Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 3 порука ] 
Аутору Порука
ПорукаПослато: 14 Сеп 2018, 13:01 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 773
Време је да отворим тему која ће имати за циљ да пренесе како реагују људи када им се помене ћирилица. Реч је о свакодневним догађајима, често врло кратким, а сврха је допрети до сваког човека, припремити их за оно што предстоји и чији ћемо сведоци надам се и ми бити.
Данашњи случај: радница продавнице излази и означава производе који су изложени вани. Управо поставља последњи од десетак латиничних натписа. На моју опаску да би било добро поставити нешто и на ћирилици, радница каже: "Јао, тако је, а ја сам ћирилицу скоро и заборавила". Кажем јој: "Штета, а ваљало би подсетити се".

Врх
 Наслов поруке: Са вером у Бога
ПорукаПослато: 27 Сеп 2018, 03:12 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Када сам споменуо мом свештенику да се већ дуго залажем за очување српске ћирилице, његов коментар је био: "Ту их добијамо, нема шта!" Ово и није нимало чудно, с обзиром да је ћирилица укорењена у СПЦ и да ће у њој постојати све док је последњег Православног храма. Није чудан ни оптимизам који је типичан код свештених лица и који показује чврсту веру да ће се нешто догодити. Ипак, не могу се одупрети утиску да и он осећа да време ћирилице долази и да је куцнуо час да се историјска неправда разреши.

Врх
ПорукаПослато: 23 Окт 2018, 14:52 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Има случајева да неко ко ради у државној служби, одлучи да не жели да користи ћириличко писмо док обрађује званична документа. Такви људи знају да је то противзаконито, али не плаше се да ће бити санкционисани, јер питање употребе службеног писма је још увек код нас на нивоу слободне процене и убеђења. Не само што такви људи греше, већ су одлучни да не попуштају у својим ставовима. Е, због њих би требало законски заштитити ћирилицу, јер их тренутно решење не обавезује да је користе. Оно што је мене дотакло је реченица: "Ко не зна да прочита нека се врати у основну школу." Није била упућена мени, јер би мој одговор био као што је и мој став: "Немам обавезу да је знам, а ти имаш обавезу да је користиш". Ипак, оно што је позитивно је реакција и то не једна, већ две у само пет минута. То је доказ да равнодушност постаје прошлост. Готово да се у току сваког разговора о писму, када је присутно неколико људи, појави бар један истомишљеник који гласније него ја стане у одбрану ћирилице. Ваљда су људи почели да осећају потребу да брину о њој. Чини ми се да и ови други почињу да изналазе нове разлоге и оправдање за равноправност писама што смета обичном свету. Као најјачи адут, волим да упитам саговорнике да ли знају да испишу сва писана слова, велика и мала, "српске абецеде". Тако се завршава велики број дискусија.
Поука: Сматраш да је добро знати оба писма - научи их! Све док не знаш слова једног - неписмен си на том писму.
Закључак: У држави имамо огроман број људи који у великој мери не знају писмо за које тврде да је њихово, а изналазе све могуће изговоре да га окарактеришу српским - равноправним.

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 3 порука ] 

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: