што се може видети при изради аутомобила. Наиме, данас аутомобил силази са производне траке, потпуно спреман за употребу, а да га људска рука није ни дотакла. Све су урадили роботи, које је програмирало интелигентно биће - човек. Дакле, човек (или више њих), је на посредан начин, креатор или творац финалног производа - аутомобила.
Управо овај пример ме дрзнуо на једну помисао и закључак. Човек је попут аутомобила, склоп хрпе делова, који савршено функционишу при оптималним условима. То ми даје за право да храбро приступим тврдњи да и човек има свог Творца, Креатора, Инжењера, или више њих. Неко ће се супроставити овој реторици и изразиће сумњу, чак и презир. Запитаће се како то да и поред тако високог степена достигнућа на пољу науке, човек није могао, спознати свога Творца?
Није могао, али спознаће!
Када?
Истог трена када свог творца спозна и онај аутомобил!

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

#8 Порука од yo-wan » 18 Феб 2019, 11:31

Обилазак

Те ноћи Бог ми је дао само један задатак. Иако је знао да могу одрадити више задатака одједном, ипак се одлучио да ми повери тај један. Никада нисам изневерио његова очекивања и увек испуњавао обавезе и наређења. Бог је тада рекао:
- Иди, уради то!
После тога, спустио ме доле и ја сам осетио како ми табани додирују чврсто тло. Дакле, стигао сам. Мисија ми је била добро позната, задатак тежак, а ја потпуно спреман за сваки изазов.
Првог дана сам се појавио у лику пса и обишао свет. Био сам и прегажен и спаљиван, и ноге су ми пребијали, затваран, везиван, био у кућном притвору као мезимац, нагонили су друге псе на мене где сам страдао, а био сам и поједен. Други дан у лику свиње ми је био тежи него први. Осталих дана сам се појављивао у разним облицима и ликовима: као мачка, као крава, као слон, као риба, као цвеће и дрвеће, као вода, као ваздух... и увек страдао!
Седмог дана, колико је трајала мисија, појавио сам се у лику човека. Те страхоте које сам као човек доживео, не бих умео да опишем. Ајд да поменем да су ме убијали где су стигли, да су ме тровали, да су ме касапили, узимали органе, спаљивали на ломачи, драли ми кожу, секли удове, испирали мозак, терали да верујем у невероватно, тукли ме и мучили, уверавајући ме да то чине за моје добро... Ту сам дошао до закључка да је најтеже бити човек.
Најзад, скупих снаге да се вратим, не могавши да понесем сву горчину, неправду, зло и пакост, бруку и гордост, лицемерје и подлост, мржњу и аморал... Када сам најзад стигао пред Богом, затекао сам га у башти како сузама залива кактус. Одмах сам му признао да ми је знатан део товара остао доле...
И рече Бог:
- Знам све, видео сам! Ништа се није променило за све ово време. Но добро, одмори се мало па ћеш ових дана да обиђеш Рај!

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1202
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

#9 Порука од Дарко Бабић » 18 Феб 2019, 11:43

Бог је човеку дао велику слободу. То иде толико далеко да му је дозволио да га убије, али се испоставило да је то немогуће.

Што каже Емир Кустурица: Смрт је непровјерена гласина.

Пошаљи Одговор