Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 100 порука ]  Иди на страницу Претходни 16 7 8 9 10
Аутору Порука
 Наслов поруке: Где сте ћириличари?
ПорукаПослато: 01 Нов 2017, 18:30 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 802
Где су нестали активни учесници форума? Брине ме то што дужи временски период нема никога на форуму да се бар јави...

Врх
 Наслов поруке: Re: Форум
ПорукаПослато: 07 Јул 2018, 15:57 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Већ неко време покушавам да схватим какви су ово учесници форума који остављају чудне поруке, а чини се не тичу се наших тема. Објашњење ми је да се ради о људима који се региструју на неки форум и користе га за размену приватних порука. Питање администратору је: можемо ли некако да уклонимо неактивне налоге, јер је тек 59 корисника послало макар једну поруку, док су остали без иједне послате поруке, а таквих има преко 2000.

Врх
ПорукаПослато: 07 Јул 2018, 15:58 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

? Било је питање, а нисам ставио знак питања.

Врх
 Наслов поруке: Ћирилица Добрица Ерић
ПорукаПослато: 15 Јул 2018, 14:55 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Посетивши интернет страну удружења Ћирилица - Добрица Ерић, остадох затечен појединим вестима које су уредници објављивали. Ради се о акцијама за које знам да су покренуте на иницијативу нашег удружења, за које, међутим, неко ко се потписује као М. Д. тврди да заслуге припадају њима. Не бих волео да ме неко схвати погрешно, јер радимо на истом послу. Не бих да искључим могућност и да смо паралелно радили, ипак за поједине ствари одговорно тврдим да сам лично преговарао за надлежнима. То је случај са саобраћајним знаком на Панчевачком мосту, где ми је представник Путева Србије обећао и након тога известио да је знак промењен. Сличан случај је са Вода водом. Извесни Дејан, који је овде иступао испред удружења Ћирилица, крајње је био коректан и многе акције покренуо: сећам се рачуна за ЈКП, Диса, натписа на возилима МУП. Поштовање Добрици Ерићу и његовом удружењу. Сматрам да су поред нас, они једини који се практично баве очувањем српског писма.

Врх
ПорукаПослато: 16 Јул 2018, 07:14 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Имамо ли могућност да обришемо ове нежељене поруке случајних гостију?

Врх
ПорукаПослато: 30 Јул 2018, 15:40 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Љубиша, прочитајте приватну пошту. Требало би решавати ове нежељене коментаре.

Врх
 Наслов поруке: Удружења
ПорукаПослато: 07 Дец 2018, 21:27 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

УДРУЖЕЊА ПОЛАЖУ РАЧУНЕ: Уводи се ред у финансирање цивилног сектора
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... og-sektora

Мислим да је ово везано и за наше удружење. Господин Љубиша је писао о новим правилима.

Врх
 Наслов поруке: Крај и почетак
ПорукаПослато: 09 Дец 2018, 19:05 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 13:29
Поруке: 1934
Дејан_Свитац пише:
УДРУЖЕЊА ПОЛАЖУ РАЧУНЕ: Уводи се ред у финансирање цивилног сектора
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... og-sektora
Мислим да је ово везано и за наше удружење. Господин Љубиша је писао о новим правилима.

То нема везе с нашим удружењем, јер ми никада нисмо тражили (конкурисали за), нити добили новац од државе, из буџета.

Иначе, наше удружење је формално угашено пре десетак дана, 27. новембра, брисањем из регистра АПР. Већ дуже је чланство неактивно, састанци су се проредили, нико није хтео да буде нови председник и покуша с друкчијим приступом. Истина, колико знам, исто је и с другим удружењима, и практично сва делатност се своди на рад преко интернета, што само по себи није лоше, а Удружење "Српска ћирилица" је у том погледу међу најактивнијим, ако не и најактивније. На интернету свако може да има онолико иницијативе и посвети раду онолико времена колико осећа, жели, има знања и умећа. Остало је на друштву и држави на које се дугорочно може најбоље утицати баш на тај начин.

Књиге које је требало написати су написане, објављени бројни текстови и чланци, било је довољно обраћања државним установама и функционерима. Сада имамо друштвене мреже, коментаре, портале који хоће да објаве чланке, као и интернет адресе државних установа и органа, предузећа, медија.

Оно што је удружење отерало у коначан формалан прекид рада јесте некоректно понашање државе преко АПР и Јавног тужилаштва. Удружење је било у потпуности чисто, никада ништа противзаконито није урадило, али је то изгледа толико ретко да се не верује ономе ко је стварно такав па се некритично ставља у кош с бројнима који то нису. О томе сам већ писао и објавио везе до два чланка који се баве тим проблемом.

Што се мене тиче, нас неколико чланова-оснивача који смо на састанку почетком ове године разговарали и једногласно одлучили да овако буде, а верујем и многих других, суштински се ништа не мења. Ту су овај сајт и овај форум који ће бити одржавани и надаље, ту су друштвене мреже и све друге могућности које пружа интернет. Само нећемо имати вечиту претњу државе која не разликује чисто од нечистог, и која жестоко кажњава ове прве, а другима прогледава кроз веома широко раздвојене прсте. Мислим да су неки од наших чланова који прате овај форум то искусили и сами, у појединачном деловању и покушајима да се изборе за права која би се у другим државама подразумевала.

Хвала свима за вишегодишњи рад и подршку, настављамо као до сада!

Врх
 Наслов поруке: У вези нашег Удружења
ПорукаПослато: 09 Дец 2018, 21:53 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Мислио сам да је то исто. Ако се до сада нису полагали рачуни, а сада се закон изменио због којег смо принуђени да "угасимо" удружење, јер налаже много неких беспотребних обавеза, онда нас тема дотиче. Тако сам схватио, а ако сам у криву онда се извињавам. Жао ми је због Удружења, али подржавам учињене кораке, јер их видим као једину алтернативу.

Врх
ПорукаПослато: 12 Дец 2018, 16:55 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 13:29
Поруке: 1934
Закон се одавно изменио, само то мала и сиромашна удружења која немају своје адвокате/правнике и рачуновође нису знала, а АПР их никада ниједном речју није обавестио, нити послао иједну опомену. Иначе, ради се о бесмисленом папиру у којем треба написати да то и то правно лице није у претходној години имало никаквих привредних активности.
Добро се сећам да сам се лично у то време, јер сам начуо да је уведена нека таква обавеза, распитивао где год сам могао о чему се ради и шта треба да урадимо, ако треба. Нико није умео то да ми каже сигурно - ни рачуновођа и правник у државној установи где радим, ни професионалне приватне рачуновође код којих сам ишао, ни рачуновођа и адвокат фирме једне рођаке моје супруге, упутили су ме на Службени гласник (?), звао сам и тамо, пребацивали ми везу од једне до друге канцеларије, ишао тамо где су се предавали завршни рачуни у Кнез Михајловој улици, и нико није поуздано знао да каже да ли треба, или не треба нешто предати. Неки су говорили да треба, други да не треба, трећи да не знају сигурно и упућивали ме даље. Није имало више смисла да покушавам јер сам пробао и ишао где год сам знао, сетио се, или су ми рекли да питам.
Иначе, да смо знали, наравно да бисмо предали тај бесмислени папир који је обична изјава, јер се уз њега плаћа само 300 динара (како сам сазнао недавно из новина). Свако би то урадио, не верујем да има неко ко намерно избегава формалну обавезу која практично ништа не кошта.

И, онда, после шест година тужбе свима редом.

При том, Јавно тужилаштво напише тужбу у којој нигде не користи име и податке Удружења на службеном српском језику. Ја судији написмено укажем на то уз фотокопиране све документе који су предати АПР при оснивању Удружења као доказ да су сви ти подаци званично на службеном језику. Наведем да је то кршење Устава, закона, закона о судском поступку, закона о праву на име ... да је понижавајуће нарочито за удружење које се бори против тога и да нас ставља у подређен, неравноправан положај у поступку. Ништа, то уђе у записник, и - ништа. Када се они огреше о законе и Устав, то није важно.
Иначе, осуда је - условна, без казне, али су судски трошкови - 5.000 динара. Што је пет пута више него што је за много дужи поступак платио извесни господин (тако су новине написале недавно), који је од председника државе јавно означен као највећи криминалац којем нико име не сме да спомене.

Тако закључите да је смисао тих десетина хиљада тужби у наплати судских трошкова и добити за државу. За мала удружења без икаквих прихода (нисмо ни чланарину скупљали) као што је наше то је знатна сума. За она која добијају новац из буџета, имају адвокате, рачуновође и плаћене службенике, сигурно није, али она претпостављам нису ни тужена, иако вероватно има много мутних и крупних противзаконитих ствари у раду многих од њих, због чега је вероватно и покренуто то што пише у чланку који је Дејан Свитац горе навео. Али, она су блискија властима, добијају финансију подршку од стране власти, или су битна за некога у области политичких или спољних интереса, па их нико низашта не дира.

Иначе, ту изјаву због које су тужена толика правна лица ја зовем "изјава да немам трећу ногу", или "изјава да нисам црнац". Јер, то је изјава да нечега нема, да нечега није било, и неки правници кажу да је као таква бесмислена. Као да треба да предате изјаву да не поседујете авион, или кола, или било шта чега неко може да се сети. А АПР има веома добар увид у промене на рачунима свих правних лица и прати стање на њима, исто тако и завршне рачуне оних који имају промет, тако да аутоматски у сваком тренутку зна да ли је било наведених активности, или не. Наведена изјава је измишљена обавеза да би се наплатила још једна такса.

Ево, још једном, везе до чланака који се баве тим тужбама:

https://staniste.org.rs/nvo-novosti/drasticne-kazne-za-udruzenja-gradjana/?script=cir&fbclid=IwAR2caax8bCtfeCx67n2SGGHVbSfp6Pl_K35QPBzuJKLRRAKxI6xOluB0dzA

http://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/155005/APR-podneo-prijave-protiv-2500-firmi-i-organizacija-sa-teritorije-Novog-Sada.html?fbclid=IwAR2eEvnrzib-TdGD96YF9EMto8--AWYSjrIlJO0Pgj1EQ9FsdJr_hZb8MvA

Еви навода из једног од њих:

Међутим, прописи морају бити разумни, њиховом применом треба да се оствари или заштити јавни интерес, а не да се отежа рад и пословање. Велика већина удружења грађана у Србији је у финансијски тешком положају, посебно она која због искрене и доследне борбе за вредности цивилног друштва нису по вољи доносиоцима одлука. Највећи број њих ради без било какве новчане подршке локалне самоуправе, државе, међународних и приватних фондација. То се јасно види по броју удружења против којих су поднете пријаве.

Без прихода и промета на рачуну не могу се платити услуге књиговодствених сервиса, који могу правно посаветовати удружења и указати на законске обавезе. Уместо да се баве озбиљним проблемима, државни органи уложиће значајно време и ресурсе без резултата. Пресуде ће бити ненаплативе, јер се без прихода не може платити ни казна за привредни преступ. Због тих пресуда неактивна удружења не могу ни да се угасе. Да ли ће се онда ликвидирати кроз стечај? Ко ће то да спроведе и плати? Зато целу ову акцију видимо као симулирање правне државе.

Ево навода из другог чланка:

"Отишао сам одмах у АПР, а када сам питао како се достављају извештаји, у новосадском АПР-у нису знали да ми објасне, већ су ме упутили да се обратим мејлом. Кад сам добио службеницу преко телефона, рекла је само да се ништа не може учинити, већ да морам да платим. Никаква опомена ми није стизала раније, те нисам ни знао да треба да им шаљем некакав извештај. Страшно ми је на који начин се ово спроводи. Као нека сачекуша иза угла, само добијеш термин суђења, а они сами не знају да објасне о чему је реч", негодује саговорник 021.

Како додаје, у централи агенције му је потом речено да се извештај доставља електронским путем. "Електронски се може доставити, али им је тај информациони систем неактиван до даљег. Дакле, они су прво деактивирали информациони систем, па тек онда послали тужбе, да неко не би могао у међувремену да пошаље тај фамозни извештај", каже Петар С.

Ето, надам се да је сада јасније.

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 100 порука ]  Иди на страницу Претходни 16 7 8 9 10

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: