Упис ћириличног писма у документа грађана

Порука
Аутору
Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1372
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

RE: Упис ћирилицом у документа грађана: СД, таблице

#551 Порука од Дарко Бабић » 11 Апр 2012, 14:19

Цица пише:...

Како су ти њихови разлози и изговори бесмислени!

Љубиша В.Ј.
Нису то бесмислице из простог разлога, јер врше своју функцију: забрана ћирилице. Сама забрана јесте бесмислена, али само за оне који пишу ћирилицом.

Колико су добри њихови аргументи као илустрација може да послужи то што их до сада нико никада није јавно оспорио.

Ја сам писао служби Заштитника, а као средство борбе сам користио чињенице. Погледати у прилогу поруке.
Немате потребне дозволе да прегледате прилоге у овој поруци.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 11 Апр 2012, 14:22, учитано 1 пут укупно.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2053
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Право на језик и културу

#552 Порука од Љубиша » 20 Апр 2012, 17:02

зоран пише:ПС Бус плус не плаћам, јер " валидатори" у превозу , обавештавају на неком писму које није ћириличко. Е па, било би превише да плаћам сопствену дискриминацију. Превоз да, дискриминацију не.

ППС Изгледа да није проблем у томе да они користе латиницу, већ да ми не користимо ћирилицу.

"Превоз да, дискриминацију не."

Тако је, допада ми се такав приступ овом питању!
Кад би више грађана били свесни колико и како су потлачени по основу језика и културе, брзо би се много тога у тим областима изменило на боље.

Слажем се и с ППС, лепо изречено.
Последње учитавање од Љубиша дана 20 Апр 2012, 17:08, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

зоран
Напредни члан
Поруке: 93
Придружен: 09 Мај 2011, 01:53

RE: Упис ћириличног писма у документа грађана

#553 Порука од зоран » 14 Мај 2012, 18:45

Богу хвала и Светоме Сави, пре неки дан сам добио путну исправу, са личним именом и презименом, исписаним националним ћириличким писмом. И, не само мени.
Нажалост, опет су пребивалиште и адреса , исписани писмом које није ћирилчко. Очигледно се и даље не поступа по закону, Уставу, па чак ни закону, по коме МУП врши јавна овлашћења а пасош се дефинише као јавна исправа. Школски пример, где поступци одређених институција, уместо да поштују и штите законе и права, поступају супротно. Не знам да ли случајно или не. За сада, тако је како је.

Љубиша
Стара кука

Упис ћирилицом у документа грађана: пасош

#554 Порука од Љубиша » 16 Мај 2012, 19:13

зоран пише: Богу хвала и Светоме Сави, пре неки дан сам добио путну исправу, са личним именом и презименом, исписаним националним ћириличким писмом. И, не само мени. ... ....

Честитам!

Колико само утрошеног времена и стрпљења треба код нас за тако нормалну и обичну ствар другде! И још половично урађену. Али, свака победа је вредна.

Добро би било да имамо слику тог дела пасоша овде, да се и други охрабре и виде да је могуће ...
Последње учитавање од Љубиша дана 16 Мај 2012, 19:14, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

зоран
Напредни члан
Поруке: 93
Придружен: 09 Мај 2011, 01:53

#555 Порука од зоран » 17 Мај 2012, 14:03

Чим пронађем -ко зна КАКО , поставићу слику тог дела пасоша.
Свакако, далеко теже било је Грујић Владимиру.
ПС. Некако ми драго, ЛК (стара и још увек важећа), СбД, ВД и пасош - све са крштеним именом, уписаним националним ћириличким писмом. Да остане чисто и неукаљано оно што носимо читав живот са нама.
Адреса и место се мењају, али то не умањује ни разлог ни труд, да и то се пише ћирилицом. Идемо даље.

Дарко Бабић
Стара кука

#556 Порука од Дарко Бабић » 30 Мај 2012, 11:36

Јуче ме је зауставила полицијска патрола због прекорачења брзине. Прогледали су ми кроз прсте.

Међутим, била је занимљива расправа око саобраћајне дозволе. Потпуно су подржали моју истрајност, али су имали примедбу на моју наводну недоследност, јер сам прихватио да преузмем возачку дозволу на латиници (стари образац, издата 2008.)

Један полицајац ми је рекао да су њему издали дозволу на ћирилици. Нисам улазио у то шта под тим подразумева, али сам га питао да ми је покаже. На жалост, није је имао код себе.

Било од користи када би неко могао да провери како се подаци уносе у саобраћајну дозволу полицијских возила.

Љубиша
Стара кука

#557 Порука од Љубиша » 31 Мај 2012, 00:46

Дарко Бабић пише:.... Један полицајац ми је рекао да су њему издали дозволу на ћирилици. ...

Саобраћајну или возачку?

Пошто полицијска возила имају регистарске ознаке на ћирилици (П, ПОЛИЦИЈА), претпостављам да морају тако да их унесу у СД.
Последње учитавање од Љубиша дана 31 Мај 2012, 00:46, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука

#558 Порука од Дарко Бабић » 31 Мај 2012, 10:48

Мислим да је саобраћајна дозвола у питању.

Требало би да су подаци унети како треба, али морамо то проверити. Обавезно и сликати ако се има прилике.

Љубиша
Стара кука

Упис ћирилицом у документа: полицијске дозволе

#559 Порука од Љубиша » 31 Мај 2012, 16:18

Дарко Бабић пише: Мислим да је саобраћајна дозвола у питању....

А мени вероватније звучи да је реч о возачкој, јер се оне издају на име, и лако из издају на ћирилици ... Хммм, да ли полицајци имају друкчију возачку од обичне, цивилне?

Али, ко зна? У саобраћајну би морали да веродостојно унесу бар регистрацију, а она је на полицијским возилима с ћириличним словима. Не видим разлога за уношење других података на ћирилици, кад то не чине никоме.

Не изгледа ми много вероватно да су једном саобраћајцу издали саобраћајну дозволу на ћирилици за његов, приватан аутомобил.

Прилична збрка је направљена с документима у том погледу, у сваком случају.
Последње учитавање од Љубиша дана 31 Мај 2012, 16:20, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Дарко Бабић
Стара кука

#560 Порука од Дарко Бабић » 01 Јун 2012, 16:50

Сви имају исте возачке дозволе, нема разлога да буде другачије.

Елем, питање је да ли је саобраћајац мислио на приватну или службену исправу. Пошто су они полиција вероватно није потребно да са собом носе саобраћајну дозволу.

Треба питати неког.

Пошаљи Одговор