Упис ћириличног писма у документа грађана

Порука
Аутору
Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1467
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

Бугарска и писмо

#611 Порука од Дејан_Свитац » 05 Феб 2020, 17:47

Овде негде сам поставио слике саобраћајних знакова из Бугарске. Сви су такви (на бугарском и енглеском језику).

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Саобраћајна дозвола

#612 Порука од Дејан_Свитац » 23 Јун 2021, 12:27

Само неколико дана након подношења захтева за синовљев пасош (чекам одговор), упутио сам се у ПС да региструјем ауто и поднесем захтев за саобраћајну дозволу. Предајем папире (све оно што су ми из агенције припремили) уз напомену да хоћу име и презиме на ћирилици. Љубазна службеница ми каже да бих морао и захтев да напишем како би они имали неки папир... Ја већ спремио, на три стране. Размишљам док стојим у ходнику, ово ће бити лако, јер сада нема шта да се чека. Технички преглед сам прошао, полиса је кренула да важи и папир морам да добијем, а они нека после гледају како ће да унесу. Једна по једна службеница премештају се у канцеларију где се издају саобраћајне (вероватно као испомоћ и по позиву) и чујем како расправљају о мом случају. Пролази 10 минута, излазе сви и враћају се у своје просторије. Излази и службеница која је примила папире и мој захтев, даје ми потврду, регистарске таблице, налепнице и саопштава ми да је решено. Размишљам, како су закони у Србији добри, само их је потребно примењивати.

Дарко Бабић
Стара кука
Поруке: 1629
Придружен: 13 Јан 2011, 09:37

Re: Упис ћириличног писма у документа грађана

#613 Порука од Дарко Бабић » 23 Јун 2021, 12:36

Који је овде закон примењен?

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

#614 Порука од Дејан_Свитац » 25 Јун 2021, 11:09

Генерално сам мислио на све законе. У овом случају су у обавези да испишу име онако како стоји у личној карти. Они то раде само по захтеву, а требало би свима.

Дарко Бабић
Стара кука

#615 Порука од Дарко Бабић » 25 Јун 2021, 15:27

Дејан_Свитац пише:
25 Јун 2021, 11:09
[...] Они то раде само по захтеву, а требало би свима.
Морају поступати по писаном захтеву, јер би у супротном могао да их тужиш због ограничене употребе возила.

Они увек могу да нађу оправдање због чега су прекршили члан 35. став 1. тачка а) алинеја 2. Завршног документа конференције организације Уједињених нација о саобраћају на путевима која гласи:
Подаци на исправи исписани су или словима латинице или искључиво енглеским курзивом или су поново написани на тај начин.
Извор: http://demo.paragraf.rs/demo/combined/O ... ZzvhK-cxco

Овако, ти си им допустио да прекрше међународне прописе. Просто!

ccaterpillar
Редован члан
Поруке: 297
Придружен: 18 Јун 2011, 23:28

#616 Порука од ccaterpillar » 26 Сеп 2021, 10:07

У претходној саобраћајној дозволи добио сам име ћирилицом. Све остало је било латиницом, а у чипу су СВИ подаци били написани латиницом.
Имао сам са том дозволом проблем.
Одем да одрадим регистрацију тамо где раде и издавање налепница, кад треба да ми одштампају налепницу систем им избаци, "упутите лице у најближу полицијску станицу".
Говорили су да је могуће да имам казне (иако је одредба о забрани регистрације ако имаш казне укинута), да можда има потраге за мном итд. Одем у полицијску станицу, најнормалније ми издају налепницу, није им јасно зашто ме ови упућују на МУП да тамо чекам ред (свуда су смањили број шалтера који раде регистрацију).

Ишао сам на разговор са неким шефом у управи саобраћајне полиције у Љермонтовој, питао због чега ме систем упућује да чекам ред по полицијским станицама уместо да комплетну регистрацију обављам као сав нормалан свет, речено ми је да вероватно саобраћајна дозвола има неку грешку и да извадим нову, не би коштало ништа.
Урадио сам то, извадио нову, исто са именом и презименом на ћирилици.

Међутим, први пут кад сам отишао да продужим регистрацију с том новом дозволом, све је било исто, не може издавање налепнице на лицу места, мора се у полицију.

У међувремену је та дозвола истекла, извадим нову, и пустим да буде на латиници.

И погађате, без проблема с њом региструјем ауто и добијам налепницу тамо где радим технички преглед.

Иако сам више пута постављао питање да ли по налепницу морам у полицијску станицу јер су ми подаци на ћирилици, добијао сам уверавања да то није због тога.

Али ето, чињеница је да сам чак и на замењеној дозволи имао исту ствар, а чим сам добио дозволу са именом на латиници све је било у реду.

Дарко Бабић
Стара кука

#617 Порука од Дарко Бабић » 27 Сеп 2021, 12:14

Мени је објашњено да имам "фиктивну адресу", а то се дешава када се грађанину не може уручити пошта. Шта је адреса? У адресу поред назива улице спада лично име и презиме.

Дакле, систем ћирилицу види као страно тело!

Мене су исто редовно слали по налепницу у ПС све до ове године када је почео "строжији" технички преглед. Први пут су ми ове године налепницу издали на техничком прегледу. Изгледа да су ажурирали софтвер.

Закључио бих за крај да нам је држава лепо удешена. Могу само замислити шта се дешава са здравственим информационим системом. Ово је хаварија са обрадом података.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2117
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

#618 Порука од Љубиша » 28 Окт 2021, 23:46

Ја са последњи пут регистровао кола пре један месец. Претходних година је лист у који се у сервису за технички преглед уносе подаци био на латиници.
Сад је цео на ћирилици.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Контакт:

Упис у документа

#619 Порука од Дејан_Свитац » 29 Окт 2021, 07:17

Нисам имао увид у то, али ћу првом приликом да погледам. Делује ми да ћирилица може увек, само је потребно да изнесете довољно добар разлог и институције је употребе. На жалост, лоше је што на тај начин морамо да долазимо до ње и још је горе што запослени у тим институцијама, након што је употребе (зато сам ставио свршено време), наставе по старом.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2117
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

#620 Порука од Љубиша » 29 Окт 2021, 16:01

Последњи пут сам пре недељу дана ушао у разговор о писмима у пословници Теленора у свом насељу. Истекао ми је претходни уговор; при потписивању новог на лицу места се добија СМС порука на коју треба одговорити с "Да", што сам ја и учинио. Службеница каже да нешто није у реду и након погледа у мој телефон закључује да је проблем у писму - “Да“ мора бити латинично. Ја јој кажем да је то непоштовање државе и дискриминација мене као клијента, на шта она каже да то мора тако, да није могуће друкчије. Убеђивао сам је да може, ако хоће, да би ме она оптужила да износим теорије завере када сам је упитао како би Теленор пословао у Саудијској Арабији, Монголији или Кини - да ли би тамо наметнуо ”Da” као једини могући одговор.
Као и увек, Срби у својој држави на крају морају да попусте и одрекну се својих језичких и културних права, па сам то учинио и ја да бих обавио посао.

Пошаљи Одговор