Путна исправа - ПАСОШ

Порука
Аутору
Бане
Напредни члан
Поруке: 114
Придружен: 15 Сеп 2012, 19:28

RE: Путна исправа - ПАСОШ

#101 Порука од Бане » 28 Јул 2013, 20:06

А на крају:"...како БИ СЕ договорили..."
:) )
Ко БИ СЕ договорио с ким ту? Ми, ви, они ???? ...или авиони?

драурдраур
Напредни члан
Поруке: 84
Придружен: 09 Сеп 2011, 13:39

#102 Порука од драурдраур » 02 Авг 2013, 11:40

Правопис српског језика, Матица српска је једини званични правопис одобрен од стране државе. Нажалост, тамо се спомиње латиница као писмо српског језика, а глагољица не. Неко би се увек могао позвати на овај документ.
Да ли неко покренуо проверу уставности правописа пред Уставним судом?

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#103 Порука од ccaterpillar » 02 Авг 2013, 19:54

драурдраур пише: Правопис српског језика, Матица српска је једини званични правопис одобрен од стране државе. Нажалост, тамо се спомиње латиница као писмо српског језика, а глагољица не. Неко би се увек могао позвати на овај документ.
Овде има много приче и тумачења око тога, ја морам да признам да ја не видим везу између Устава и правописа нити да члан 10. Устава на било који начин негира могућност писања српског језика неким другим писмима.

Језичка правила се не регулишу Уставом и законима, већ правописом и речником, тако је свугде у свету.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2025
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Сазревање

#104 Порука од Љубиша » 03 Авг 2013, 03:06

ccaterpillar пише:
драурдраур пише: Правопис српског језика, Матица српска је једини званични правопис одобрен од стране државе. Нажалост, тамо се спомиње латиница као писмо српског језика, а глагољица не. Неко би се увек могао позвати на овај документ.
Овде има много приче и тумачења око тога, ја морам да признам да ја не видим везу између Устава и правописа нити да члан 10. Устава на било који начин негира могућност писања српског језика неким другим писмима.

Језичка правила се не регулишу Уставом и законима, већ правописом и речником, тако је свугде у свету.

Познати су ми твоји ставови у вези с Уставом и Правописом, и слажем се с таквим начином размишљања и приступа решавању питања писма српског језика.

Устав у одговарајућој одредби одређује службени српски језик, а Правопис српски језик у целини. Невоља је у томе што је Правопис истовремено и описни (дескриптивни), и обавезујући (проскриптивни). Било би знатно лакше да је само то прво.

Зато, у ситуацији у којој ствари стоје тако како стоје, Устав је као највиши правни акт најпрактичнији и најзвучнији за позивање у покушајима борбе за неко право. И промену у области примене језика, уопште. Нешто се мора радити док не сазру јавно мнење, друштвено-политички и други услови за решавање питања писма нашег језика на најбољи начин.
А то што се мора радити је уједно и пут и начин да до таквих промена дође.
Последње учитавање од Љубиша дана 03 Авг 2013, 11:31, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#105 Порука од ccaterpillar » 03 Авг 2013, 14:52

Баш тако, Устав и закони могу јако добро да послуже за држање питања писма актуелним, "у жижи", јер постоји јако пуно случајева где се може подићи прашина и тражити поштовање закона, али како сам и писао на више места, ни Устав ни закони неће решити проблем, то може само правопис.

А ја се бојим да ми уопште немамо критичну масу да користимо полуге које нам дају Устав и закони...

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2025
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Пут и начин

#106 Порука од Љубиша » 03 Авг 2013, 15:39

ccaterpillar пише: Баш тако, Устав и закони могу јако добро да послуже за држање питања писма актуелним, "у жижи", јер постоји јако пуно случајева где се може подићи прашина и тражити поштовање закона, али како сам и писао на више места, ни Устав ни закони неће решити проблем, то може само правопис.

А ја се бојим да ми уопште немамо критичну масу да користимо полуге које нам дају Устав и закони...

Тачно!

Тачно је и то друго, зато и радимо на томе већ годинама. Ствари се полако крећу на боље, отприлике онолико колико и у другим областима.
Не видим како би било могуће да је у погледу језика и писма боље него у већини других области које су исто тако запостављене. Стојимо у месту деценијама у скоро свим сферама државног и друштвеног живота.

Већина грађана правог стања није свесна, па тако није ни у области писма. Сем када на сопственој кожи осете тешкоће и сударе се са стварношћу, а да би се то десило у области језика и писма после толико година српскохрватске идеолошке индоктринације, треба бити стварно осетљив на језичка и културна, па и национална и друга питања, више од просека.

Зато нема полуга помоћу којих би се ти проблеми дали решити.
Зато је можда једини пут управо оно што радимо: освешћивање. На све оне разнолике начине које природно, свако у складу са својом личношћу и потребама, осећамо као праве.
Последње учитавање од Љубиша дана 04 Авг 2013, 02:37, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1311
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

#107 Порука од Дарко Бабић » 05 Авг 2013, 09:36

Дана 21. октобра 1996. године донета је препоруке која је носила два деловодна броја 962–92–9–94–01 (Министарство просвете) и 6–2451/96–01 (Министарство културе) о коришћењу Правописа српског језика (ISBN 978-86-17-16658-6) из 1994. у издању наше најстарије културне институције Матице српске из Новог Сада.
http://www.scribd.com/doc/19670281/Prav ... ezika-1994

Правопис из 1994. помиње глагољицу, али како се њоме пише и како она изгледа нема нити једне-једине речи за разлику од арабице где се јасно ставља до знања како се њоме "рукује".

Сам Правопис из 2010. године цитира члан 10. Устава Србије.

+++

Жеља за употребом арабице отвориће поновно преиспитивање питања латинице и српског вишеазбучја.

+++

У прилогу поруке се налази најновији поднесак (=poverenik_050813.pdf) у вези копирања пасоша.
Немате потребне дозволе да прегледате прилоге у овој поруци.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 05 Авг 2013, 09:46, учитано 1 пут укупно.

Дарко Бабић
Стара кука

#108 Порука од Дарко Бабић » 05 Авг 2013, 09:43

Бане пише:А на крају:"...како БИ СЕ договорили..."
:) )
Ко БИ СЕ договорио с ким ту? Ми, ви, они ???? ...или авиони?
И би - никако. Нико се ни са ким није могао договорити, јер је контакт особа Катарина Шкрбић отишла на годишњи одмор.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 05 Авг 2013, 09:45, учитано 1 пут укупно.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1139
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

#109 Порука од Дејан_Свитац » 09 Јан 2014, 20:20

Христос се роди! Нека ово буде тема у којој ћу поставити први коментар. Разлог је јер ми је посебно интересантна, а и прочитао сам сваки коментар у њој. Прво што сам приметио на форуму је мали број активних чланова, али то, видим, не утиче на квалитет садржаја. Нећу бити скроман и одмах ћу рећи да се свакодневно, врло активно и свим дозвољеним средствима борим за очување јединог српског писма. Апсолутно свима и стално скрећем пажњу на поштовање члана 10. највишег правног акта наше државе, али и на значај који представља ћирилица као најбитније културно наслеђе које тренутно имамо. Што се тиче ове теме, јако ме занима докле је господин Дарко Бабић стигао са својом борбом да му у путној исправи сви подаци буду исписани ћирилицом. Што се тиче мојих докумената, са малим потешкоћама сам издејствовао да ми име и презиме у возачкој дозволи и путној исправи буду исписани ћирилицом и тако постао први грађанин пчињског округа са ћириличним документима. Наравно, нисам се изборио да ми и остали подаци буду исписани тако. У случају издавања путне исправе нисам ни покушавао, јер сам доста читао о случају господина Владимира Грујића и схватио сам да ћу доста врмена изгубити до коначног решења. Ако могу да се утешим, име и презиме написано латиницом не садржи ни једно слово са квачицом, па ми и није битно како ће бити исписано латиницом и да ли ће неко у Белгији или Пољској прочитати правилно. Што се тиче возачке дозволе, знам да су у осталим полицијским управама све податке уписивали на ћирилици људима који су тражили, али у мом ПУ то нису успели. Једноставно, техничка могућност није постојала, иако сам инсистирао, чак и пробао са својим скромним информатичким знањем да податак убацим онако како желим. Једноставно, сви подаци могу да се унесу на ћирилици, али у тренутку снимања података, систем све податке осим имена и презимена пребаци у латиницу.
„Српска латиница“ – зубна протеза после насилно избијених здравих зуба!

Дарко Бабић
Стара кука

#110 Порука од Дарко Бабић » 10 Јан 2014, 08:50

Дејане, ваистину се Христос роди!

Ствар са пасошем је дошла ивице бесмисла. Наиме, они сматрају да нису издали пасош све док га не преузмем, а то су ми поставили као услов за очитавање података са микроконтролера.

Међутим, пасош може бити неиздат само у случају члана 35. Закона о путним исправама ("Сл. гласник РС", бр. 90/2007, 116/2008, 104/2009 и 76/2010).

члан 35. Одбијање захтева за издавање путних исправа.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 10 Јан 2014, 09:14, учитано 1 пут укупно.

Пошаљи Одговор