Упис ћириличног писма у документа грађана

Порука
Аутору
зоран
Напредни члан
Поруке: 93
Придружен: 09 Мај 2011, 01:53

Упис ћириличног писма у документа грађана

#1 Порука од зоран » 09 Мај 2011, 13:27

Дана 14.априла 2011. године, у овиру регистарције моторног возила и добијања друге-нове саобрађајне дозволе (Сб дозвола), надлежном МУП-у , поднео сам сва потребна документа. Том приликом сам изразио вољу да се моји лични подаци у саобраћајној дозволи (име, презиме и адреса становања) упишу ћириличним писмом.
Тада сам поднео и писану молбу ( а сада и заведену код њих 04.05.2011.) којом молим МУП , да ми на основу
- Устава Републике Србије, Правилника о регистрацији моторних и прикључних возила (Службени гласник РС број 69/2010 и 101/2010 Члан 15...."Подаци о власнику и кориснику возила уписују се на начин како су уписани у исправи која је приложена као доказ о њиховом идентитету" и изјаве (пренео ФОНЕТ) Председника Републике Србије, господина Тадића од 31.03.2011. године „У савременом свету сваки човек има право на слободно изјашњавање о свом идентитету, право на свој језик и писмо, на своју културу и уверен сам да ће и овога пута та цивилизацијска вредност, бити испоштована,“) - податке упишу ћириличним писмом.
И, као прилог копију важеће личне карте ( ради увида како су уписани лични подаци у њој),
Добијам Потврду о регистрацији возила ( замењује саобраћајну дозволу, до добијања исте) и обећање да ће моја молба бити размотрена. Сада чекам да ли ће надлежни да поступе, како по закону, тако и по мојој израженој вољи за остваривњем једног од основних људских права, на употребу свог писма.
Хвала на пажњи.

Корисников грб
Ментор
Почетник
Поруке: 17
Придружен: 30 Мар 2011, 11:51

RE: Упис ћириличног писма у документа грађана

#2 Порука од Ментор » 10 Мај 2011, 17:31

Нека ти је са срећом, свака част!
У РС не постоји та могућност ни са молбом, па ћемо морати тражити неку судску одлуку којом ће то бити омогућено, ако ништа, да поред латинице подаци буду исписани и српском ћирилицом.
Како је до непрепознавања доведена суштина преваре

Корисников грб
root
Напредни члан
Поруке: 185
Придружен: 12 Јан 2011, 22:38
Место: Град на Врбасу

#3 Порука од root » 10 Мај 2011, 20:43

Ментор пише: Нека ти је са срећом, свака част!
У РС не постоји та могућност ни са молбом, па ћемо морати тражити неку судску одлуку којом ће то бити омогућено, ако ништа, да поред латинице подаци буду исписани и српском ћирилицом.
Мислим да је сад тренутак, да Момир и ти напишете једну молбу Додику да је потребно да као предсједник се заложи за ПРОМОЦИЈУ ћирилице, и да својим ауторитетом утиче на надлежне институције да грађанима издају документа како они траже. ;)

Зоране, честитам ти!
Последње учитавање од root дана 10 Мај 2011, 20:44, учитано 1 пут укупно.
Није свеједно, ћирилицом!

Корисников грб
Ментор
Почетник
Поруке: 17
Придружен: 30 Мар 2011, 11:51

#4 Порука од Ментор » 10 Мај 2011, 21:29

Ћирилизатор пише:

Мислим да је сад тренутак, да Момир и ти напишете једну молбу Додику да је потребно да као предсједник се заложи за ПРОМОЦИЈУ ћирилице, и да својим ауторитетом утиче на надлежне институције да грађанима издају документа како они траже. ;)

хаха, то, можда још један референдум да се изгања и за то :) . Покушаћемо, ништа немамо да изгубимо :yes:
Како је до непрепознавања доведена суштина преваре

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1336
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

#5 Порука од Дарко Бабић » 11 Мај 2011, 09:16

Члан 15. у свом последњем ставу каже:

Алфанумерички подаци, који се односе на кодиране податке у видљивом делу саобраћајне дозволе и у невидљивом делу чипа уносе се латиничним писмом и арапским бројевима. Подаци о власнику и кориснику возила уписују се на начин како су уписани у исправи која је приложена као доказ о њиховом идентитету.

http://www.mup.gov.rs/cms/resursi.nsf/p ... ozila2.doc

Напомена: Фајл је велики и ако немате велики проток података треба ће вам много времена.

Корисников грб
Љуба
Напредни члан
Поруке: 30
Придружен: 03 Апр 2011, 12:34

#6 Порука од Љуба » 11 Мај 2011, 23:23

Постоји ли могућност да се на исти начин као http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... a-u-pasosu и http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/ ... -69492.php и користити исте методе за добијање возачке, саобраћајне и свих осталих докумената на писму које је омогућено националним мањинама, не и Србима који желе док. на ћирилици? Или покренути акцију масовних подношења захтева МУП-у за добијање поменутих на ћирилици. Можда неко у МУП-у и примети да тако треба да буде.
Српски је правилно, али је србски исправно. Како ја могу бити Србин, а деца Српчићи? Не могу. Србчићи су бре.

зоран
Напредни члан

#7 Порука од зоран » 12 Мај 2011, 15:12

У међувремену су ме питали зашто то тражим, јер то досад нико није тражио, имаћу проблеме када колима путујем у иностранство, странци не знају да читају српску ћирилицу, да извадим пре тога биометријску ЛК, па онда захтевам, видећемо да ли је технички изводљиво и сл.
А одговори су моји: тражим јер је то моје писмо, јер ми Устав, Правилници и изјаве Председника Републике Србије то гарантују и омагућавају а њих обавезују на поступање, а ако путујем, путоваћу колима у државе које имају или знају да читају ћирилицу, а странци и "ову" латиницу ( а посебно и Ž,Š,Đ,Č,Ć,Nj, Lj...)и ћирилицу како год да читају, не разумеју и једну и другу, Правилник нигде не спомиње биометријску ЛК-шта више, имам још увек важећу ЛК, а технички сигурно подржава-образац документа је на ћирилици, а и рег. таблице имају мање ознаке рег. подручја на ћирилици.
У нади, да су наведене сугестије надлежних добронамерне и усмерене ка испуњењу моје, на Закону засноване воље, очекујем и њихово такво решење или одлуку. Хвала на пажњи.

Дарко Бабић
Стара кука

#8 Порука од Дарко Бабић » 12 Мај 2011, 16:01

Хвала вам за ове савету. Покушаћу да их применим.

Ускоро би требало да преузмем саобраћајну дозволу.

Нећу је преузети, ако не буде у складу са правилником.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 12 Мај 2011, 16:02, учитано 1 пут укупно.

Дарко Бабић
Стара кука

#9 Порука од Дарко Бабић » 12 Мај 2011, 19:12

зоран пише: У међувремену су ме питали зашто то тражим, јер то досад нико није тражио, имаћу проблеме када колима путујем у иностранство [...]
Ово је класичан притисак из нехата да се прихвати латиничко писмо за српски језик.

Битно је да на картици има написано на једном од светских језика низ "саобраћајна дозвола", ознаку да је картица биометријска (иако она то није, јер нема ни један биолошки податак: потпис, отисак прста, слику лица итд.) и ознаку на коју страну треба картицу убацити у уређај.

То је све што треба да занима једног Американца када му дате саобраћајну дозволу.

Када Американац убаци вашу картицу у читач он ваше податке може да прочита на ком год језику хоће под условом да је СУП приредио ваше податке на сваком језику.

Данашња технологија омогућава да се у један такав микроконтролер (чип) са картице убаци цео роман од 1000 страница (може и више!). Толико има места за текстуалне податке, а камоли за текст који не стаје ни на пола А4 стране.
Последње учитавање од Дарко Бабић дана 12 Мај 2011, 19:16, учитано 1 пут укупно.

зоран
Напредни члан

#10 Порука од зоран » 12 Мај 2011, 20:40

Дана 20.04.2011. године, у МУП-у, нова саобраћајна дозвола ми је била урађена. Нисам хтео да је преузмем из разлога јер су моји лични подаци, као власанику возила, били уписани латиницом (ај да кажем хрватском јер поред осталих латиничних слова било је и " Ć ", којега нема у латиници других држава). Ово се поновило и 04. маја 2011. године, и поново нисам хтео да преузмем нову саобраћајну, зато што није испоштовано моје основно право, право на писмо. Тек тада сам поднету молбу 20 дана раније, сада завео кроз писарницу МУП-а ( до тада је држана са осталим документима незаведена). Обраћао сам се и бироу за притужбе и представке, Управи за правне послове, лицима која раде на документима грађана, па видећу, шта Бог да.
Ваљда треба да, у законом предвиђеном року, донесу одговарајуће решење или одлуку- на закону заснованом. Толико за сада. Хвала на пажњи.

Пошаљи Одговор