Путна исправа - ПАСОШ

Порука
Аутору
Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1272
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

RE: Путна исправа - ПАСОШ

#11 Порука од Дарко Бабић » 16 Окт 2012, 20:55

Данас сам био у једној полицијској станици где ми рекоше да не постоји образац захтева за издавање пасоша и да то није потребно.

Било би добро да неко које извадио нов пасош да каже да ли је подносио захтев у писаном или је то било само у усменом облику.

Дарко Бабић
Стара кука

#12 Порука од Дарко Бабић » 17 Окт 2012, 13:05

На ово страници (http://www.archives.org.rs/41043a442443 ... 243543a443) може да се погледа историјски преглед српског пасоша.

+++

У прилогу поруке може да се види пасош покојног премијера Зорана Ђинђића где су рублике "пол" и "функција" исписани двоазбучно:

М / М | ПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ / PRESIDENT DU GOVERNEMENT DE LA REPUBLIQUE DE SERBIE.

Данас знамо да је име и презиме могуће исписати двојезично. Просто се види колико је сумануто инсистирање на латиници у српском језику.

Додатак: Колико је латиница Србима страно писмо може да потврди податак да у Ђинђићевом пасошу употребљен двослов DJ за глас Ђ.
Немате потребне дозволе да прегледате прилоге у овој поруци.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 17 Окт 2012, 13:15, учитано 1 пут укупно.

Дарко Бабић
Стара кука

#13 Порука од Дарко Бабић » 14 Нов 2012, 15:11

Јуче сам ишао да предам захтев та издавање пасоша.

Наравно, није успело, јер су ми рекли да дођем у прву смену када ради "шефица" да би могла да позове Београд.

Једна радница ми је рекла да не може у пасош ћирилица због путовања у иностранство, а ја сам јој рекао какав је случај са бугаским пасошем. На то ми је друга радница одговорила са питањем: Је л си ти Србин или Бугарин?

Сазнао сам пар занимљивих чињеница. Када се предаје захтев односно даје отисак прста, фотографија и сви остали подаци они се по аутоматизму послеђују на израду пасошке књижице у Београду. Мене то не сме да занима. По закону сам им тражио прво решење, а тек онда израду пасоша.

Погледао сам како изгледа апликација за унос пасошких података, све је на латиници, а на самом програму сам видео натпис "српска латиница".

Рекли су ми да ћу добити потврду да сам предао захтев, али оно што још морам урадити јесте да ми овере копију захтева. Сутрадан ће се правити блесави, а ја немам доказ да сам им дао захтев одређене садржине.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 15 Нов 2012, 09:29, учитано 1 пут укупно.

Дарко Бабић
Стара кука

#14 Порука од Дарко Бабић » 19 Нов 2012, 14:18

Само да пријавим да сам мало пре предао захтев за издавање пасоша који је текстуално нешто другачији од овог који сам окачио у некој од предходних порука на овој теми.

Видео сам како они уносе те податке и каква им је та апликација за пасош.

Најважније је то што сам добио потврду да сам предао захтев и што су ми са печатом оверили копију захтева.

Сви моји следећи дописи ће бити инсистирање да ми се напише РЕШЕЊЕ које сам им већ у самом захтеву напоменуо да треба да пошаљу. Очекујем да ћу се за РЕШЕЊЕ успети изборити у наредних годину дана.

Они ће вероватно израдити саму пасошку књижицу, али џабе то раде када са моје стране не долази у обзир преузимање исправе.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 19 Нов 2012, 14:22, учитано 1 пут укупно.

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#15 Порука од ccaterpillar » 19 Нов 2012, 16:10

Брaво!!! Сaдa имaш и више искуствa, пa знaш и штa можеш дa очекујеш.

Дaкле, нaјпре решење, сa обрaзложењем, кaко, зaшто, нa основу чегa, кaко може име ћирилицом (јел по прaву које имaју мaњине), и кaко и зaшто не може ћирилицом ништa друго што је нa српском. Дaј дa видимо кaкви су ти нaши зaкони и кaко се тумaче.

Дарко Бабић
Стара кука

#16 Порука од Дарко Бабић » 20 Нов 2012, 09:41

Ако треба затражићу и азил у некој страној земљи док се не обустави прогон мога права на употребу државотворног писма.

Мислим да ће МУП пре изменити своју апликацију него што ће послати Решење. Уколико буду притиснути да немају куд са избегавањем слања Решења онда ће се приступити отклањању софтверских забрана за унос ћириличких података.

Очекивано је да сама поправка софтвера траје буквално пет минута.

Дарко Бабић
Стара кука

#17 Порука од Дарко Бабић » 07 Дец 2012, 14:41

- није прихватио иницијативу за покретање поступка за утврђивање неуставности одредаба члана 26. став 1. до 3. Закона о путним исправама ("Службени гласник РС", број 90/07), јер је оценио да оспорене одредбе, којима је прописано да се обрасци путних исправа и виза штампају на српском језику, ћириличним писмом и на енглеском и француском језику, а попуњавају на српском језику латиничним писмом; да се у обрасце путних исправа и виза подаци о презимену и имену уписују у изворном облику онако како су уписани у изводу из матичне књиге рођених, те да је орган надлежан за издавање путних исправа и виза дужан да обезбеди могућности за уписивање података о презимену и имену припадника националних мањина у изворном облику, према језику и правопису националне мањине, - нису несагласне одредбама чл. 10, 18. и 19.Устава, које прописују да је у Републици Србији у службеној употреби српски језик и ћирилично писмо и да се службена употреба других језика и писама уређује законом на основу Устава, да се људска и мањинска права непосредно примењују, те да јемства неотуђивих људских и мањинских права у Уставу служе очувању људског достојанства и остварењу пуне слободе и једнакости сваког појединца у праведном, отвореном и демократском друштву, заснованом на начелу владавине права, с обзиром да је такав начин попуњавања путних исправа неопходан за остваривање права на службену употребу српског језика и ћириличног писма у специфичним приликама преласка државне границе ради путовања и боравка у иностранству и могућности грађанина Републике Србије да докаже свој идентитет и држављанство у иностранству. (предмет IУз-133/08)

http://www.ustavni.sud.rs/page/view/149 ... avnog-suda

Опширније на вези: http://www.ustavni.sud.rs/page/predmet/ ... NOLAYOUT=1

У преводу: Није дозвољена употреба ћирилице у пасошу.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 07 Дец 2012, 14:47, учитано 1 пут укупно.

ccaterpillar
Редован члан

#18 Порука од ccaterpillar » 07 Дец 2012, 18:33

Из овог што је Уставни суд рекао следи да ја никако нисам могао да путујем у иностранство.
Како да разуверим Уставни суд, да ли да им пошаљем копију пасоша са све визама и печатима са граница држава у којима сам био?

Дарко Бабић
Стара кука

#19 Порука од Дарко Бабић » 09 Дец 2012, 15:02

Није далеко од истине. Занимљиво ми је присетити се да члановима твоје породице нису допустили да поседују пасоше на ћирилици под изговором да се са њим не може нигде путовати. Чак су и тебе питали где си и када одлазио из земље.

Размишљајући сада о своме захтеву за ћириличним посошем просто се осећам поносним како сам га добро саставио, јер сам тамо као информативни податак остави фотографију бугарског пасоша.

О одлуци Уставног суда могу само кратко рећи: Какво питање - такав и одговор.

Из одговора суда не видим да је постављено питање било превише прецизно и делотворно. Жељно ишчекујем своје решење од МУП-а да би видео да ли ће ме у поуци о правног леку упутити на Управни или Уставни суд, јер они могу да бирају.

Пошто се Уставни суд позива на суштину мој главни аргумент ће бити да је Србија изузетак међу нелатиничним земљама које одбације своје писмо у пасошу. Мој албум са фотографијама пасоша је већ сада позамашан и говори у прилог томе да све нелатиничне нације користе, пре свега, своје државотворно писмо.

Било би добро да ако неко наиђе на грчки пасош да на овом месту окачи његову фотографију. Имам једну фотографију, али за старију верзију пасоша.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 09 Дец 2012, 15:04, учитано 1 пут укупно.

ccaterpillar
Редован члан

#20 Порука од ccaterpillar » 09 Дец 2012, 15:41

Уставни суд који је у стању да напише "оправдање" у виду, цитирам "уписивање имена и презимена ћириличким писмом – отежало, односно онемогућило употребу путне исправе у сврхе за које је она првенствено намењена, а то је прелазак државне границе ради путовања и боравка у иностранству, односно доказивања идентитета и држављанства Републике Србије у иностранству." не ради по правилима струке.
Они су дужни да се старају о томе да ли је Устав прекршен, а не да брину да ли ће се моћи доказати идентитет у иностранству.

Латиница није гарант да ће идентитет бити доказан, то је јасно из примера оних људи који имају ђ у имену, ако су већ толико брижни па излазе из оквира иницијативе требало је и на ово да се осврну..

Искрено, чуди ме Дарко твоје размишљање...
Последње учитавање од ccaterpillar дана 09 Дец 2012, 15:43, учитано 1 пут укупно.

Пошаљи Одговор