Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 727 порука ]  Иди на страницу Претходни 163 64 65 66 6773 Следећа
Аутору Порука
ПорукаПослато: 21 Авг 2017, 19:20 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 13:29
Поруке: 1932
Српска држава и даље делује неусклађено у коришћењу званичног српског језика на који је oбавезана законом.

У гимназији где радим у ходнику су истакнути спискови примљених ученика у први разред, фотокопирани увећано, онако како су добијени из Министарства. Све је, до последњег слова - значи, не само имена ученика - на латиници!

И тако, док Министарство културе има одређене планове како да подстакне коришћење српског језика с ћирилицом, друго министарство ради супротно од тога.

Сваке године, иначе, стижу и спискови ученика којима су одобрене стипендије, исто латиничне. Писао сам Министарству због тога, одговорили су ми да их не ради Министарство, већ да је тај посао дат некоме ван Министарства (претпостављам банци), а "они немају услова за ћирилицу".

Шта човек да мисли о таквој држави?

Имам фотографије, али, чини ми се да није дозвољено објављивати спискове с личним подацима ученика.

Врх
 Наслов поруке: Словенија штити језик
ПорукаПослато: 22 Авг 2017, 12:52 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 773
www.rts.rs/page/magazine/ci/story/501/z ... eskom.html
Овако то раде Словенци. Законом штите језик од неправилно исписаних рекламних текстова на радњама.

Врх
ПорукаПослато: 11 Нов 2017, 02:27 
Није на вези
Стара кука

Лепа и значајна вест - објава бр. 6410 на "Скајскрејперу":

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=121047&page=321

https://s1.postimg.org/51o44c0hjj/23456 ... 7829_o.jpg

Врх
ПорукаПослато: 20 Нов 2017, 23:45 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Много је нових локала широм Србије који носе називе исписане ћирилицом. Један од њих је у Панчеву:

Слика

Ускоро се припрема један кафић у Новом Београду. У питању је Кафетерија, исти такав је отворен у Краљеву пре 2 године и све је на ћирилици:

Београд:

Слика

Краљево:

Слика

Врх
 Наслов поруке: Паркинг табла у Краљеву
ПорукаПослато: 21 Нов 2017, 00:58 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Уколико је неко већ писао о ћириличним натписима на саобраћајним знаковима и таблама за паркирање у Краљеву, поновићу се. Елем, похвално за град Краљево је што су ове табле исписане српским писмом. Нисам сигуран да ли су оне такве биле и последњи пут када сам посетио овај град, али мислим да је свежа промена.

Слика

Врх
 Наслов поруке: Кафићи
ПорукаПослато: 21 Нов 2017, 02:48 
Није на вези
Стара кука

"Кафетерија" је ланац кафића који има фирму на изворном српском језику. У Београду знам за три таква кафића - један је огроман у ул. Краља Петра Првог, на 20 м. од Кнез Михајлове, један је испод Академског парка, а један у новом Блоку А на Новом Београду. Мислим да сам сва три сликао и објавио слике на Фејсбуку (страница "Српска ћирилица").
И ланац кафића "Супермаркет" има фирму на ћирилици, један је испод парка Војводе Вука, један је био на Дорћолу на углу с улицом Страхињића бана (нисам сигуран да нису отишли оданде), и има их још.

Сад видим на страници Кафетерије на Фејсбуку да имају шест кафића у Београду, и један у Новом Саду. Страница им је на званичном српском језику:

https://www.facebook.com/kafeterijabg/

Ево, пронађох и сајт Супермаркета:

https://supermarket.rs/

а сетио сам се и да сам видео (и, наравно, сликао и објавио) њихову продавницу у Порто Монтенегру у Тивту.

Врх
 Наслов поруке: Ниш
ПорукаПослато: 05 Дец 2017, 22:06 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Мало сам више шетао нишким улицама и приметио велики број ћириличких натписа. Поред тога што је отворено много радњи са ћириличким натписима, приметио сам и разнолике и лепе фонтове. Има радњи на којима је ћирилица рекло би се случајно одабрана, међутим велики је број оних које су циљано исписане српским писмом. Јако је важно што се ћирилички натписи појављују у ужем центру Ниша, а не само на ободу града, што је знак да људи схватају значај очувања писма.
Иначе, кад год обиђем Ниш, сетим се господина Жељка Филиповића, кога у последње време нема толико да пише на овом форуму, па ето, ако ово види нека се огласи са неким текстом или фотографијама из Ниша.

Врх
 Наслов поруке: Бела крајина
ПорукаПослато: 14 Јан 2018, 20:24 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

У емисији "Квадратура круга" на РТС, било је речи о Србима који су се пре пола миленијума обрели у Словенију, када је формирана војна крајина. У тув. Белој крајини и данас живе потомци ових Срба, који су вековима чували поједине обичаје. О српском пореклу данас сведоче и гробови, који су углавном исписани ћириличким писмом.

Врх
ПорукаПослато: 22 Јан 2018, 23:40 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Јуче је једна вест поново покренула причу о исписивању у путним исправама, али овога пута повод није било писмо, већ начин исписивања држављанства. И док српски држављанин тражи да му у пасошу, у рубрици држављанство пише "Република Србија", а не "српско", приметих једну интересантну ствар коју господин Мирсад Ђерекарац има у свом пасошу. То је ни мање ни више него ћириличким словима исписано име конзулата који му је издао пасош: "ГК РС Франкфурт". Ето како код Мирсада може, ваљда ће моћи и код нас, само што ми морамо да тражимо!

Слика

Врх
 Наслов поруке: Македонско питање
ПорукаПослато: 25 Јан 2018, 13:54 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

У Македонији иду мало другачијим редоследом.
Некад:

Слика

Сад:

Слика

Гледам коментаре: "Македонци се копрцају, Грци ће их натерати да мењају назив", "Албанци ће окупирати Македонију", "Албански ће бити службени језик у Македонији"!!!
Драга господо и душебрижници, за разлику од нас Македонци знају да чувају своју културу. Као што се горе види из примера, некада су им у пасошима била имена на гајевици, а држављанство као што ће нама од ове године, али су се освестили и одрадили онако како би једног дана и код нас требало. Име на ћирилици и транслитеровано за енглеско говорно подручје, а држављанство "македонско". Они имају много већих проблема и разлога да им оспоравају идентитет. Да не кажем да је најскорији назив пре Македоније био Јужна Србија, али они много не беру бригу, већ раде у свом интересу и интересу својих грађана, а пре свега у циљу очувања своје културе, идентитета и не баш дуге историје.

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 727 порука ]  Иди на страницу Претходни 163 64 65 66 6773 Следећа

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: