Запажања

Порука
Аутору
Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1229
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Запажања

#741 Порука од Дарко Бабић » 15 Јан 2019, 14:30

Техника има двојак однос према ћирилици. Посебно је занимљива у новим смарт телевизорима. Мој пример је VOX.

Телевизије исписују, на притисак дугмета инфо, опис тренутног програма са гајевом латиницом, а ћирилица је замењена упитницима. На Радиотелевизији Војводине када се емитује програм на ћириличком језику националне мањине онда се приказују упитници.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Поруке: 981
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Важни састанак

#742 Порука од Дејан_Свитац » 19 Јан 2019, 01:21

Трагедија нашег друштва је у томе што смо ми, који искрено бранимо и чувамо ћирилицу, усамљени у томе и што је систем такав да и не види да нешто не ваља у нашем језичком систему. У конгресним салама, за округлим столовима, често седе људи у краватама, који примају новац од државе, учествују на форумима, панел дискусијама, састанцима, конгресима и којечему, гледају нећириличке текстове српскога језика и ни једног тренутка не одреагују. За њих је српско писмо битно колико и то ко ће платити гориво које беспотребно троше њихови службени аутомобили. Нема одговорности, нити осећаја (бриге).

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Старе радње су у знаку ћирилице

#743 Порука од Дејан_Свитац » 21 Јан 2019, 11:31

ПОСЛЕДЊА СРПСКА ПАРФИМЕРИЈА: Једини преостали парфемџија у Београду још чува своју кућу мириса
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... ucu-mirisa

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Малагурски и 28. јун

#744 Порука од Дејан_Свитац » 16 Феб 2019, 00:45

Дуже време тврдим да истинских бораца за ћирилицу међу јавним личностима нема, а то потврђујем на два најсвежија примера. Први пример односи се на нашег новинара Бориса Малагурског. Са њим сам ступио у контакт пре мање-више 10 година. Тада сам похвалио његову емисију Револуција, јер је у једној епизоди ишао од радње до радње и предлагао људима да користе српско писмо. Мислио сам да је он истински борац, а ћирилични назив емисије ме је још више одвео на ту страну. Међутим, Малагурски већ дуже време на друштвеним мрежама не помишља да пише српским језиком и писмом, што је за мене разочаравајуће.
Други пример се односи на организацију 28. јун. Људи који се представљају као чланови ове организације, чије успехе не желим да умањујем, објављују активности на хрватском и енглеском писму. Често ми је, док их нисам блокирао, долазила електронска пошта од њих на ова два писма, а након мог упита због чега не користе ћирилицу, добио сам одговор (на српском) да користе и ћирилицу и то је то. Толико од чувања српских вредности. Видим да је ова организација призната у свету и да добијају силне неке наградеи признања, али српски језик и писмо лагано заборављају.
Има још много оваквих примера који шаљу ружну слику о нама. Када овакви појединци окрену леђа ћирилици, шта да очекујемо од других?

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1229
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Запажања

#745 Порука од Дарко Бабић » 16 Феб 2019, 12:05

Неубедљиво је то србовање на латиници.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Пепси у Русији

#746 Порука од Дејан_Свитац » 17 Феб 2019, 00:34

Фотографија пронађена у старој архиви - Русија, средина деведесетих година 20. века:

Слика

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Табле за паркирање

#747 Порука од Дејан_Свитац » 18 Феб 2019, 14:21

Видим да промовишу нову зону за паркирање у Београду и да су табле на ћирилици. Можда су и све друге променили, али нисам испратио. Знам да је у неким градовима дошло до замене ових табли, а засигурно знам да у Краљеву, Нишу и Врању до ове промене није дошло.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Сони

#748 Порука од Дејан_Свитац » 21 Феб 2019, 01:45

Фирма Сони у реклами за "Sony playstation" користи ћирилично писмо.

Слика

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Регулаторна агенција за електронске комуникације и поштанске услуге

#749 Порука од Дејан_Свитац » 02 Мар 2019, 00:12

Наше државне установе не могу најобичније картице да испишу ћириличким писмом. А лепо је неко направио образац на српском и енглеском језику. Међутим, тешко је преко ноћи научити неписмене, којих су пуне агенције, канцеларије, институти, заводи, комесаријати...

Слика

Сви подаци исписани су хрватским писмом, али их не објављујем због заштите података о личности.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Ветеран
Контакт:

Кад иницијатива да резултат

#750 Порука од Дејан_Свитац » 02 Мар 2019, 01:53

Учестала предлагања и упозоравања дају резултате. Данас је једна гајевична табла отишла у заборав.

Слика

Уместо ње - две нове ћириличке:

Слика

Пошаљи Одговор