Путна исправа - ПАСОШ

Порука
Аутору
Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1272
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

RE: Путна исправа - ПАСОШ

#41 Порука од Дарко Бабић » 09 Дец 2012, 21:35

ccaterpillar пише: Што рече Слободан Рељић, код нас не само да Закон не мора бити у сагласности са Уставом, него један члан закона не мора бити у сагласности са другим, и један став у оквиру истог члана не мора бити у сагласности са другим ставом...
Битна је суштина. :-D ;-)
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 09 Дец 2012, 21:36, учитано 1 пут укупно.

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#42 Порука од ccaterpillar » 09 Дец 2012, 21:38

Баш тако, само не знам шта ће нам онда Уставни суд....

Дарко Бабић
Стара кука

#43 Порука од Дарко Бабић » 11 Дец 2012, 09:08

Намерачио сам да пошаљем захтем Одбору за уставна питања и законодавство (http://www.parlament.rs/%D0%BD%D0%B0%D1 ... 31.13.html) како би утврдио да ли Закон о путним исправама дерогира члан 10. став 1. Устава Републике Србије и обратно.

Мислим да је то добар пут. Нема разлога да се чека Уставни суд када могу сам директно затражити мишљење, а онда МУП више неће моћи да се позива на закон уместо на Устав.

Сада је политичка клима таква да се за ћирилицу може доста тога урадити.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 11 Дец 2012, 09:22, учитано 1 пут укупно.

ccaterpillar
Редован члан

#44 Порука од ccaterpillar » 11 Дец 2012, 09:38

Јеси ли сигурaн дa је то њиховa нaдлежност?

Дарко Бабић
Стара кука

#45 Порука од Дарко Бабић » 11 Дец 2012, 09:48

Одбор је једини властан да каже шта је законодавац мислио.

И Уставни суд се обратио Одбору за мишљење да ли Срби имају право на име и презиме на ћирилици.

Својевременом је избио скандал да су београдски адвокати, наравно, бесплатно добијали мишљења од Одбора која су потом за паре продавали својим клијентима.

Дарко Бабић
Стара кука

#46 Порука од Дарко Бабић » 13 Дец 2012, 09:43

ТАРИФНИ БРОЈ 2.
Захтев за давање тумачења, објашњења, односно мишљења о примени републичких прописа, физичком лицу 1.260,00
Напомена - Такса из овог тарифног броја не плаћа се за накнадни поднесак којим обвезник захтева брже поступање по раније поднетом захтеву;
Захтев за давање тумачења, објашњења, односно мишљења о примени републичких прописа, правном лицу, односно предузетнику 10.330,00

http://www.mup.gov.rs/cms/resursi.nsf/Tarife.pdf

Мислим да важи иста такса уколико се обратим и скупштинском Одбору за уставна питања и законодавство.

Постоји и трећа варијанта, а то је да се писмено постави посланичко питање на које се ништа не плаћа. Пошто у Скупштини седи најмање један посланик који се залаже за ћирилицу онда неће бити никаквих проблема.

+++

Купих једнотомни Речник српског језика и тамо заиста пише да реч службени у својству одређеног вида придева значи јаван, званичан.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 13 Дец 2012, 09:44, учитано 1 пут укупно.

Дарко Бабић
Стара кука

#47 Порука од Дарко Бабић » 14 Дец 2012, 23:20

Народном посланику је прослеђен документ из прилога поруке. Посланици не плаћају таксе за постављање питања упућена министарствима.

Документ ће бити ускоро предат, ако то већ до сада није учињено.

Питање је постављено на такав начин да се на њега може одговорити са ДА или НЕ. Какав год био одговор МУП-а бићу задовољан, јер им ниједан не иде на руку.
Немате потребне дозволе да прегледате прилоге у овој поруци.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 14 Дец 2012, 23:21, учитано 1 пут укупно.

ccaterpillar
Редован члан

#48 Порука од ccaterpillar » 15 Дец 2012, 13:06

Одлична формулација, не оставља им могућност врдања ни оправдавања латинице било чиме...

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2000
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Путна исправа - ПАСОШ

#49 Порука од Љубиша » 15 Дец 2012, 18:34

Дарко Бабић пише: Народном посланику је прослеђен документ из прилога поруке. Посланици не плаћају таксе за постављање питања упућена министарствима.
Документ ће бити ускоро предат, ако то већ до сада није учињено.
Питање је постављено на такав начин да се на њега може одговорити са ДА или НЕ. Какав год био одговор МУП-а бићу задовољан, јер им ниједан не иде на руку.
И мени се допада начин на који је питање формулисано, а посебно то што упућује на праксу и пример из Европске уније.

Учинио бих само један део формулације нешто јаснијим, на следећи начин:

Полазећи од става да се техника прилагођава језику, а не обратно - суштина питања јесте
да се разјасни да ли у светлу наведених позитивних правних норми постоје сметње да МУП у пасош унесе личне податке (презиме и име, дан, месец и година рођења, место и држава рођења, пол, држављанство, јединствени матични број грађана, страна држава у којој се живи - за лица без пребивалишта на територији Републике Србије, и назив органа који издаје пасош) на два језика - српском (ћирилицом) и, на пример, енглеском.
Последње учитавање од Љубиша дана 15 Дец 2012, 18:38, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука

#50 Порука од Дарко Бабић » 16 Дец 2012, 18:45

Од посланика Тулимировића сам добио примедбу да из првобитног питања избацим фотографије пасоша, јер од тих истих особа немам дозволу да их употребљавам.

Онда сам утврдио да ћу од слике грчког пасоша ипак морати одустати, а за бугарски пасош сам видео да постоји фотографија на сајту Савета ЕУ. Само сам цитирао извор чиме сам се вратио у правне оквире.

Према Пословнику о раду Народне Скупштине (чл. 204-208) рок за одговор је 30 дана.

+++

Иначе, ко год има било какво питање за Владу односно за министарства може да састави питање и проследи их било ком народном посланику. Никола Тулимировић ће под својим именом радо прослеђивати све поднеске који су пажљиво састављени. Мени је рекао да финализујем документ тако да се може одмах предати министру Дачићу на одговарање.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 16 Дец 2012, 18:59, учитано 1 пут укупно.

Пошаљи Одговор