Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 5 порука ] 
Аутору Порука
ПорукаПослато: 02 Сеп 2018, 16:49 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 09:37
Поруке: 1162
Слика
http://www.knjizara.zavod.co.rs/udzbeni ... ?limit=100

Министар др Слободан Вуксановић је потписао Правилник о наставном плану за први, други, трећи и четврти разред основног образовања и васпитања и наставном програму за трећи разред основног образовања и васпитања ("Сл. гласник РС - Просветни гласник", бр. 1/2005, 15/2006, 2/2008, 2/2010, 7/2010, 3/2011 - др. правилник, 7/2011 - др. правилник и 1/2013) број 110-00-20/2005-02 у Београду, 3. фебруара 2005. године. Између осталог, тамо пише:

СРПСКИ КАО НЕМАТЕРЊИ ЈЕЗИК, ТРЕЋИ РАЗРЕД, Оперативни задаци, ученици треба да: - савладају једно српско писмо (ћирилица или латиница у зависности од сличности са писмом матерњег језика) и негују технику гласног читања (правилан говорни ритам, артикулација и акцентовање) на кратким текстовима са познатом лексиком (дијалошке и наративне форме)

Врх
 Наслов поруке: Не знају шта хоће
ПорукаПослато: 02 Сеп 2018, 19:14 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 773
Смисао овога је компликован и одраслима, а могу мислити како је трећацима! Намерно "запетљавају" језичку ситуацију, да би се што теже извукли из канџи двоазбучја.

Врх
ПорукаПослато: 02 Сеп 2018, 20:53 
Није на вези
Стара кука

Сећам се како ме је ономад ван судски гонила Збербанка. Они ми писали и претили на српскохрватској латиници, а ја сам их игнорисао.

Да је све то завршило на суду бранио бих се да ме нису упозорили и да нису хтели избећи судски поступак. Наравно, они би тврдили да знам читати српски на српскохрватској латиници, јер сам то сигурно учио у школи.

По Уставу нико није дужан да се национално изјашњава, а то је битан податак уколико се жели утврдити да ли неко познаје српскохрватски. Бугари не морају познавати нећириличка писма.

Дакле, неке чињенице могу бити у нашу корист.

Врх
 Наслов поруке: Случај "Теленор банка"
ПорукаПослато: 02 Сеп 2018, 23:44 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 773
Дарко Бабић пише:
Сећам се како ме је ономад ван судски гонила Збербанка. Они ми писали и претили на српскохрватској латиници, а ја сам их игнорисао.
Да је све то завршило на суду бранио бих се да ме нису упозорили и да нису хтели избећи судски поступак. Наравно, они би тврдили да знам читати српски на српскохрватској латиници, јер сам то сигурно учио у школи.

Имао сам сличан случај са Теленор банком и мислим да сам писао о томе, али ево опет ћу, кад се већ дотакосмо ове теме. Након преузимања КБЦ банке, а с обзиром да су ми остала два чека нереализована, из Теленор банке ми стиже коверта са обавештењем да би требало да та два чека ставим у ту коверту и пошаљем им. С једне стране, нисам имао никакву обавезу да вратим, јер су ми приликом гашења рачуна рекли да ће аутоматски деактивирати исте шест месеци након гашења. С друге стране, имао сам добру вољу да их вратим, али под условом да ми обавештење пошаљу на српском језику. Исписао сам молбу на парчету папира да ми доставе обавештење на мом писму, да бих могао да разумем шта траже од мене и да ћу након тога поступити по њиховом захтеву и вратио им коверту намењену за чекове. После неког времена ме контактирао радник корисничког сервиса Теленор банке путем електронске поште и обратио ми се на ћирилици. Захвалио сам се на обраћању и рекао да чекам писани захтев и да ћу након тога учинити оно што траже. Тада је тај шеф по имену Драган у једној поруци написао:
"Поштовани Дејане,
Теленор као компанија ни у ком случају не брани коришћење ћирилице као писма, а ми као запослени трудимо се спрам обавеза односно обима посла да заиста и одговарамо на начин како нам се и коринсици обрате."

Морам рећи да ми након тога нико није писао из Теленор банке, нити ми тражио било шта, али сам спреман да их условљавам све док не испуне захтев, јер ми законски не могу ништа. Уколико им значе неискоришћени чекови бићу рад да их пошаљем, али да се прво уверим да из Теленор компаније може изаћи папир штампан ћирилицом!

Врх
ПорукаПослато: 03 Сеп 2018, 12:13 
Није на вези
Стара кука

Дејан_Свитац пише:
...Теленор као компанија ни у ком случају не брани коришћење ћирилице као писма, а ми као запослени трудимо се спрам обавеза односно обима посла да заиста и одговарамо на начин како нам се и коринсици обрате."
Овде треба застати. Коришћење подразумева и читање, а не само писање. Читање јесте једно од основних људских права.

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 5 порука ] 

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: