Производи широке потрошње на нашем писму

Порука
Аутору
Александар Невски
Редован члан
Поруке: 332
Придружен: 18 Јул 2011, 06:13

RE: Производи широке потрошње на нашем писму

#21 Порука од Александар Невски » 25 Јан 2014, 19:54

Слика

Електрично бройило койе прави мало породично предузеће из Железника. На српском писму, а прави се у Србийи!
На жалост, йедино йе у Србийи чудно и неуобичайено када се праве производи са натписима на сопственом писму. У остатку свѣта се то подразумѣва.
Шта да радимо када смо неуређена банана земља.
Користити само йедно прошло глаголско врѣме йе исто толико писмено колико йе употрѣбљавати само йедан падеж.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

#22 Порука од Љубиша » 26 Јан 2014, 00:14

Александар Невски пише: Електрично бройило койе прави мало породично предузеће из Железника. На српском писму, а прави се у Србийи!
На жалост, йедино йе у Србийи чудно и неуобичайено када се праве производи са натписима на сопственом писму. У остатку свѣта се то подразумѣва.
Леп пример!
Ко зна колико има разних домаћих производа који имају текст на себи у ћирилици.

Пре неколико година сам био у Новом Пазару на Немањићком Дежевском Сабору и тамо видео (и пио) домаће газиране напитке с етикетама у ћирилици. Нормалне пластичне флаше (од литар и по, али можда грешим), индустријско паковање, очигледно локални или регионални производ, кола и газирани "жути" сок. Нисам знао да постоје, и нигде их више нисам видео, јер их нема у великим трговинским ланцима.
Последње учитавање од Љубиша дана 26 Јан 2014, 00:17, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Жељко Филиповић
Напредни члан
Поруке: 159
Придружен: 21 Нов 2011, 15:53

#23 Порука од Жељко Филиповић » 26 Јан 2014, 10:27

Љубиша пише: Леп пример!
Ко зна колико има разних домаћих производа који имају текст на себи у ћирилици.

Пре неколико година сам био у Новом Пазару на Немањићком Дежевском Сабору и тамо видео (и пио) домаће газиране напитке с етикетама у ћирилици. Нормалне пластичне флаше (од литар и по, али можда грешим), индустријско паковање, очигледно локални или регионални производ, кола и газирани "жути" сок. Нисам знао да постоје, и нигде их више нисам видео, јер их нема у великим трговинским ланцима.
Нажалост, овакве производе могу да продају једино произвођачи сами! Трговцима и да их понудите бесплатно, они би се устручавали да их изложе на својим полицама, јер - полазећи од себе - сматрају да ћирилица на производима народу делује "гртко", и да би народ избегавао да "то" купује. Одатле и оно Ваше: "...и више их нигде нисам видео, јер их нема у великум трговинским ланцима".

Погледајте "Имлек"! Деценијама је на својим производима имао ћирилицу, а онда је миц по миц, корак по корак, напуштао ћирилицу док је сасвим није одстранио. Под утицајем "ћириличара" вратио је ћирилицу на једну страну својих производа, али, добро обратите пажњу, ћирилица је увек на страни где је спој двеју ивица, на "страни нижег ранга", а латиница увек има почасно место на равној и нелепљеној страни!
УВЕК И БЕЗ ИЗУЗЕТКА! И ЊИМА ЋИРИЛИЦА ДЕЛУЈЕ "ГРТКО"!

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1199
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

#24 Порука од Дејан_Свитац » 20 Мар 2014, 21:34

Да оживим ''Имлек'' дискусију. Стоји то да је често ћирилица на ''страни нижег ранга'', још више ми смета то што је и тај ћирилични натпис, чини ми се, само формално ту. Да је тако показује то да је све остало на гајевици. Без обзира, компанија Имлек се бар труди да постави ћирилицу на своје производе, што други произвођачи то не чине нити планирају. Осврнуо бих се на две Имлекове рекламе које сам запазио, а које су на ћирилици. Једна се од скоро приказује, а то је врло похвално у мору латиничних реклама.
„Српска латиница“ – зубна протеза после насилно избијених здравих зуба!

Љубиша
Стара кука

Књаз Милош

#25 Порука од Љубиша » 20 Мар 2014, 23:18

Етикете на флашама киселе воде "Књаз Милош" сада су, чини ми се, равноправно у ћирилици и латиници.
Последње учитавање од Љубиша дана 20 Мар 2014, 23:19, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Александар Невски
Редован члан
Поруке: 332
Придружен: 18 Јул 2011, 06:13

#26 Порука од Александар Невски » 21 Мар 2014, 06:37

Дејан_Свитац пише: Да оживим ''Имлек'' дискусију. Стоји то да је често ћирилица на ''страни нижег ранга'', још више ми смета то што је и тај ћирилични натпис, чини ми се, само формално ту. Да је тако показује то да је све остало на гајевици. Без обзира, компанија Имлек се бар труди да постави ћирилицу на своје производе, што други произвођачи то не чине нити планирају. Осврнуо бих се на две Имлекове рекламе које сам запазио, а које су на ћирилици. Једна се од скоро приказује, а то је врло похвално у мору латиничних реклама.
Слично и я запазих на производу другога произвођача, "Грицко" - врсти Смокия. Йедино од ћирилице йе име производа, и то испод латиничнога имена налазећега се на почасном, горњем мѣсту. Но, у данашњих условах йе и то храброст, ставити макар име производа на нашем писму, у врѣме када већина трговачких ланаца у Србийи забрањуйе употрѣбу званичнога писма државе Србийе.

Слика
Користити само йедно прошло глаголско врѣме йе исто толико писмено колико йе употрѣбљавати само йедан падеж.

Жељко Филиповић
Напредни члан

#27 Порука од Жељко Филиповић » 04 Апр 2014, 17:10

ПРИЈАТНО!
Слика

Слика
Слика
Слика

Жељко Филиповић
Напредни члан

#28 Порука од Жељко Филиповић » 07 Апр 2014, 20:30

ДИСПЛЕЈИ НА НИШКИМ АУТОБУСИМА ГРАДСКОГ САОБРАЋАЈА

Када је "Ниш-експрес" пре пар година изгубио монопол на градски саобраћај у Нишу и када су у превожење Нишлија ступили приватни превозници, нагло је дошло до протеривања ћирилице са дисплеја са ознакама одредишта на возилима "европских " приватника. А онда смо ми нишки "Чувари ћирилице" пресавили табак и написали врло оштро писмо новим градским властима, у коме смо навели пример да су Немци за време окупације 1941-1944. у Београду вешали Србе на бандере, али им нису дирали ћирилицу, и показали смо им фотографију бандере на Теразијама са обешеним човеком и поред ње натпис "Трке" (на хиподрому). Градским властима смо скренули пажњу да ако сместа не предузму потребне мере, за ћирилицу ће бити касно и за ову, и за све будуће власти. Биће да су нове градске власти увиделе да је враг однео шалу и да су предузели потребне мере. Ево садашњег стања:

Слика

СТАДИОНИ У СРБИЈИ

Слика
Последње учитавање од Жељко Филиповић дана 07 Апр 2014, 20:37, учитано 1 пут укупно.

Љубиша
Стара кука

Градски саобраћај

#29 Порука од Љубиша » 07 Апр 2014, 22:37

Жељко Филиповић пише: ДИСПЛЕЈИ НА НИШКИМ АУТОБУСИМА ГРАДСКОГ САОБРАЋАЈА
У Београду и даље у том погледу влада чудно стање: на неким возилима градског превоза су називи линије у латиници, а на другим у ћирилици. Више је оних у латиници.

Посебно, потпуно ми је неодгонетљиво зашто је на новим аутобусима из исте серије (марке "Соларис") на неким линијама ћирилица (нпр. 15, 23, 31, 37), а на неким латиница.
Последње учитавање од Љубиша дана 07 Апр 2014, 22:40, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Жељко Филиповић
Напредни члан

#30 Порука од Жељко Филиповић » 16 Апр 2014, 18:50

МИНЕРАЛНЕ ВОДЕ И КЕСЕ ИЗ САМОУСЛУГА

Слика

Слика

Слика

Слика