Ћирилица у мобилном телефону

Порука
Аутору
Љубиша
Стара кука
Поруке: 2025
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

#1 Порука од Љубиша » 10 Мар 2011, 15:24

Ко не верује да ћирилица може да се користи у мобилним телефонима, ево примера:

Слика

https://picasaweb.google.com/neverrgues ... 5440361986
Последње учитавање од root дана 10 Мар 2011, 16:10, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука

#2 Порука од Љубиша » 02 Апр 2011, 00:02

Цитат: Љубиша март 10, 2011, 02:24:05
Ко не верује да ћирилица може да се користи у мобилним телефонима, ево примера: ...

На телефону са слике се поруке могу писати ћирилицом на следећи начин:
- изабере се македонски језик као главно писмо
- пише се порука свим ћириличним словима сем ћ и ђ, којих нема у тој опцији
- слова ћ и ђ се према потреби уносе у текст поруке копирањем и преношењем из сачуване поруке која се види на слици.

ПС
Ко жели да прими поруку са слике са свим словима ћирилице, малим и великим, нека ми да свој број мобилног телефона,
Последње учитавање од Љубиша дана 11 Јул 2011, 01:02, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Корисников грб
Љуба
Напредни члан
Поруке: 30
Придружен: 03 Апр 2011, 12:34

Одг: Ћирилица у мобилном телефону

#3 Порука од Љуба » 03 Апр 2011, 12:45

Треба од увозника тражити да телефони за србски језик буду на ћирилици, као македонски, руски итд. У рођеној земљи постоји још један велики проблем: Користим мобилни на руском језику, ПЛАЋАЊЕ паркинга је немогуће ћирилицом. Ко фол, систем им не подржава, а за хрвацки ће моћи, рекоше раде на томе.
Српски је правилно, али је србски исправно. Како ја могу бити Србин, а деца Српчићи? Не могу. Србчићи су бре.

Љубиша
Стара кука

#4 Порука од Љубиша » 03 Апр 2011, 22:12

Љубо, имате одличан знак ("ћ")! Јесте ли га сами направили?
Ако јесте, можете ли да за сајт "Српска ћирилица" урадите нешто слично с његовим именом?

Поздрав, Љубиша В. Јовановић
Последње учитавање од Љубиша дана 11 Јул 2011, 01:02, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука

#5 Порука од Љубиша » 11 Апр 2011, 17:03

Ово објављено писмо (претпостављам у Политици) сам добио данас од г. Миће, члана "Српске ћирилице":
Немате потребне дозволе да прегледате прилоге у овој поруци.
Последње учитавање од Љубиша дана 03 Јул 2011, 01:14, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука

#6 Порука од Љубиша » 15 Апр 2011, 00:59

Мобилни телефони?
Србија је вероватно једина у Европи, и једна од ретких цивилизованих земаља на свету која не условљава продају једне технологије на свом тржишту испуњавањем права њених грађана на свој језик и писмо.
При томе нема никаквих техничких сметњи да се то уради.
И, још, то ништа не кошта - за државу је то само доношење једне обавезе за увознике, која се лако може испунити!
Друге земље су то урадиле, на пример Русија, Бугарска, Грчка, да не помињемо бројне азијске земље са својим језицима и писмима.
Ко овде одлучује друкчије, супротно интересима грађана, и на штету њихових права?
Ако је случајно, а није, ко то и зашто ТОЛИКО не води рачуна о тако важној ствари, која дотиче oсновна демократска питања?
Последње учитавање од Љубиша дана 11 Јул 2011, 01:03, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1311
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Одг: Ћирилица у мобилном телефону

#7 Порука од Дарко Бабић » 15 Апр 2011, 10:37

То се регулише усвајањем сандарда који одређује распоред словних знакова на нумеричким тастатурама. (Примера ради, на мобилном телефону се налази нумеричка тастатура.)

Постоје препоруке Међународне електротехничке заједнице како тај документ треба да изгледа. Дакле, ми не би требало да трошимо много енергије ни на размишљање.

Сву кривицу пребацујем на језичаре који немају ни капи свести да је њихова одговорност то што Србија нема тог стандарда.

Језичари имају само једну једину обавезу, а то је да се баве описмењавањем нације - превасходно на српском, а потом и на осталим језицима.

Како ће било који језичар да описмени било коју особу да пише у форми СМС порука када нема 30 Вукових слова. У свету се издају читави приручници о томе како поставити и подићи норме културе писања СМС порука.

Док за сво то време у Србији немамо ни писма за ту форму комуникације. Нема писма - нема писмености.
Последње учитавање од root дана 03 Мај 2011, 01:25, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
root
Напредни члан
Поруке: 185
Придружен: 12 Јан 2011, 22:38
Место: Град на Врбасу

RE: Ћирилица у мобилном телефону

#8 Порука од root » 02 Јул 2011, 15:44

Код Руса може(мора) бити на ћирилици, само у Клајновом и Рајићевом мозгу НЕ!

Слика

Слика

Слика

Слика
Последње учитавање од root дана 02 Јул 2011, 15:47, учитано 1 пут укупно.
Није свеједно, ћирилицом!

Љубиша
Стара кука

#9 Порука од Љубиша » 03 Јул 2011, 01:18

Ћирилизатор пише: Код Руса може(мора) бити на ћирилици ...!

Ја у свом телефону могу да бирам између десетак језика за писање порука и као језик на самом телефону (попут приказа на тим сликама). Међу њима је и македонски, значи ћирилица која се свега у неколико слова разликује од наше!
Тако могу да имам меније и да пишем поруке на македонском и енглеском, али не и на српском - ћирилицом! Има српски - само на латиници.

Телефон сам купио легално, у продавници у Београду.
Последње учитавање од Љубиша дана 11 Јул 2011, 01:04, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Корисников грб
root
Напредни члан
Поруке: 185
Придружен: 12 Јан 2011, 22:38
Место: Град на Врбасу

RE: Ћирилица у мобилном телефону

#10 Порука од root » 03 Јул 2011, 01:54

Љубиша пише:Ја у свом телефону могу да бирам између десетак језика за писање порука и као језик на самом телефону (попут приказа на тим сликама). Међу њима је и македонски, значи ћирилица која се свега у неколико слова разликује од наше!
Тако могу да имам меније и да пишем поруке на македонском и енглеском, али не и на српском - ћирилицом! Има српски - само на латиници.

Телефон сам купио легално, у продавници у Београду.
Шта мислите о идеји да овој господи штампамо ове слике и пошаљемо поштом? На тај начин да ставимо им до знања да ћирилица се РАВНОПРАВНО користи само кад има ДРЖАВА воље (пропише стандард) да се ћирилица користи.
Није свеједно, ћирилицом!

Пошаљи Одговор