Не писмена дјеца у РС

Порука
Аутору
Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1370
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Не писмена дјеца у РС

#1 Порука од Дарко Бабић » 29 Окт 2011, 13:55

Не писмена дјеца у РС
Аутор: Драган Бурсаћ
Објављено: 26.10.2011 у 06:31
http://www.6yka.com/index.php/ne-pismena-djeca-u-rs

Александар Невски
Редован члан
Поруке: 332
Придружен: 18 Јул 2011, 06:13

RE: Не писмена дјеца у РС

#2 Порука од Александар Невски » 29 Окт 2011, 17:26

Прочитах чланак. Лажов, до края злонамѣран и неприятељски настройен према србскому народу и писму.
Што ни мишљаше Анте Павелић, то ни мисли и писац чланка.
Изрод само не обясни зашто йе неко неписмен ако не зна страно писмо. Што то не рече за Хрвате или његове западњаке, да су неписмени йер не знайу ћирилицу?
Последње учитавање од Александар Невски дана 29 Окт 2011, 17:29, учитано 1 пут укупно.
Користити само йедно прошло глаголско врѣме йе исто толико писмено колико йе употрѣбљавати само йедан падеж.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

#3 Порука од Љубиша » 29 Окт 2011, 19:54

Дарко Бабић пише: Не писмена дјеца у РС
Аутор: Драган Бурсаћ
Објављено: 26.10.2011 у 06:31
http://www.6yka.com/index.php/ne-pismena-djeca-u-rs
Неписмено је, пре свега, писати као две речи, одвојено, придев "неписмен" (што се понавља и у тексту), а неистине и глупости у чланку завређују посебну пажњу.

Уосталом, ево коментара који сам малопре послао, нисам могао да се уздржим:

"Чланак врви од неистина и глупости.
Какве везе има учење страног језика и његовог писма с тим како се пише матерњи језик, у овом случају српски?
Кад се учи енглески језик, учи се енглески алфабет, и њега нека деца савладају још у вртићу (уз песмице, "еј-би-си ..."). Тако ради 60 посто светског становништва, које има нелатинична писма у својим матерњим језицима.

Кад се учи латиница у српском језику, она се учи ... хм, зашто се учи? Е, то је право питање, она НИЧЕМУ не служи у српском језику! И нема никакве везе с учењем енглеског и других страних језика. Као што Руси уче енглески, а исто тако и Македонци, Бугари, Грци, Арапи, Кинези, Јапанци, Монголци и остали, који немају латиницу у својим језицима, тако га и ми учимо, и ништа нам не треба гајевица да би научили ЕНГЛЕСКИ алфабет.
Како неко уопште може да размишља толико погрешно као што то чини писац овог чланка? Колико је незнање потребно за то - или је, пак, реч о нечему другом ... "
Последње учитавање од Љубиша дана 30 Окт 2011, 12:13, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука

#4 Порука од Дарко Бабић » 30 Окт 2011, 01:19

Чланак може да се окрене и у нашу корист.
Само треба упитати аутора и надлежне када се то неко има сматрати писменим на српском језику, и која је то натприродна појава да ми морамо знати дупло више од других да бисмо били писмени на свом језику..
Наравно, све се може окренути као бумеранг, али тешко ће се то десити само од себе.

Аутор овог чланка ће се врло лако бранити тако што ће рећи да ако неко не зна прочитати макар један роман који је издала Лагуна - није писмен, јер та издавачка кућа све своје књиге издаје на српском и латиници.

Ономад је један латиничар, иначе књижевник, рекао да је латиница српско писмо због тога што су књиге које издаје Лагуна углавном на латиници.

Некада је процењивање писмености изгледало овако:
1) ко зна оба писма он је писмен,
2) ко зна само једно писмо он је полуписмен и
3) ко не зна ни једно писмо он је неписмен.

Данас имамо мало сведену поделу само на писмене и неписмене. Ови убедљиво најомраженији, ткз. "полуписмени", су придодати неписменима.

Ова негдашња друга категорија је изузетно знамљива за разматрање, јер када се каже да неко зна једно писмо то се у старту подразумева да зна само ћирилицу.

Љубиша
Стара кука

Неписмени писци текстова

#5 Порука од Љубиша » 30 Окт 2011, 11:14

Љубиша пише: ... ево коментара који сам малопре послао, нисам могао да се уздржим:

"Чланак врви од неистина и глупости.
Какве везе има учење страног језика и његовог писма с тим како се пише матерњи језик, у овом случају српски?
.... - или је, пак, реч о нечему другом ... "
Нису га објавили.

Много таквих коментара ми нису објавили до сада на разним сајтовима. Чак ни на сајту "Новог стандарда", који и даље ружи српски текст (у ћириличном издању сајта) и ћирилицу тиме што и речи на страним језицима пресловљава (на пример: "Wхатевер хаппенед то алл тхе хероес?" - http://www.standard.rs/zeljko-cvijanovi ... astvu.html), и на сајту "Печата", који је тек недавно почео да прелази на ћирилицу ....

На основу тога сам закључио да чак и уредници (или власници) тих и таквих сајтова нису доследни у оном што пишу и, уопште, у свом наступу у јавности.
Последње учитавање од Љубиша дана 30 Окт 2011, 11:51, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука

#6 Порука од Дарко Бабић » 30 Окт 2011, 11:18

Љубиша, пребрзо си пресудио.

Твоја опаска је објављена заједно са осталих 49 порука.

Кликни на текст испод чланка: Pogledaj ostale komentare
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 30 Окт 2011, 11:21, учитано 1 пут укупно.

Љубиша
Стара кука

Сајт с рецептима

#7 Порука од Љубиша » 30 Окт 2011, 11:24

Ево мог коментара, и коментара који сам на њега добио на једном сајту. Управо сам послао одговор на тај коментар:

http://draganaj.canalblog.com/archives/ ... #c45842044
Последње учитавање од Љубиша дана 30 Окт 2011, 11:28, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука

#8 Порука од Љубиша » 30 Окт 2011, 11:48

Дарко Бабић пише: Љубиша, пребрзо си пресудио. Твоја опаска је објављена заједно са осталих 49 порука.
Кликни на текст испод чланка: Pogledaj ostale komentare
Хвала, Дарко, погледао сам јутрос, и - нисам добро погледао, очигледно.

Написао сам нове коментаре и послао их малопре.
Последње учитавање од Љубиша дана 30 Окт 2011, 21:56, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука

Писмени власници сајтова

#9 Порука од Љубиша » 30 Окт 2011, 21:59

При самом врху ове странице:

http://draganaj.canalblog.com/albums/ph ... #c45854891

приметим ћирилицу, одлучим да видим каква је страница, кликнем на везу, кад - и она:

http://www.erodate.rs/womans?gclid=CPjl ... fAodFyX3lg

са српском верзијом само на ћирилици!

Занимљиво! :)
Последње учитавање од Љубиша дана 30 Окт 2011, 22:01, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Пошаљи Одговор