Упис ћириличног писма у документа грађана

Порука
Аутору
Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Документа: службене СД и ВД

#561 Порука од Љубиша » 03 Јун 2012, 12:43

Дарко Бабић пише: Пошто су они полиција вероватно није потребно да са собом носе саобраћајну дозволу.

Можда их немају увек уз себе, али претпостављам да свако регистровано возило, службено или не, по закону мора да има саобраћајну дозволу.
Последње учитавање од Љубиша дана 03 Јун 2012, 12:45, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1372
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

RE: Упис ћириличног писма у документа грађана

#562 Порука од Дарко Бабић » 03 Јул 2012, 09:10

Јуче сам од Повереника добио писмо у којем ме обавештава да МУП нема папир на основу којег је израђена моја саобраћајна дозвола.

Сад ми једино остаје да тражим да ми СД доставе путем поште како би могао да почне тећи рок од 15 дана за жалбу.

Међутим, они ми за сада остављају могућност да само преузмем СД, али у том случају нећу имати право жалбе.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 03 Јул 2012, 09:12, учитано 1 пут укупно.

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#563 Порука од ccaterpillar » 14 Авг 2012, 10:05

Једaн пријaтељ ми је скренуо пaжњу нa коментaр који се, додуше прилично дaвно, појaвио нa члaнaк о мом пaсошу у "политици":

Nikola Stojanovic | 21/01/2012 19:58

Da bi se Republika Srbija tuzila, mora da se iscrpe sva pravna sredstva, sto znaci da treba da se ide:
1. Osnovni sud u Beogradu
2. Visi sud u Beogradu
3. Apelacioni sud u Beogradu
4. Vrhovni sud u Beogradu
A onda treba da se obratimo Zastitniku gradjana, pa tek onda Evropskom sudu u strazburu. Ali meni je pasos na cirilici, ne ime i prezime, nego sve! Ja sam tuzio Srbiju, i Visi sud u Subotici je presudio u moju korist, usput, ja sam sudija Osnovnog suda u Subtici. Pozdrav...!!!

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... na.sr.html

Не знaм дa ли је ово истинa, aли aко јесте, штетa што је остaло непознaто јaвности.

Узгред буди речено, нa списку судијa основног судa у Суботици не постоји судијa сa именом и презименом Николa Стојaновић

Дарко Бабић
Стара кука

#564 Порука од Дарко Бабић » 14 Авг 2012, 11:21

Ваљало би ступити у контакт са тим човеком, ако је иако могуће.

+++

Да пријавим докле је стигао мој предмет.

Тренутно се натежемо око техничких трица. Конкретно, они хоће да ПРЕЗУЗМЕМ, а ја тражим да ми ДОСТАВЕ решење са којим би могао да отпочнем другостепени поступак.

Преузимањем РЕШЕЊА у старту постајем губитник.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 14 Авг 2012, 11:23, учитано 1 пут укупно.

Љубиша
Стара кука

В. Грујић, пасош, коментар

#565 Порука од Љубиша » 14 Авг 2012, 11:31

ccaterpillar пише: Једaн пријaтељ ми је скренуо пaжњу нa коментaр који се, додуше прилично дaвно, појaвио нa члaнaк о мом пaсошу у "политици":
Nikola Stojanovic | 21/01/2012 19:58
Da bi se Republika Srbija tuzila, mora da se iscrpe sva pravna sredstva, sto znaci da treba da se ide:
1. Osnovni sud u Beogradu
2. Visi sud u Beogradu
3. Apelacioni sud u Beogradu
4. Vrhovni sud u Beogradu
A onda treba da se obratimo Zastitniku gradjana, pa tek onda Evropskom sudu u strazburu. Ali meni je pasos na cirilici, ne ime i prezime, nego sve! Ja sam tuzio Srbiju, i Visi sud u Subotici je presudio u moju korist, usput, ja sam sudija Osnovnog suda u Subtici. Pozdrav...!!!
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... na.sr.html
Не знaм дa ли је ово истинa, aли aко јесте, штетa што је остaло непознaто јaвности.
Узгред буди речено, нa списку судијa основног судa у Суботици не постоји судијa сa именом и презименом Николa Стојaновић
Слажем се да би ваљало имати слику тог пасоша и, ако је могуће, поузданије сведочење тог судије.
Чудно је да се човек изборио за такав пасош, а коментар је написао латиницом. Има и правописних грешака ...

Што се тиче радног места, можда није више у том суду, на истом положају ...
Последње учитавање од Љубиша дана 14 Авг 2012, 11:38, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука

Д. Бабић, пасош

#566 Порука од Љубиша » 14 Авг 2012, 11:41

Дарко Бабић пише:Да пријавим докле је стигао мој предмет.
Тренутно се натежемо око техничких трица. Конкретно, они хоће да ПРЕЗУЗМЕМ, а ја тражим да ми ДОСТАВЕ решење са којим би могао да отпочнем другостепени поступак.
Ја бих ти саветовао да не ципидлачиш, да би кренуо ка разрешењу ...

Али, знам да идеш на свој начин, па те подржавам да наставиш и будеш упоран.
Последње учитавање од Љубиша дана 14 Авг 2012, 11:43, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 296
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#567 Порука од ccaterpillar » 14 Авг 2012, 11:45

Дарко Бабић пише:
Ваљало би ступити у контакт са тим човеком, ако је иако могуће.

+++

Да пријавим докле је стигао мој предмет.

Јa сaм нaжaлост морaо дa одустaнем, подигaо сaм сaобрaћaјну дозволу сa именом и презименом нa ћирилици, требaлa ми је због путa у инострaнство. Нисaм ни уложио жaлбу, чекaм исход твог предметa, aко буде позитивaн врaтићу им ову сaобрaћaјну.

Тaкође, кaд бих знaо дa је овaј човек зaистa успео дa добије све у пaсошу ћирилицом, ишaо бих истим путем, покушaо сaм дa гa нaђем и преко суботичком телефонског именикa, постоји једaн Николa Стојaновић, aли то није он...

Инaче, и мени је упaло у очи дa је коментaр нaписaн лaтиницом, aли с друге стрaне, индикaтивно је и то што је човек из Суботице, они тaмо имaју више језикa и писaмa у службеној употреби пa Срби нису тaко лежерни по питaњу писмa кaо у неким другим срединaмa, знaм човекa који је нaпрaвио дрaму у суботичкој полицији због тогa што су му име и презиме у личну кaрту уписaли лaтиницом...

Дарко Бабић
Стара кука

#568 Порука од Дарко Бабић » 24 Авг 2012, 22:34

Данас је мој предмет добио узбудљив расплет радње.

Закон о општем управном поступку предвиђа да се решење може лично преузети, ако се странке заједнички договоре. Нисам хтео да затежем превише и пристао сам да преузмем СД уз састављање јасног записника који то потврђује. Записник је говорио томе какав сам захтев имао, како је то решено и коме могу да се жалим.

Дошло је до тренутка да им вратим Потврду, а они мени да уруче записник и СД. Међутим, искрсао је "проблемчић" односно истекла је регистрација возила што за собом повлачи да уз потврду морам да им дам обе регистарске таблице.

Рекао сам им да ја никако не могу знати докле траје и када је истекла регистрација возила пошто датум пише на чипу од саобраћајне дозволе. Нисам имао исправу и то не може бити мој пропуст.

Они су говорили да се датум истека регистрације налази на вињети која се лепи на ветробранско стакло. Мој аргумент који још увек нисам у потпуности искористио гласи да на вињети не пише шта значи тај датум као и то да није моја дужност да ишчитавам податке са налепнице. Наиме, постоји саобраћајна дозвола која гласи на моје име и којом доказује да моторно возило одређено јединственим бројем шасије представља моје власништво којем одговара јединствена регистарска ознака.

Потврда о регистрацији врши функцију саобраћајне дозволе стим да на потврди не пише датум истека регистрације.

+++

Наравно да им нећу дати регистарске таблице, јер то је њихов циљ. Врло лепо се види на овом примеру како развлачење поступка иде у њихову корист.

Решење у виду пластичне картице нећу добити, али могу оштампане податке са чипа. Мене ни не занима образац већ унос података на сам образац, а Закон о електронском потпису правно изједначава електронске и штампане податке.

+++

Око истека регистрације постоји једна велика временска заврзлама.

Наиме, аутомобил сам регистровао у априлу, а саобраћајна дозвола је израђена у новембру. Регистрација је почела да тече у априлу без постојања саобраћајне дозволе што је својеврсни нонсес..

Сада ми је постало мало јасније када ми је Виолета Ћорић из службе Заштитника грађана рекла да је друга саобраћајна дозвола израђена супротно закону.

Подсетник: Прва исправа је урађена у априлу, а друга са именом и презименом на ћирилици у новембру.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 24 Авг 2012, 22:41, учитано 1 пут укупно.

Љубиша
Стара кука

Упис ћириличног писма у документа грађана: СБ

#569 Порука од Љубиша » 26 Авг 2012, 11:35

Дарко Бабић пише:... истекла је регистрација возила што за собом повлачи да уз потврду морам да им дам обе регистарске таблице.
... ја никако не могу знати докле траје и када је истекла регистрација возила... Нисам имао исправу и то не може бити мој пропуст.
Они су говорили да се датум истека регистрације ... није моја дужност да ишчитавам податке са налепнице.... постоји саобраћајна дозвола која гласи на моје име .... на потврди не пише датум истека регистрације.
.... развлачење поступка иде у њихову корист.
...велика временска заврзлама.
... аутомобил сам регистровао у априлу, а саобраћајна дозвола је израђена у новембру. Регистрација је почела да тече у априлу без постојања саобраћајне дозволе ...
....Прва исправа је урађена у априлу, а друга са именом и презименом на ћирилици у новембру.
Запетљало се то код тебе.
Ипак: добро је да си свестан да МУП највише запетљава и производи проблем, и то највише веома спорим радом на њему.

На држави (МУП-у) је да решава твоје захтеве у разумном року, на било који начин, а они баш то никако не раде. То производи нове проблеме и неразумно (и, претпостављам, противно прописима и закону) продужавање целог поступка, а теби даје додатне аргументе.

И да је све друго у реду, самим трајањем поступка МУП те доводи у незавидан, отежавајући положај, и крши твоја права (што си добро описао) све више.

............

Ето на чему је толике десетине година почивала тзв. равноправност писама у српском језику. На употреби латинице, и игнорисању и потиснутости ћирилице.

И данас, кад ствари стоје нешто боље, чим се постави питање стварне равноправности, то производи силне и нерешиве проблеме, држава (прописи, закони) и њени системи нису спремни и подобни да такву равноправност подрже у пракси.

Наравно, мало који грађанин се у току тих дугих деценија усуђивао да тражи остваривање права на свој избор у таквој равноправности. И ако би се неко на то одважио, био је по правилу одбијен, игнорисан, не ретко и омаловажен, исмејан, или извређан, а ако је био на неком положају у друштву, вероватно и званично критикован, па и деградиран на разне начине.

Та равноправност је била таква да се није смео ни споменути онај део равноправности који се односио на ћирилицу. Ћутало се, то је било практично животно правило за преживљавање.

Ствари су се сада донекле промениле, али само половично, тако да се државни системи најчешће нађу у раскораку између потреба грађана и њихових права, и својих могућности. Није више опасно, а ни превише зазорно (тек последњих неколико година) захтевати остваривање права на ћирилицу као писма српског језика, али је у бројним примерима остало тешко изводиво.
Или смета неки закон, или неки прописи, или се Устав тумачи на штету ћирилице, или постоје техничке сметње, или службеници имају неки свој лични став о томе, мрзи их да се баве тиме, зазиру од претпостављених ...
Држава још није прилагодила све што треба да се ово, нормално и сваком погледу неупитно право, нормално и неупитно остварује у пракси.

Када би ово причали некоме из друге, просечно уређене државе, звучало би му на граници вероватног. И управо мера те претпостављене зачуђености и неверице сваког ко долази из неке цивилизоване државе може да представља одговарајућу меру докле је дошла држава Србија у погледу остваривања права грађана. И то не само у овој области.

Мера је и то колико се овим правом на одговарајући начин баве медији и (владине и невладине) организације и установе које би по природи свог посла морале да се њиме баве.
А сви добро знамо колико се баве, и колика је та мера:
неразумевање, избегавање, иста вишедеценијска идеолошка импрегнација, одсуство воље и знања, неосетљивост за права грађана, законитост, државу, нацију, културу, језички идентитет и континуитет ...
Последње учитавање од Љубиша дана 29 Авг 2012, 17:58, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука

#570 Порука од Дарко Бабић » 29 Авг 2012, 10:46

http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_bezb ... evima.html

Члан 7. став 1. тачка 93. Закон о безбедности саобраћаја на путевима jе у мом предмету преиначена из решења о коришћењу возила у решење о укидању права на ћирилицу.

То је ван сваке памети. Овде се види да они намерно изврђу закон онако како њима одговара. Мој захтев који се односио на употребу писма изврћу у захтев за употребу возила.

Овде ми је потребан правник, а до тада сам саставио нови поднесак (видети у прилогу поруке).

Напомињем да Закон о електронском потпису изједначава податке који су уписани штампом или електронски на сам документ.

+++

У међувремену сам проверио да на чипу, ипак, не пише датум истека регистрације.

Но то сада није битно. Овде је могуће истерати правду само ако се поступи по угледу на Ацу Ђенадића који је био спреман да оде у затвор.
Немате потребне дозволе да прегледате прилоге у овој поруци.

Пошаљи Одговор