Дискусија на сајту ФБГ

Порука
Аутору
Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Дискусија на сајту ФБГ

#1 Порука од Љубиша » 30 Мар 2011, 23:54

На сајту Форума београдских гимназија се развила дискусија о ћирилици:

http://www.fbg.org.rs/odrzan-protestni- ... mment-3559

Ја сам је започео и написао највише коментара на ту тему ....
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

мит

#2 Порука од Љубиша » 31 Мар 2011, 22:48

У Србији се латиница знатније користи већ неколико десетина година, тако да је знају у некој мери практично СВИ који су писмени. Међутим, нико никада ни на један начин није утврдио да грађани Србије због тога боље знају или брже уче стране језике него било која друга нација – која има једно писмо у свом језику!
То је обичан мит, заснован на српскохрватској језичкој идеологији и - незнању.

Ако неко и даље истрајава у таквој тврдњи, да грађани Србије боље знају стране језике него грађани других држава, и да је то зато што владају латиницом, нека подастре било какве веродостојне доказе за то.

Када учите страни језик, мислим на оне европске, није нимало тешко научити његово писмо. То је питање времена од неколико сати до неколико дана. Ћирилица и латиница се разликују у ограниченом броју слова, и то по правилу не представља никакав проблем. Много је теже научити сам језик, и он се најчешће учи годинама, или целог живота.
Чиста је замена теза да ћете брзо научити енглески, на пример, зато што знате латиницу. Па, већ је СВИ знамо, јер је сви учимо у основној школи, и одлично владамо њоме!
И – ?
Није нешто познато да грађани Србије и за једну једину особу више, и за једну једину мрвицу боље, знају енглески или било који други страни језик него грађани других држава, са само једним писмом у свом језику!!!

То је обичан мит! Обична превара, и тешка заблуда, толико једноставна, од оних смицалица за прост пук на које сви редом наседају, јер има основу у веровању, а не у стварности, у идеологији, а не у науци.

(мој коментар на сајту ФБГ као одговор на тврдњу да, захваљујући латиници, "брже учимо стране језике" ... -
http://www.fbg.org.rs/odrzan-protestni- ... mment-3559)
Последње учитавање од Љубиша дана 23 Дец 2011, 23:58, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Александар Невски
Редован члан
Поруке: 332
Придружен: 18 Јул 2011, 06:13

RE: мит

#3 Порука од Александар Невски » 20 Дец 2011, 23:02

Љубиша пише:Па, већ је СВИ знамо, јер је сви учимо у основној школи, и одлично владамо њоме!
Има не слабо знайућих писати латиницом. Я сам йедан од њих, найвише ме буне латинична слова Ђ и Џ. Умѣм йе читати, али бих се дебело ознойио кад бих њоме нешто морао слободном руком написати. А нарочито писанима словима. Не памтим када послѣдњи пут писах латиницом руком. А како ми се чини, и нећу скоро.
Последње учитавање од Александар Невски дана 20 Дец 2011, 23:04, учитано 1 пут укупно.
Користити само йедно прошло глаголско врѣме йе исто толико писмено колико йе употрѣбљавати само йедан падеж.

Корисников грб
Њорф
Напредни члан
Поруке: 41
Придружен: 26 Авг 2011, 14:53

RE: Дискусија на сајту ФБГ

#4 Порука од Њорф » 23 Дец 2011, 01:40

Ја латинична писана слова ни не знам сва, само она која су иста као и у ћирилици. Рукописе на латиници не знам ни читати јер тешко читам нечији рукопис и на ћирилици јер свако има свој фазон за нека слова. Не желим се трудити око латинице ни мало, штампана слова су ми довољна да могу читати књиге које су на енглеском и мене глава не боли :) Кренуо сам на часове руског јер ме је срамота да знам енглески одлично а руски тек по неку реч.

Ћирило
Напредни члан
Поруке: 95
Придружен: 11 Нов 2011, 22:23

RE: Дискусија на сајту ФБГ

#5 Порука од Ћирило » 23 Дец 2011, 16:57

Ја сам је писао у школи , само кад сам морао. Нисам је писао 30 година и за мене би био мали проблем да пишем писану латиницу.

Пошаљи Одговор