Саобраћајни сектор - регистрација

Порука
Аутору
ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

RE: Саобраћајни сектор - регистрација

#41 Порука од ccaterpillar » 25 Феб 2014, 21:34

Марија_С пише: ccaterpillar, и мени се то исто десило већ две године заредом. На лични захтев, издата ми је саобраћајна на ћирилици (мада само име и презиме, из неког разлога нису хтели адресу на одштампају на ћирили), и исто не могу да региструјем ауто на техничком прегледу, него морам у МУП, а тамо кажу да нема никаквих проблема и да је вероватно проблем код ових на техничком. Другим речима, пребацују кривицу једни на друге. Ако ове године будем имала времена да се гањам с њима, мораћу да их потерам (и технички и МУП) да ми издају писану изјаву о томе у чему је проблем. Дај Боже да напишу да је због ћирилице, одмах ћу да их тужим и да идем у новине. А не само да ћу да их тужим овде, него и у Стразбуру.
Да, то је онда то, само не знам кога потерати и на који начин.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2031
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

СД и регистрација

#42 Порука од Љубиша » 25 Феб 2014, 23:35

И ја имам саобраћајну дозволу са (само) именом уписаним ћирилицом. Нисам имао никаквих тешкоћа с регистрацијом до сада.
Истина, то сам урадио оба пута у МУП-у - нисам покушао да региструјем кола у некој од агенција које то раде (имају право да издају регистрациону налепницу), тако да не знам да ли бих наишао на исти проблем.
Можда ћу покушати то да урадим ове године (у јуну) на тај начин.
Последње учитавање од Љубиша дана 25 Феб 2014, 23:38, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука

Закон о прекршајима

#43 Порука од Љубиша » 23 Окт 2014, 23:02

Не знам где да објавим ово па сам се одлучио за ову тему.

Наиме, читајући све и свашта по интернету наишао сам на Закон о прекршајима Републике Србије од 1. марта 2014. године. У њему стоји:

(Члан 94) Суд води поступак на српском језику и у том поступку користи ћириличко писмо, а латиничко писмо у складу са законом.

Можда то некоме буде од користи.
У прошлости сам се неколико пута, док сам још правио саобраћајне прекршаје :-) и кад су судови још имали старе (латиничке) машине за куцање, позвао на право на језик/писмо у поступку, и сваки пут ми је успело.
Од тада су, мислим, прекршајни судови добили одговарајућу техничку опрему и поштују закон у том погледу, па више није могуће позвати се на тај разлог.

Ипак, ето тај члан, да се зна, за сваки случај.
Последње учитавање од Љубиша дана 23 Окт 2014, 23:58, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1153
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

#44 Порука од Дејан_Свитац » 24 Окт 2014, 00:32

У вези са горе наведеном поруком. И поред тога што је набављена опрема и техничких могућности за коришћење ћирилице постоје, сведоци смо да се повремено јави проблем са поштовањем писма, нарочито у судским актима. Тако је познат случај Аце Ђенадића из Чачка коме је након жалбе да му је службено лице написало пријаву, због наводног неправилног паркирања, на латиници, суд донео пресуду којом је морао да плати казну- такође на латиници. Након тога, Чачанин је био упоран, а епилог читавог спора је ослобађајућа пресуда. Тиме је ''угазио'' пут ћирилици ка несметаној и обавезној употреби у судским процесима. Озбиљан судија за прекршаје, пре почетка решавања било ког спора мора нарочиту пажњу посветити заштити чланова Устава и ако постоје прекршаји истих, мора их санкционисати.
„Српска латиница“ – зубна протеза после насилно избијених здравих зуба!

Љубиша
Стара кука

Судови за прекршаје

#45 Порука од Љубиша » 24 Окт 2014, 01:20

Кад мало размислим, ко зна како је широм Србије, оно о одговарајућој опреми вероватно важи само за судове за прекршаје у Београду, и можда још понегде.
Последње учитавање од Љубиша дана 24 Окт 2014, 01:21, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1313
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

#46 Порука од Дарко Бабић » 24 Окт 2014, 08:47

Кад смо већ код судова и регистрације да јавим како сам повео судски спор пред Управним судом.

МУП је коначно издао решење са поуком о правном леку да их могу тужити суду. Предао сам тужбу и требало би да се пресуди у наредних пар година.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 24 Окт 2014, 08:47, учитано 1 пут укупно.

Пошаљи Одговор