Слово, глас ДЗ

Порука
Аутору
Корисников грб
yo-wan
Почетник
Поруке: 18
Придружен: 11 Јан 2019, 22:02
Место: Грделица
Контакт:

Слово, глас ДЗ

#1 Порука од yo-wan » 11 Јан 2019, 22:33

Корисник Слатко и Вода је на четрдесетој страници теме "Запажања" само површно појаснио значење слова (гласа) ДЗ. Мислим да овај самогласник заслужује мало више пажње од штурог помена тек!
Ја сам о томе писао на свом блогу, те како сам овде нови члан, не знам да ли смем линковати према блогу (на тај податак нисам наишао у правилнику форума), зато ћу текст изворно пренети овде.

Опште је познато да се у српском језику (у призренско-тимошком дијалекту) користи слово, глас, којега нема у азбуци или абецеди. Како глас (сугласник) има извесну примену у нашем говору, то ћу га представити што боље умем и знам, што описпм, што у датим примерима.
И поред тога што на први поглед изгледа тежак за изговор, већина људи се пријатно изненади с колико лакоће се глас може прихватити и примењивати. Он се добија тако што сеу исто време изговарају два сугласника, који немају ничег заједничког: Д и З.
Дакле, уколико сте покушали и при томе успели изговорити ова два сугласника у исто време, морали сте добити глас који звучи баш како треба. Изговорили сте сугласник ДЗ, које се лепо чује у речи Годзила. У Македонији се такође користи овај глас, где је и саставни део њихове азбуке и обележава се лаатиничним слвом S (Sвезда).

У наредним примерима видећемо примену гласа дз.
(Црвеним словима дат је пример примене, а у наставку су дата појашњења)

- Дзивт (Све це искаљаш с тај дивт) - Назив за катран, битумен, тер

- Дзвнити ("... Морава дзвни") - Одјекивати, у песми Станише Стошића има метафорично значење

- Бисадзи (Тури си бисадзи на грбину) - Торба од кострети (козје длаке) попут двоструког ранца, окачена о рамена, терет се носи и напред и назад.

- Дзиндза (Развукја дзиндзу/мрсољ преко уста) - Слина, носна излучевина

- Брндзољив (Гле га кав је брндзољив) - Осликава неуредног човека било у ком смислу, хигијенском или моралном

- Дзверити (Које се дзериш ко да ти је орви пут) - Чудити се нечему

- Одзверити (Одзверише му се комшије на бруку) - Комшије су се ишчуђивале његовој срамоти, а у исто време му се и подсмевале, дакле: подругљиво ишчуђивање

- Одзирати, (Одзирај се, варкај се); (Одзрни се око себе) - Припази на себе

- Радзирати, (Које се туј радзрћаш); (Радзрни се леви-десно) - Несигуран у себе, снебива се. Значење примера: Шта се врзмаш, снебиваш

- Надзирати (Надзрни куј је тој) - Надзирати, вршити надзор, проверу, конкретно значење у примеру: Погледај ко је то

- Бандзов (Бандзове један) - Може да представља будалу, тврдоглавоњу, мајача

Допунио Дејан_Свитац;
- Удзирати (Стануја па се удзира) - Нападно посматра друге људе.

- Задзртати, задзрћати, задзирати (Само се задзрта, задзрћа, задзира) - Иде улицом и све се би да види, све га интересује
Последње учитавање од yo-wan дана 03 Апр 2019, 18:09, учитано 11 пута укупно.
Ја сам за монархију, другарице и другови!

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Поруке: 991
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Глас дз и још понешто

#2 Порука од Дејан_Свитац » 12 Јан 2019, 02:30

Поштовани корисниче Јоване! Најпре да Вам пожелим добродошлицу у нади да ћете наћи интересантан садржај, али и дати допринос основној мисији овог форума, а то је очување српског писма. Ускоро ће Вам се, надам се обратити и председник удружења Српска ћирилица, господин Љубиша и прокоментарисати део везан за правила која важе на форуму, али оно што је важно, а то је да се сваки учесник форума мора старати да употребљава искључиво ћириличко писмо. На интернет страни Удружења имате пресловљивач, којег је веома лако користити и пресловити текст у ћирилицу. Латиница се може користити када се цитира нечији текст, који је уско повезан са проблематиком ћирилице. Конкретно - цитат са Вашег блога требало је да пресловите, јер бисте тиме допринели лакшем читању текста на српском језику, а тиме се ствара уређеност језичког система, макар и овде на форуму.
Што се тиче гласа "дз", додао бих и речи:
- "удзирати" (стао је да се удзира у друге људе) - стао је да се угледа, нападно посматра друге људе;
- "задзртати" (иде улицом и све се задзрта око себе) - иде улицом и све се окреће око себе.
Ово јесу смешне речи, али се користе у свакодневници "јужњака" и чине тај говор интересантнијим, сматрам и богатијим.

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

Re: Слово, глас ДЗ

#3 Порука од yo-wan » 12 Јан 2019, 11:32

Пре свега, захваљујем се на топлом пријему и добродошлици, а већ сам "прелистао" форум и нашао занимљиве теме, што је резултирало мојим учлањењем. Да, радо бих преуредио текст у наредним данима али на форуму није активирано дугме УРЕДИ (едит).
Велика захвалност за ове две речи, наравно да се користе у мом окружењу (све мање и мање, нажалост), а потискују их разни англинизми, пре свега, да не говорим о људима који се стиде свог матерњег акцента, језика и порекла. Ја потичем са села и врло добро ОРАТИМ призренско-томочким дијалектом. Стицајем околности живим у Земуну, али књижевни говор користим само где морам. Наилазим како на подршку тако и на поругу и презир, што није од битнијег значаја за мене.
Да се заиста борим за очување нашег јужњачког типа говора, говори и податак да сам на блогу, креираном још априла 2010, тррећа тема носи наслов "Буквар моје околине - како се говори(ло) на југоистоку Србије". Онде сам похранио подоста наших речи уз непходно појашњење о томе како се изговарају и шта значе. Потом сам имао здравствених проблема, али богу хвала да је све добро испало те сам наставио да објављујем моје писаније, али сам поменуту тему малко запоставио иако сам је током наредних година, у неколико наврата допуњавао. Уз то, пишем афоризме и кратке приче.
Све ово пишем из разлога да би уважени админ тим овог форума, а и остали чланови, имали увид у моју личност и наклоност писаној речи.
Још једном, Дејан_Свитац, хвала на коментару и на доприносу поводом гласа ДЗ.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Југоисточна Србија и још понешто

#4 Порука од Дејан_Свитац » 12 Јан 2019, 13:52

На дну странице би након објављивања требало да имате дугме "учитај" са маказицама и ту можете изменити свој текст. Волео бих да знам одакле сте, међутим уколико не желите да објављујете јавно, пошаљите ми у приватној поруци. Ако се сетим још неке речи са гласом "дз" уписаћу је у овој теми. Ја повремено напишем неки афоризам и палиндром, али то је онако почетнички и за своју душу.

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

#5 Порука од yo-wan » 12 Јан 2019, 15:04

Ни најмање разлога немам да кријем свој идентитет, покушао сам да унесем тражене податке о месту и години рођења али софтвер није прихватио понуђене податке, не знам из ког разлога.
Јован Димитријевић, из Грделице, иначе електроенергетичар у пензији, живим у Грделици и Земуну.

Могли би админи да виде зашто не функционише унос података на профил панелу!
Поздрав

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Још нешто па да наставимо са ДЗ

#6 Порука од Дејан_Свитац » 12 Јан 2019, 17:22

Ја сам из комшијске Сурдулице и такође имам неки блог који водим, а пречица до њега постоји на мом профилу. Да више не "гушимо" тему личном преписком. Надам се да ћете уживати пратећи овај форум. Хтео бих још да нагласим да ово Удружење, иако малобројно, има много успеха на пољу очувања ћирилице и спада у ред најзаслужнијих што српско писмо свих ових година доживљава ново рођење. Многе институције, установе, фирме, предузећа, појединци, огромне корпорације прешле су на ћириличко писмо после наше реакције. У сваком случају пронаћи ћете све примере уколико будете хтели. Живи били!

Корисников грб
yo-wan
Почетник
Контакт:

#7 Порука од yo-wan » 12 Јан 2019, 22:51

(Једна од мојих кратких прича управо са применом гласа дз. Прича је писана на призренско-тимочком дијалекту, те да би је аутентично прочитали они који не потичу из наших крајева, неопходно је да при читању нагласе/акцентују црвени глас)

Да се дзвериш!

Д'н'ске прође комшика Вања поред моју кућу и ја гу вика на кафу да сврне, а она вика:
- Еј, б'ш би сврнула, знаш к'ко ми се пије кафа, ал' нес'м се истуширала.
Па се еве с'г дзверим, нес'м знаја да се човек за пијење кафу треба тушира!?

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Удаде се јагодо

#8 Порука од Дејан_Свитац » 26 Феб 2019, 13:19

Ево једног примера слова ДЗ за Јована:

Из песме Удаде се јагодо:

"...Дзипну Мика, јагодо,
дзипну Мика, драга душо,