Путна исправа - ПАСОШ

Порука
Аутору
Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1028
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Где је печат?

#161 Порука од Дејан_Свитац » 05 Јул 2019, 20:58

Шалтери „из каменог доба“: А где је печат?!
http://rts.rs/page/stories/ci/story/294 ... ecat-.html

Везано је за пасош и објашњава данашњи модерни - електронски систем.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Предодговор

#162 Порука од Дејан_Свитац » 12 Јул 2019, 16:52

Ових дана ће ми бити послат званични одговор из МУП-а у вези уписивања личних података у пасош. Оно што сам оквирно сазнао је да имам право да захтевам да име и презиме буду исписани у изворном облику, у складу са предатим документима на увид.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1258
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Путна исправа - ПАСОШ

#163 Порука од Дарко Бабић » 12 Јул 2019, 22:30

Закон о путним исправама прописује стрикно када се захтев може одбити. Захтев не може бити делимично прихваћен или одбијен.

Иначе, за ћириличко име смо се одавно изборили као националне мањине.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Тиха вода

#164 Порука од Дејан_Свитац » 13 Јул 2019, 10:12

Како год да је - изборили смо се, међутим сада је проблем тај што најодговорнији за формирање новог програма за унос података тврде да је немогуће унети било које друго писмо осим латинског. Међутим, из МУП-а тврде да свакога од нас следује право да му се име упише у изворном облику. Долазимо до парадокса - МУП тврди да се то мора испоштовати, а информатичка служба МУП-а каже да то "наводно" у новом систему не може. Није више питање ни националне мањине. Изјасните се ви и као Рус и као Македонац, добићете онако како је систем "подешен", а то је на латиници. Хајде да сачекамо још мало. Слично је било и 2013. године па се ипак јавио неки уређивач система и објаснио како се ставља коса црта.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Одговор

#165 Порука од Дејан_Свитац » 13 Јул 2019, 10:26

Да, у току разговора са службеницама, а трајао је 30 минута, било је "конструктивних" изјава и предлога. Изнео сам велики број чињеница које су их навеле да размисле о мањкавости исписивања података на латиници. Навео сам им пример слова Ђ које је правило проблем људима приликом путовања у иностранство, што су и потврдиле примером из праксе. Међутим, најснажнији био је одговор на лично постављено питање: "Због чега инсистирам на ћириличком имену када је све остало на латиници?" Да на томе нисам инсистирао пре 6 година, данас Вам не бих могао доказати да је то могуће и на питање да погледате мој пасош, могао бих да покажем комплетан латинички испис у пасошу. Борба да цео пасош буде на ћирилици, рекох јој, свакодневна је и захтевна и једнога дана, надам се неће бити потребе да човек доказује и захтева нешто што му припада. Е, ова моја данашња борба табање је пута да сутрашњи дан дочекамо другачије.

Дарко Бабић
Стара кука

#166 Порука од Дарко Бабић » 13 Јул 2019, 19:18

Најважније је да МУП каже да ли се захтев усваја или не. Уколико се не изјасне онда треба написати жалбу.

Нема ту пуно шта да се размишља. Кога је брига како је софтвер програмиран, јер имамо законе.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Одговор МУП-а

#167 Порука од Дејан_Свитац » 13 Јул 2019, 20:02

Слажем се. То је свакако срж нашег проблема. Чим стигне одговор преносим га у целости.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Стигао одговор

#168 Порука од Дејан_Свитац » 19 Јул 2019, 19:34

Одговор је следећи: "... с тим у вези Вас обавештавамо да чл. 26. ст. 1. Закона о путним исправама предвиђа: Обрасци путних исправа штампају се на српском језику, ћириличким писмом и на енглеском и француском језику, а попуњавају се на српском језику, латиничким писмом. Ст. 2. У обрасце путних исправа подаци о презимену и имену уписују се у изворном облику онако како су уписани у изводу из матичне књиге рођених."

Ово није ништа посебно, рекао би неко, јер су само цитирали одредбе Закона. Међутим, затамњени део (баш таквог су га и у писму означили), много говори, тј. објашњава како се име и презиме морају исписати. Тако и никако другачије. Од понедељка идем у општину да проверим могућност исписивања имена у изводу из МКР и на енглеском.

Дарко Бабић
Стара кука

#169 Порука од Дарко Бабић » 19 Јул 2019, 23:08

Уколико се постави питање који изискује само одговор "ДА или НЕ" онда ће МУП игнорисати питање.

Својевремено сам поставио питање које отприлике гласи: Да ли је двоазбучни унос података у пасош у супротности са законом?

Наравно да никада нисам добио одговор нити постоји начин да се натерају да одговоре.

+++

Што се тиче Матичара, они су дужни да испишу властито име на енглеском уколико странка то затражи. Тако би требало да буде.

Мени ће ускоро да истекне рок до којег сам дужан чекати Решење Матичара око глагољичног исписа имена. Па ћемо видети шта кажу. Они могу само одуговлачити са поступањем и ништа више.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 19 Јул 2019, 23:31, учитано 2 пута укупно.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

У складу са одговором

#170 Порука од Дејан_Свитац » 19 Јул 2019, 23:29

Па није игнорисање. Они одговарају на основу закона, тј. цитирају. Не могу, нити би смели да тумаче. Можда је твоје питање више за Уставни суд, али МУП се не бави мишљењима и тумачењима. С обзиром да су ми одговорили како јесу, следећи мој корак је захтев да испишу онако како су и одговорили.

Пошаљи Одговор