Постојећа удружења у Србији

Порука
Аутору
Бане
Напредни члан
Поруке: 114
Придружен: 15 Сеп 2012, 19:28

Постојећа удружења у Србији

#1 Порука од Бане » 20 Авг 2013, 21:20

Видим да постоје у Србији различита удружења са тематиком борбе за заштиту ћирилице, па бих вас замолио ако можете овде сажето и прецизно да дате њихов назив и контакт адресу/телефон.

ако узмем пример из овог текста:
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/399577 ... u-cirilicu[/size]

не знам да ли се то удружење "ћирилица" односи на ово наше или не и ко је так Којић? Мислим, ако се ради о нашем удружењу, зашто се он никада не појављује на овом форуму?

Поздрав

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1291
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

RE: Постојећа удружења у Србији

#2 Порука од Дарко Бабић » 22 Авг 2013, 15:09

Преко везе <http://pretraga2.apr.gov.rs/Objedinjene ... rch/Search> коришћењем матичног броја се могу сазнати сви најважнији администратитвни подаци.

Назив удружења/савеза: Српско удружење "Ћирилица" Београд
Матични број: 17787284
Општина: Београд-Нови Београд
Улица: Др Ивана Рибара
Број и слово: 115 Б
Миодраг Којић

Назив удружења/савеза:"Удружење Свесловенске писмености и заштите ћириличног писма"
Матични број:28075979
Милан Милутиновић

Назив удружења/савеза:Удружење за очување ћириличног писма "Живословље"
Матични број:28100701
Татјана Јанковић

Назив удружења/савеза:Српско удружење "Ћирилица" Београд
Матични број:17787284

Назив удружења/савеза:Дани ћирилице Баваниште
Матични број:28099762
Вера Секулић

Назив удружења/савеза:УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА ЗА ЗАШТИТУ СРПСКОГ ПИСМА "СРПСКА ЋИРИЛИЦА"
Матични број:28084854
Љубиша Јовановић

Назив удружења/савеза:Удружење за заштиту ћирилице српског језика
Матични број:08724954

Матични број:08174482
'САВА' ДРУШТВО ЗА ОЧУВАЊЕ ИСТОРИЈСКЕ ИСТИНЕ, СРПСКОГ ЈЕЗИКА, ЋИРИЛИЦЕ И ОДБРАНУ КОСОВА САВА
Нова Пазова
Стара Пазова
ЛЕЊИНОВА 1

Матични број:08741476
УДРУЖЕЊЕ ЗА ЗАШТИТУ ЋИРИЛИЦЕ ВРШАЦ
Вршац
ШУМАДИЈСКА 1 А
СЛАВКО СЕДЛАР

Матични број:17705237
УДРУЖЕЊЕ ГРАЂАНА 'КУЛТУРА ЋИРИЛИЦЕ'
КУЛТУРА ЋИРИЛИЦЕ
Београд (Стари Град)
Београд-Стари Град
ПОП-ЛУКИНА 12
ИВАН СТРАТИМИРОВИЋ

Назив удружења/савеза: "Српска Ћирилица"
Матични број: 28120958
Вука Караџића 12, Београд - Стари Град
Име и презиме: Дамњан Кнежевић
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 22 Авг 2013, 15:13, учитано 1 пут укупно.

Бане
Напредни члан

#3 Порука од Бане » 22 Авг 2013, 19:28

Е свака част како си ово нашао.

Ајде што ја не разумем (толику разноврсност по једном обичном друштвеном проблему/питању), али ме брине за неко дете које ово види какву ће слику стећи о животу и људима...

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#4 Порука од ccaterpillar » 22 Авг 2013, 21:39

Сам приступ је погрешан, писмо не треба штитити, него га користити, приступ који подразумева заштиту је довео до тога да је ћирилица писмо за емисију Домаћин на Б92, писмо за славске прилике и писмо за читуље...

Дарко Бабић
Стара кука

#5 Порука од Дарко Бабић » 23 Авг 2013, 08:19

Ја хоћу да користим писмо у уговору са банком и саобраћајној дозволи.

Хоћу, али ми не дају ни властитим именом да се користим.

Са друге стране се позивам на одредбе из Правописа 2010., али он је у вези ћирилице добро написан и због тога га банка избегава.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 23 Авг 2013, 08:26, учитано 1 пут укупно.

Бане
Напредни члан

#6 Порука од Бане » 23 Авг 2013, 09:43

ccaterpillar пише: Сам приступ је погрешан, писмо не треба штитити, него га користити, приступ који подразумева заштиту је довео до тога да је ћирилица писмо за емисију Домаћин на Б92, писмо за славске прилике и писмо за читуље...
безвезе! Што се правиш да не разумеш и некорисним филозофирањем извргаваш мисао?
Твоја констатација уосталом нема никакву основу, осим оне да треба непрестано користити ћирилицу.
И ципеле да би трајно и дуго користио, треба да заштитиш неком кремом...
Ради се о заштити статуса и права на коришћење. Погледај само аеродром НТ у Београду. Сви путокази су на хрваштици и на енглеском. Дакле, истребљена је латиница, уништена је. Да до тога не би дошло у целој Србији треба је заштитити, и НАРАВНО КОРИСТИТИ.

Народ који није спреман да брани свој језик и културу, припрема се за ропство.

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#7 Порука од ccaterpillar » 23 Авг 2013, 15:02

Дарко Бабић пише: Ја хоћу да користим писмо у уговору са банком и саобраћајној дозволи.

Хоћу, али ми не дају ни властитим именом да се користим.

Са друге стране се позивам на одредбе из Правописа 2010., али он је у вези ћирилице добро написан и због тога га банка избегава.
У правописној норми и јесте проблем...
Бане пише:безвезе! Што се правиш да не разумеш и некорисним филозофирањем извргаваш мисао?
Твоја констатација уосталом нема никакву основу, осим оне да треба непрестано користити ћирилицу.
И ципеле да би трајно и дуго користио, треба да заштитиш неком кремом...
Ради се о заштити статуса и права на коришћење. Погледај само аеродром НТ у Београду. Сви путокази су на хрваштици и на енглеском. Дакле, истребљена је латиница, уништена је. Да до тога не би дошло у целој Србији треба је заштитити, и НАРАВНО КОРИСТИТИ.

Народ који није спреман да брани свој језик и културу, припрема се за ропство.
Баш тако, или ће се користити, и то увек и свуда где се користи српски језик, или ће се штитити, а сви, па и они из Матице српске, који су донели актуелни правопис се слажу да се ћирилица мора штитити.
И онда долазимо до приче о томе да ли је данас ћирилица довољно заштићена, па се онда сложимо да би могло и мало боље и више, или можда и много боље, а неки се неће сложити па ће рећи да је ово сасвим довољно итд...

А то су наравно глупости, не може да постоји степен јаче или слабије заштите нити заштиту треба мерити, не треба ни доносити мере заштите.

Писмо не треба да има алтернативу нити се нормирањем треба дозволити конкуренција од које после писмо треба штитити.

У нормалним земљама и језицима писмо се не штити, писмо се просто увек користи за записивање језика...
Последње учитавање од ccaterpillar дана 23 Авг 2013, 15:09, учитано 1 пут укупно.

Дарко Бабић
Стара кука

#8 Порука од Дарко Бабић » 23 Авг 2013, 15:09

Правопис не брани латиницу и нико на основу правописа не пише латиницом.

Тражио сам да ми се на основу правописа одбрани право на латиницу. Тражио сам да се на основу закона одбрани право на употребу латинице.

Увек се наилази на велико ћутање!
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 23 Авг 2013, 15:09, учитано 1 пут укупно.

Бане
Напредни члан

#9 Порука од Бане » 23 Авг 2013, 17:32

:)
Ћутање је мајка наука...
Da li si probao da ih zamolish da ti objasne qojom wrstom latinice smesh da pishesh i da li im je owa latinica prihwatlyiwa? po prawopisu...

CCATERPILLAR,
Ок, боље разумем фолозофију и смисао твојих исказа и суштински си у праву. И ја мислим да је само једно писмо дозвољено у Србији и да тако треба да остане, али реалност није таква нажалост. Да је тако, тада би било евидентно да нема потребе штитити ћирилицу, већ је њено константно коришћење сама по себи гаранција за оптималну писмену комуникацију у Србији одн на српском језику.
Међутим, реалност је другачија и реалност потискује ћирилично писмо у Србији и то доводи до њеног ниподаштавања.
Реалност је сурова и стравична! Ја сам видео образоване особе на функцијама са одговорношћу да су почеле да ми хрваштицом попуњавају образац одштампан латиницом и када сам је замолио да то не ради, та особа (35-40 год) је рекла "Ух, па ја ни не знам више да пишем ћирилицом..."
Дакле због толиког немара и непоштовања вероватно једине преостале вредности која везује Суботичана са Врањанцем, а демаркира их од странаца, вреди водити, упоредо са коришћењем, борбу заштите од истребљења и скрнављења као што је то случај са другим вредностима које су разноврсно заштићене.
То негирање потребе заштите ћирилице у Србији ми се дакле недопада јер најпре није у складу са постављеном темом и одваја нас од исте, а истовремено банализује потребу да се јаче и квалитетније збрине и заштити ћирилица од истребљивања у Србији. Претходни пример као и пример ситуације у ЦГ су адекватне илустрације тога што нас чека у супротном. Једног дана ће нам неко објаснити да не говоримо српски, већ матерњи језик, а кроз векове ће нашим потомцима (ЕУРОпљанима?) то бити хрватски. То кажем, јер се већ данас заводи, на основу светске норме ISO1219 да све што је написано хрваштицом је написано хтватским писмом.
Из свега наведеног, грозим се и неприхватам део реченице у првом исказу "Сам приступ је погрешан, писмо не треба штитити..." јер се приступ не своди само на заштиту већ и на коришћење. То је једноставна узвратно-повратна спрега. Преостала тврдња у реченици је субјективна и неоснована, тако да није ни битна, али то инсистирање на КОРИШЋЕЊУ ми делује као позитивнији приступ проблематици, па сам у том смислу почео ово обраћање како те боље схватам.

На отварању дискусије сам ставио такав израз ради сажетости и избегавања, како ове расправе, тако и целог текста који је постављен на уводној страници овог удружења. Дарко Бабић је то једноставно протумачио и ефикасно одговорио, па му се још једном захваљујем и позивам и друге да оставе додатне информације о разноврсним удружењима (нпр политичке странке!) која се залажу за афирмисање и коришћење српске ћирилице као јединог службеног, јавног и званичнох писма српског језика.
Је л' сад боље?
:)

Дарко Бабић
Стара кука

#10 Порука од Дарко Бабић » 23 Авг 2013, 19:52

Није тачно да ће се решити питање писма кроз нови правопис, јер је новим стандардом одбачен двојни стандард "зарез и запета".

Као што видимо у стварности ретко ко користи српску реч запета већ само хратску реч зарез.

Исти случај би био када би се питање "ћирилице и латинице" решило попут "запете и зареза".
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 23 Авг 2013, 19:53, учитано 1 пут укупно.

Пошаљи Одговор