Путна исправа - ПАСОШ

Порука
Аутору
ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 291
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

RE: Путна исправа - ПАСОШ

#111 Порука од ccaterpillar » 10 Јан 2014, 11:21

Порука је пребачена на везу srpskacirilica.org.rs/forum/showthread. ... 37#pid3637.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 10 Јан 2014, 12:51, учитано 1 пут укупно.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 1994
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Документа

#112 Порука од Љубиша » 10 Јан 2014, 20:40

Дејан_Свитац Разлог је јер ми је посебно интересантна, а и прочитао сам сваки коментар у њој. Прво што сам приметио на форуму је мали број активних чланова, али то, видим, не утиче на квалитет садржаја. .... да се свакодневно, врло активно и свим дозвољеним средствима борим за очување јединог српског писма. Апсолутно свима и стално скрећем пажњу на поштовање члана 10. највишег правног акта наше државе, али и на значај који представља ћирилица као најбитније културно наслеђе које тренутно имамо. ... Што се тиче мојих докумената, са малим потешкоћама сам издејствовао да ми име и презиме у возачкој дозволи и путној исправи буду исписани ћирилицом и тако постао први грађанин пчињског округа са ћириличним документима. ... У случају издавања путне исправе ... Што се тиче возачке дозволе, знам да су у осталим полицијским управама све податке уписивали на ћирилици људима који су тражили, али у мом ПУ то нису успели. Једноставно, техничка могућност није постојала, иако сам инсистирао, ...

Веома је лепо чути за нове примере грађана који се на наведени начин боре за ћирилицу. Тако се други подстичу на слично, и државним органима се показује да питање употребе службеног писма није решено на добар начин. Зато је јако корисно објављивати такве примере. Честитам на успесима!

У Београду је, мислим, сада могуће без тешкоћа добити возачку дозволу с подацима уписаним ћирилицом. Проблем је у томе што то треба претходно знати и посебно затражити, нигде на шалтерима не пише да постоји таква могућност.
Мени су тако (само име и презиме у ћирилици) урадили саобраћајну дозволу. Ја не видим никакву логику у томе. Још мање видим препреке техничке природе да се (бар) већина података не уради тако. Вероватно је реч о лошем закону, или његовом накарадном тумачењу, а могуће је и о лењости месних службеника одређене полицијске управе ... Дарко (Бабић) се доста бавио том проблематиком и постао прави стручњак за њу, па би могао да нас подсети на одређене моменте, ако има времена за то (знам да је тренутно у великом послу).

... на форуму је мали број активних чланова, али то, видим, не утиче на квалитет садржаја.
Јако ми ја драго због овога.
Ја сматрам не малом врлином овог форума што (још) није претрпан непрегледним бројем тема и прилога. Боље је мање, а квалитетније, лакше је за сналажење и прегледање. Сви који имају ово у виду чине добро за форум.
Ја на форум не гледам као на причаоницу, већ као на место за добра питања и одговоре, добре услове за разговор и добре примере који воде ка добром решењу питања писма нашег језика.
Последње учитавање од Љубиша дана 10 Јан 2014, 21:50, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1028
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

#113 Порука од Дејан_Свитац » 10 Јан 2014, 21:35

Љубиша пише:Мени су тако (само име и презиме у ћирилици) урадили саобраћајну дозволу. Ја не видим никакву логику у томе. Још мање видим препреке техничке природе да се (бар) већина података не уради тако. Вероватно је реч о лошем закону, или његово накарадном тумачењу, а могуће је и о лењости месних службеника одређене полицијске управе ...
Да будем јаснији. Службеник је у почетку био јако непријатан, али је
после неког времена попустио и збиља пробао да изађе у сусрет мом
захтеву. Опет кажем, и сам сам пробао да унесем остале податке,
пребацивао на тастатури писмо, након тога притискао ''ентер'' или
једноставно кликтао ван тог поља, али не вреди. На крају када се оде на
''преглед документа'' све податке осим имена и презимена пребаци у
латиницу. Сад ми је криво што нисам сликао. Ово је везано за возачку
дозволу. Што се тиче путних исправа ту су нешто имали проблем са уносом
имена на оба писма, једва су се снашли. Морам да напоменем да су у
полицијским управама љубазнији службеници на већим положајима, а она
обична пискарала од врата галаме. Када сам први пут отишао у ПУ поводом
ове проблематике, један од њих ми је рекао: ''Зашто си на захтеву
исписао све ове законе по којима тражиш своја права? Па ваљда ја знам
све те законе.'' Нисам могао, а да не узвратим: ''А када их знате зашто
их не примењујете?!''
„Српска латиница“ – зубна протеза после насилно избијених здравих зуба!

Љубиша
Стара кука

Путна исправа - ПАСОШ

#114 Порука од Љубиша » 10 Јан 2014, 22:10

Дејан_Свитац пише: Службеник је у почетку био јако непријатан, али је после неког времена попустио и збиља пробао да изађе у сусрет мом захтеву. ... ...
Морам да напоменем да су у полицијским управама љубазнији службеници на већим положајима, а она обична пискарала од врата галаме.
Обично је тако, и то је критичан тренутак. Треба остати сабран и озбиљан. Није ни њима лако са свакодневним гужвама и свакојаким захтевима и ћудима из дана у дан, и то треба разумети и имати у виду. Када виде да сте мирни и знате тачно шта хоћете, већина њих промени тон и ствари постану лакше, баш тако као што сте описали.
Слажем се с утиском о различитим нивоима љубазности на различитим нивоима службе. Зато у уређеним државама постоје јасна правила службе (некадашњи чувени Пе-еС код нас) којих службеници морају да се придржавају.

Ми смо у погледу права грађана још прилично заостала земља, и многи такве захтеве сматрају неважним ситницама (често су у праву, јер се многи боре са знатно тежим проблемима), па је прва реакција изненађење и нека врста неверице што неко уопште захтева тако нешто. Овде је последњих шездесет и пет година држава (преко својих боголиких службеника) одређивала шта је добро за грађане, они није требало ништа да мисле. Отуда изненађење, и нетрпељива реакција да их не замарате и ометате таквим, невиђеним глупостима. Зато треба оставити добар и веродостојан утисак, и не спуштати се на ниво који подразумева свађу, галаму и - необављање посла.
Опет кажем, и сам сам пробао да унесем остале податке, ... ... али не вреди. На крају када се оде на ''преглед документа'' све податке осим имена и презимена пребаци у латиницу. Што се тиче путних исправа ту су нешто имали проблем са уносом имена на оба писма, једва су се снашли.
Могуће је да у Београду јединице ПУ имају бољу опрему него у неким јединицама у унутрашњости, па отуда оно што је негде могуће, другде још није.
Када сам први пут отишао у ПУ поводом ове проблематике, један од њих ми је рекао: ''Зашто си на захтеву исписао све ове законе по којима тражиш своја права? Па ваљда ја знам све те законе.'' Нисам могао а да не узвратим: ''А када их знате зашто их не примењујете?!''
Ха, ха - одлично!
Последње учитавање од Љубиша дана 10 Јан 2014, 22:11, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Корисников грб
Александар Озис
Почетник
Поруке: 5
Придружен: 10 Окт 2014, 19:22
Место: Stains, France

#115 Порука од Александар Озис » 26 Дец 2014, 16:03

Да имамо нормалну државу имали би путне исправе као и возачку дозволу на своје писмо и наравно испод на латиници као што имају сви други народи којима писмо није латинично.
Незнам зашто је то толико комликовано да се уради то је само добра воља ништа друго, ваљда ћемо дочекати дан када ћемо видети наши подаци у пасошу исписани на Српском.

Велики поздрав за чланове форума

Озис Александар

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1258
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

#116 Порука од Дарко Бабић » 26 Дец 2014, 17:01

Возачка дозвола се може добити са унетим подацима у складу са Уставом Србије.

Са пасошем има проблема и ту су ми измакли за судску тужбу. Уколико некоме треба савет како може да тужи МУП у вези уноса података у пасош може га од мене бесплатно добити.

Међутим, МУП није могао да избегне судски процес у вези издавања личне карте и саобраћајне дозволе.

Судија Гордана Џакула, предмет носи ознаку У 15380/14 од 28.11.2014., води поступак у вези личне карте.
Судија Обрад Андрић, предмет носи ознаку У 13216/14 од 17.10.2014., води поступак у вези регистрације возила.

Требало би највише за две године да имамо прве судске пресуде у вези јавних исправа.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 26 Дец 2014, 17:01, учитано 1 пут укупно.

Љубиша
Стара кука

Документа на суду

#117 Порука од Љубиша » 26 Дец 2014, 17:24

Да подсетим да ја имам саобраћајну дозволу с именом и презименом на званичном/службеном српском језику. Остали подаци су на неслужбеном језику, али претпостављам да јесу у складу с неким законом.

Дарко, на основу чега предвиђаш да ће процес(и) трајати две године? Постоји ли законско ограничење у погледу дужине поступка?

Ако би ти успело да добијеш у поступку, сем што би ушао у историју у области остваривања права на документа на српском службеном језику (!), имао би вероватно права и да тужиш државу због штете коју си претрпео јер ниси имао та документа све време трајања процеса.
А, ако не успеш, и тим процесом си исцрпео могућности на остваривање права у земљи, стичеш право на обраћање међународном суду.
Последње учитавање од Љубиша дана 26 Дец 2014, 17:25, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1258
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

#118 Порука од Дарко Бабић » 26 Дец 2014, 17:34

Две године је нека моја процена колико то може да се развуче и ово је по мени неки разуман рок. Закон каже да се суђење мора завршити у разумном року.

Сви путеви до Стразбура воде преко Управног суда до којег није ни мало било лако допрети.

+++

Накнадне тужбе у вези одштете ме у овом моменту не привлаче, али сада ми на ум пада да ли имам права због осталих грађана Србије да се одрекнем оваквог поступања. Отом-потом.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 26 Дец 2014, 17:34, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1028
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

#119 Порука од Дејан_Свитац » 26 Дец 2014, 22:40

И ја ћу поново пренети моја искуства са документима. Возачку дозволу сам добио са ћириличним именом и презименом после мало дуже борбе. Проблем је што се из одговора Заштитника грађана види да се подаци уписују у возачку дозволу на основу личне карте која се тада даје на увид, а сви подаци у мојој старој личној карти су били унешени писаћом машином, наравно хрватском латиницом. Иначе, у тој полицијској управи је ово била пракса са старим личним картама. Што би рекло, да су ти службеници начинили једно 30 хиљада прекршаја, јер су подаци у личној карти морали да буду унешени на основу извода из матичне књиге рођених. Дакле, иако ни то није била моја грешка, одлучио сам се да заменим личну карту новом (три године пре истека), да би остварио право које ме следује. Приликом уноса података у возачку дозволу, лично сам се уверио да само име и презиме могу бити на ћирилици, све остале податке, систем у тој полицијској управи је аутоматски пребацивао у латиницу. Пробао сам и сам да их унесем на све могуће начине, међутим нисам успео. На крају сам се помирио са тим, јер ми је најважније било да име и презиме буду тачни. Што се тиче пасоша, захтев сам предао пет минута након изласка из канцеларије где се израђују возачке дозволе и морам рећи да су се након тога службеници толико растрчали из једне у другу канцеларију, јер им ништа није било јасно. Звали су и начелника полиције за тај округ који је рекао да нико до тада није тражио нешто слично, али да ми изађу у сусрет колико је то могуће и у законским оквирима. Код уписивања имена и презимена у путну исправу, нису знали како да у истом реду напишу ћириличну, а потом и латиничну верзију, јер им систем није дозвољавао да се направи размак, а поготово не да се поставља коса црта између. Међутим, службеница ме је уверавала да ће бити одрађено. Поверовао сам јој и збиља је након неколико дана све било решено. Нисам најсрећнији што ми ови документи нису комплетно ћирилични, али је важно да је један корак направљен. Ваљда ће приликом следеће замене техника напредовати тако да још понеки ред буде на српском писму.
„Српска латиница“ – зубна протеза после насилно избијених здравих зуба!

Љубиша
Стара кука

Путна исправа - ПАСОШ

#120 Порука од Љубиша » 27 Дец 2014, 01:03

Дејан_Свитац пише: Возачку дозволу сам добио са ћириличним именом и презименом после мало дуже борбе. ... Код уписивања имена и презимена у путну исправу, нису знали како да у истом реду напишу ћириличну, а потом и латиничну верзију, јер им систем није дозвољавао да се направи размак, а поготово не да се поставља коса црта између. Међутим, службеница ме је уверавала да ће бити одрађено. Поверовао сам јој и збиља је након неколико дана све било решено. Нисам најсрећнији што ми ови документи нису комплетно ћирилични, али је важно да је један корак направљен.
Мени је возачка дозвола у потпуности на ћирилици - мислим на све моје податке, изузев шифри. Образац је паралелно на српском и енглеском језику.

Било би добро ако можеш да објавиш како ти изгледа пасош у делу с именом - наравно, уклони све податке за које не желиш да се виде.
Последње учитавање од Љубиша дана 27 Дец 2014, 01:03, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Пошаљи Одговор