Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 917 порука ]  Иди на страницу Претходни 188 89 90 91 92
Аутору Порука
ПорукаПослато: 04 Дец 2018, 16:35 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Поруке: 803
Довољно је само прочитати коментаре. Ја сам само кренуо, међутим нисам успео да наставим, јер мој мозак није у том нивоу глупавог и припростог разумевања тривијалних ствари. Згрожен сам изјавом родитеља да су нека деца (убеђен сам да говори о свом детету) дискриминисана, јер морају у основној школи да пишу ћирилицом! Јел тако мислио и када му је дете било у првом разреду? Због оваквих нам ћирилица и језик страдају!

Врх
 Наслов поруке: Упитник РТС
ПорукаПослато: 04 Дец 2018, 23:58 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

У вечерашњој емисији Упитник на РТС-у тема је била Југославија и 100 година од стварања Краљевине СХС. Један од гостију, Борисав Јовић, некадашњи председник Председништва СФРЈ рекао је следеће:

"...Тој идеји су углавном Срби највише веровали и највише прилазили на различите начине и ту прокламацију да смо ми били Југословени на многим примерима можете видети, да Хрвати и Словенци то нису у суштини прихватали. Рецимо, узмите после рата је донета одлука да ми прихватимо латиницу, а да они прихвате ћирилицу и да ћирилица и латиница буду заједничка писма у целој земљи. Ми смо прихватили латиницу и све негде до осамдасетих година имали смо двојно писмо, а они нису прихватили ћирилицу уопште и дан данас им је, не само ћирилица неприхватљива да је читају него и да је виде на зиду негде..."

У току емисије су се укључивали новинари из Хрватске и Црне Горе и по њиховим ставовима може се закључити какав однос имају према Србима, а према томе и према писму. Они Србе и даље сматрају агресорима и то Хрватска која је правила покоље у логорима и ван њих, која је протерала толико хиљада људи. Црна Гора не заостаје за идејама србомрзаца. Данас они протерују СПЦ и истакнуте Србе, а ћирилицу газе на сваком кораку.

Морамо дати већу подршку храбрим ученицима из чувене даниловградске школе! Они су хероји и здрава слика црногорске младости!

Врх
 Наслов поруке: Re: Цитати
ПорукаПослато: 05 Дец 2018, 11:04 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 09:37
Поруке: 1173
Затирање Срба у Хрватској (11): Прогон ћирилице у Источној Славонији

"Ови разлози присиљавају млађе нараштаје да потраже места и услове школовања и запошљавања изван ових простора. Осим тога, српско становништво се и данас стигматизује и талибански прогони забраном и срамоћењем ћириличног писма, заједничког културног наслеђа свих словенских народа, посебно хрватског, чија је историја у својој половини исписана ћириличним писмом босанчицом", прецизира Ливада.

https://vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/71 ... -Slavoniji

Врх
 Наслов поруке: Лепо је видети
ПорукаПослато: 05 Дец 2018, 16:34 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

"Ја волим Србију" на Новом Београду
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... m-Beogradu

"Ћирилични натпис, у бојама српске заставе, синоћ је одушевио пролазнике који су пролазили поред фонтане на платоу и фотографисали се поред нове престоничке атракције...Осим у Новом Београду, ћирилични натпис "Београд", у црвено-белој боји постављен је и на Славији."

Врх
ПорукаПослато: 07 Дец 2018, 11:41 
Није на вези
Стара кука

Интернет ћирилица графички богатија
У РНИДС-у најављују да ће од 5. марта 2019. године бити проширен скуп ћириличних слова која се користе испред новијег, али равноправног националног интернет домена на том писму – .СРБ.

– То значи да ће ћирилична слова из других писама моћи да се користе у креирању и регистрацији интернет адреса које обухвата наш национални домен. У .СРБ домен увешћемо ћирилична слова из македонског, бугарског, руског, украјинског, влашког и још неких писама, па ће и на њима моћи да се креирају веб-адресе – најављује Предраг Милићевић нове могућности које ће корисницима догодине пружити РНИДС.

политика.срб/scc/clanak/417480/Uskoro-latinica-sa-kvacicama-na-svetskoj-mrezi

Врх
ПорукаПослато: 13 Дец 2018, 11:55 
Није на вези
Стара кука

И латиница је писмо српског језика

За српски језик морала се створити таква, српска латиница. Тада се та латиница звала гајевица (по Људевиту Гају), а сада хрватска латиница. Међутим, по свему, то је била српска латиница, рађена у свему по узору на српску ћирилицу.

политика.срб/scc/clanak/417408/Pogledi/I-latinica-je-pismo-srpskog-jezika

Миле Медић је књижевна легенда која је написала "Завештање Стефана Немање". Видим да је родом из Книна. Имамо поглед на двоазбучну проблематику неког ко је рођен на простору Крајне. Тешко је одбацити његове ставове, јер је у питању јака личност.

Врх
 Наслов поруке: Вијести о
ПорукаПослато: пре 47 минута 
Није на вези
Ветеран
Корисников грб

https://www.vijestio.com/vijesti/klajn- ... 4P3WLTmzuM

Вијести о: "Клајн: Ћирилица ће постати архаично писмо"

Видели смо у неком од претходних цитата да је ова анкета још раније обављена, а и Клајн понавља своју тезу!

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 917 порука ]  Иди на страницу Претходни 188 89 90 91 92

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: