Електронске књиге (EPUB) ћирилицом

Порука
Аутору
Корисников грб
пурамоца021
Почетник
Поруке: 2
Придружен: 01 Нов 2014, 20:21
Место: Цирих, Швајцарска

Електронске књиге (EPUB) ћирилицом

#1 Порука од пурамоца021 » 01 Нов 2014, 21:59

Волим да читам. Како сам лењ да читам на страним језицима, најлакше ми је да читам књиге на српском језику. Зато сам се дао у потрагу за књигама у електронском формату (EPUB) које бих могао да читам уз помоћ електронског читача.

Трагајући тако интернетом, наишао сам на један форум богат електронским књигама, тј. везама са којих се исте могу низтоварити. На моје огромно разочарање, скоро све доступне књиге су биле скениране хрватском латиницом.

Пошто не могу да убедим издаваче да књиге штампају ћирилицом, одлучио сам да пробам да оно што је доступно пресловим на ћирилицу. Проба је успела и сада редовно пресловљавам латиничне књиге које остали чланови постављају. Претпостављам да би се српски издавач грдно изненадио када би видели (на пример) „Игру престола“ у електронском формату, пресловљену на ћирилицу - све књиге које су до сада објављене. Да не буде забуне: све те књиге су неовлашћено скенирана папирна издањa. Па ко воли ... и ко се не боји :)

Поента овог написа: Учинити за ћирилицу колико је могуће. Умем мало да програмирам, па сам разрадио поступак за пресловљавање латиничних књига на ћирилицу. Колико видим, радо се преузимају.

Питање: да ли је дозвољено овде "рекламирати" друге сајтове? Претпостављам да и овде има чланова које би занимале електронске књиге ћирилицом. Међутим, како не знам може ли се указати на друге сајтове, намерно нисам изричито рекао о којем сајту је реч.

Поздрав,
пурамоца

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1199
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

RE: Електронске књиге (EPUB) ћирилицом

#2 Порука од Дејан_Свитац » 02 Нов 2014, 00:10

Лепо је видети да је све више људи који брину о ћирилици и не само што брину, већ и активно учествују у њеном очувању. Похвално је то што ти радиш. Само настави са тим, а одговор на постављено питање ћеш, надам се ускоро добити од надлежних људи из Удружења.
„Српска латиница“ – зубна протеза после насилно избијених здравих зуба!

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Електронске књиге у ћирилици

#3 Порука од Љубиша » 02 Нов 2014, 00:43

пурамоца021 пише: Учинити за ћирилицу колико је могуће. Умем мало да програмирам, па сам разрадио поступак за пресловљавање латиничних књига на ћирилицу. Колико видим, радо се преузимају.

Питање: да ли је дозвољено овде "рекламирати" друге сајтове? Претпостављам да и овде има чланова које би занимале електронске књиге ћирилицом. Међутим, како не знам може ли се указати на друге сајтове, намерно нисам изричито рекао о којем сајту је реч.
Браво!

Ја сам увек радознао да видим још један сајт у ћирилици. Веза до таквих сајтова може се поставити или овде, или у делу форума Ћирилица у савременим технологијама, Сајтови на ћирилици: http://www.srpskacirilica.org.rs/forum/ ... php?fid=17

Наравно, објављивањем везе до одређеног сајта не преузимамо никакву одговорност за његово стварање и садржај на њему.
Последње учитавање од Љубиша дана 02 Нов 2014, 00:45, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Корисников грб
пурамоца021
Почетник
Поруке: 2
Придружен: 01 Нов 2014, 20:21
Место: Цирих, Швајцарска

#4 Порука од пурамоца021 » 02 Нов 2014, 01:38

Мислим да нисам био баш најјаснији - да покушам да објасним:

- Сајт на којем постављам књиге пресловљене на ћирилицу НИЈЕ и сам ћириличан
- У питању је сајт "Balkan Download" (http://www.balkandownload.org) и његов под-форум "Домаће књиге" (http://www.balkandownload.org/forum/35- ... 7e-knjige/)
- Пресловљавам само књиге за које сам лично заинтересован тј. које су штампане "српском латиницом" :( Хрвати имена наводе у оригиналу, па би таква пресловљена књига била права папазјанија. Зато одустајем - за сада. И онако ме критикују што римске бројеве (ознаке поглавља) у пресловљеним књигама не враћам на латиницу ...
- Везе ка књигама пресловљеним на ћирилицу нажалост доступне су само члановима тог сајта. Шта да се ради, такво је "правило игре" ...

Надам се да је сада донекле јасније. Да ли ће се неко од овдашњег цењеног чланства учланити на поменути сајт и отуд скидати пресловљене књиге, то не знам. Знам само да ћу их и даље пресловљавати и тиме макар мало покушати да помогнем „нашој ствари“ :)

Александар Невски
Редован члан
Поруке: 332
Придружен: 18 Јул 2011, 06:13

#5 Порука од Александар Невски » 02 Нов 2014, 21:04

пурамоца021 пише:Пошто не могу да убедим издаваче да књиге штампају ћирилицом, одлучио сам да пробам да оно што је доступно пресловим на ћирилицу. Проба је успела и сада редовно пресловљавам латиничне књиге које остали чланови постављају. Претпостављам да би се српски издавач грдно изненадио када би видели (на пример) „Игру престола“ у електронском формату, пресловљену на ћирилицу - све књиге које су до сада објављене. Да не буде забуне: све те књиге су неовлашћено скенирана папирна издањa. Па ко воли ... и ко се не боји :)

Поента овог написа: Учинити за ћирилицу колико је могуће. Умем мало да програмирам, па сам разрадио поступак за пресловљавање латиничних књига на ћирилицу. Колико видим, радо се преузимају.
Свака част, Пурамоцо!
Твой труд йе за сваку похвалу. Што се тиче "Игре прѣстолов", и я йе сам читам на ћирилици (правой, односно "мойой"), већ извесно врѣме. Почетком године ми друг донесе латинично електронско издање те га я прѣслових па га он узе за себе и за друге. Рече ми послѣ да то што я прѣслових йош неки читайу на нашем писму, прилагођено за Таблет рачунаре. и сличне уређайе. И тако я сада читам дѣло на ћирилици упркос "нашой" Лагуни :-), издавачкой кући чия йе сврха постояња онемогућавање Срба да књиге читайу на свойем писму.
Користити само йедно прошло глаголско врѣме йе исто толико писмено колико йе употрѣбљавати само йедан падеж.

Пошаљи Одговор