Књиге

Порука
Аутору
Корисников грб
Њорф
Напредни члан
Поруке: 41
Придружен: 26 Авг 2011, 14:53

Књиге

#1 Порука од Њорф » 19 Феб 2012, 03:06

Имам јако велики проблем. Не могу наћи ниједну издавачку кућу да има на сајту претрагу ћириличних наслова. Самим тим јако тешко успевам да нађем књиге штампане на ћирилици. И кад уђем у неку књижару и питам шта имате штампано на ћирилици гледају ме као будалу. Већ ми је велики проблем то што тешко нађем неку научну фантастику да ме интересује али је скоро немогуће наћи исто то на ћирилици. Пар пута сам налазио PDF документа на нету за неке књиге на српском па их пребациовао у Word па радио конверзију у ћирилицу и носио на штампу и на коричење. Намучио сам се као Сизиф да би сам себи обезбедио књигу на матерњем језику и писму. Ово што нам раде издавачи у Србији је гарант кршење људских права против кога немам начина да се борим.
Има ли нека књижара осим оних које су власништво СПЦ да има већи избор књига на ћирилици?

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1370
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

RE: Књиге

#2 Порука од Дарко Бабић » 19 Феб 2012, 12:10

Било какав одабир књига никада није био лак.

Не постоје правила већ принципи за претрагу. То је индивидуална ствар и зависи од конретног случаја, јер мени је релативно лако било шта да нађем само уколико знам шта тражим.

Постоје издавачи који већину књига издају на ћирилици. Чак и фамозна Лагуна има пар наслова на ћирилици.

Цица
Напредни члан
Поруке: 39
Придружен: 30 Окт 2011, 14:03

Како до књига на ћирилици?

#3 Порука од Цица » 19 Феб 2012, 16:03

Дарко Бабић пише: Било какав одабир књига никада није био лак.
Не постоје правила већ принципи за претрагу. То је индивидуална ствар и зависи од конретног случаја, јер мени је релативно лако било шта да нађем само уколико знам шта тражим.
Постоје издавачи који већину књига издају на ћирилици. Чак и фамозна Лагуна има пар наслова на ћирилици.
Добро би било да даш одређен савет или пример како то радиш, било би некоме корисно.

Било би лепо да они који знају изворе, адресе, имена, називе, издаваче и друго о издањима на ћирилици поделе такве податке с другима.
Може баш овде, у оквиру ове теме.

Тиме се чини двострука корист. Неко ће доћи до онога што жели и тражи, а издавач или аутор ће тако имати већи тираж или посећеност.

Љубиша В.Ј.
Последње учитавање од Цица дана 19 Феб 2012, 16:08, учитано 1 пут укупно.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1370
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

RE: Књиге

#4 Порука од Дарко Бабић » 19 Феб 2012, 16:43

Прошлог лета сам разговарао са једном професорком српског језика о књизи којој је заборавила наслов. Сећала се да је аутор Владета Јанковић, а ја сам питао да ли је то садашњи амбасадор у Ватикану.

Почела ми је причати о тој књизи. Некоме је познајмила, али не зна коме, и више је нема. Када би знала где има да се купи узела би три примерка одједном за сваки случај. Објаснила ми је да се ради о упоредном прегледу и сличностима три блиске религије: јудаизам, хришћанство и ислам.

Када сам сутрадан дошао до рачунара спровео сам своју одлуку о потрази и, касније, куповини књиге.

1) На Гуглу на упит претраге сам унео: "Владета Јанковић библиографија".
2) Прегледао сам све наслова које је овај аутор написао и направио ужи избор.
3) Издвојио сам наслов који је наприближније описивао целу књигу и заједно са именом аутора поново као упит унео у Гугл претрагу. Циљ ми је био да пронађем чланак који промовише ову књигу, књижевна критика, било шта конкретно везано за садржај. То сам врло лако нашао и проучио што је било довољно да са великом сигурношћу могу одредити сам пронашао тачан наслов књиге.
4) Следећи корак је подразумевао да пронађем које издавач и годину последњег издања књиге. Пронађени подаци су били охрабрујући, а то је био услов да се одлучим да на ПланПлусу пронађем локацију књижаре.
5) Своју свакодневну рутину вожње градским превозом са мало изменио што ми је укупно одузело додатних 30 минута. Књигу сам купио и поклонио професорки.

Ко зна, на основу овог примера, да одреди како гласи наслов књиге и где је обављена куповина? :)
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 19 Феб 2012, 16:48, учитано 1 пут укупно.

Пошаљи Одговор