Ћирилица се пише срцем!

Дискусије о ћирилици

Сва времена су у UTC+02:00

Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 556 порука ]  Иди на страницу 1 2 3 4 556 Следећа
Аутору Порука
 Наслов поруке: Акције путем интернета
ПорукаПослато: 07 Апр 2011, 22:20 
Није на вези
Стара кука

Придружен: 13 Јан 2011, 13:29
Поруке: 1934
http://www.sajamnaoruzanjapartner.com/

From: Љубиша Саша Јовановић [...]
Sent: 6. април 2011 17:35
To: Partner
Subject: право на језик/писмо

Поштовани,

Данас сам, тражећи неке информације, отворио сајт "Партнер - сајам наоружања" и прилично се, и то непријатно, изненадио што је (само) на латиници!

Не могу то ничим да објасним сем немаром, и недостатком осећаја за језик и културу средине, као и за поштовање права грађана и Устава Србије, члан о службеном језику, и праву на информисање на истом. .

Утолико сам се више изненадио зато што знам да је на Београдском сајму некада било сасвим друкчије у том погледу, и да се у Министарству одбране доследно придржавају Устава и закона.

С поштовањем и надом да ћете ово у најскорије време исправити,

Љубиша Јовановић, Београд

...............................................................

7/4/ 2011 Mirjana Lukic <Mirjana.Lukic@sajam.co.rs>

Поштовани гдине Јовановићу,

Званичан сајт Сајма наоружања у скорије време треба да буде на ћирилици.

С поштовањем,

Београдски сајам
ПАРТНЕР 2011

Мирјана Лукић, руководилац пројекта

Последње учитавање од root дана 03 Мај 2011, 00:56, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 25 Апр 2011, 14:30 
Није на вези
Стара кука

Најуспешнији ланац пекара у Београду, вероватно и у Србији, Српској и шире

Писао сам пре десетак дана по други пут фирми "Хлеб и кифле" због сајта на латиници, и сада видим да најављују постављање новог сајта. Једва чека да видим да ли ће и сајт ускладити са иначе изузетно доследном употребом ћирилице у свом ланцу који се такорећи из дана у дан шири новим пекарама-посластичарницама.
Дословно све је у њима на ћирилици: од фирме, преко амбалаже за паковање на лицу места, амбалаже трајних производа, салвета, папирних и пластичних кеса, назива производа исписаних руком ... Још ни у једној њиховој пекари нисам видео ни једно слово латинице на српском језику!

http://hlebikiflebeograd.com/category/novo/

Последње учитавање од Љубиша дана 30 Нов 2011, 14:43, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 17 Мај 2011, 17:01 
Није на вези
Стара кука

Јуче сам упутио поруку на адресу са сајта "Музеја Николе Тесле" у Београду (http://www.tesla-museum.org/) у вези с писмом на сајту, и већ данас сам примио следећи одговор:

Поштовани господине Јовановићу,

Потпуно сте у праву и нема никаквог несагласја у нашим међусобним ставовима у односу на све аргументе које сте навели.

У прилог томе и неколико чињеница. Музеј је од 2006. године увео седам нових едиција и у преко 30 до сада издатих публикација коришћена је искључиво ћирилица. Посебна издања објављена су на енглеском језику. У истом периоду реализовано је и 10 тематских изложби. Све су двојезичне, на српској ћирилици и на енглеском језику. На исти начин публиковани су и сви пратећи каталози ових изложби, како у штампаном облику тако и каталошка ЦД издања.

Сајт Музеја са латиничним текстовима на српском језику представља рецидив наслеђеног решења и свакако ће претрпети измену у овом битном језичком делу, на који сте с правом реаговали. Припреме за његову реконструкцију су у току и надам се да ће тај проблем остати само као део кратке историје с почетка процеса дигитализације и информатизације рада Музеја Николе Тесле.

С поштовањем,

Владимир Јеленковић

Директор

Музеј Николе Тесле

Крунска 51, Београд
Тел: 011/243 38 86
Факс: 011/243 64 08
info@tesla-museum.org
www.tesla-museum.org

Последње учитавање од Љубиша дана 17 Мај 2011, 17:02, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 22 Мај 2011, 22:15 
Није на вези
Стара кука

После више од осам месеци од разговора с г. Сашом Јанковићем, Републичким заштитником грађана, у његовој канцеларији, објављујем сређен материјал који је настао у протеклом времену: своје извештаје на форуму Видовдана, писмо Министарству Спољних послова Србије и преписку с г. Јанковићем.

Материјал укључује и нацрт препоруке државним органима и институцијама који сам добио од г. Јанковића на увид почетком фебруара 2011. године, уз молбу да га не објављујем; сада сам закључио да више нема разлога да се и даље придржавам тог договора, после мог јасног питања у вези с тим у последњем писму г. Јанковићу и изостанка одређеног одговора на њега с његове стране.

Ево адресе на којој се све то налази:

http://srpskacirilica.org.rs/%D0%BF%D0% ... 0%B0%D0%BA

http://srpskacirilica.org.rs/%D0%BF%D0% ... 0%B0%D0%BA

Последње учитавање од Љубиша дана 02 Феб 2013, 22:52, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 12 Јул 2011, 17:25 
Није на вези
Стара кука

Видевши почетком овог месеца како изгледа сајт државног Савета за борбу против корупције (http://www.antikorupcija-savet.gov.rs/), написао сам им следеће писмо
:

From: Љубиша Саша Јовановић
Sent: Sunday, July 03, 2011 3:14 PM
To: antikorupcija.savet@gov.rs.
Subject: Питање о законитости

Поштовани,

Отворио сам Ваш сајт и изненадио се што нема варијанту на српском језику и ћирилици, у складу с Уставом Србије и десетовековним културним и језичким идентитетом, односно одговарајућим потребама грађана Србије.

Занима ме, у складу са Законом о доступности информација, ко и када је одлучио да се искључи могућност информисања грађана Србије на Вашем сајту на уставном службеном језику и писму, односно да се игнорише и дискриминише на тај начин већина грађана Србије по том основу?

Реч је о озбиљном случају нетолеранције према српском језику и писму и грађанима који га користе, законски кажњивим, па Вас молим да ми пошаљете тражене податке - име одговорне особе или тела, датум и место одлуке, као, и ако је могуће, саму одлуку, а уз то и наруџбеницу у којој се види када, како и од кога је наручена израда сајта.

Хвала Вам за сарадњу.

С поштовањем,

Љубиша В. Јовановић, проф.

предс. удружења "Српска ћирилица" из Београда

(адреса, телефон)

http://srpskacirilica.org.rs/

Ћирилица се пише срцем!

............................................................................................

Ево одговора из Савета који је јуче стигао:

коме: Љубиша Саша Јовановић
датум 11. јул 2011. 17.03
наслов RE: Питање о законитости
послато преко gov.rs

Поштовани,

Интернет презентација Савета за борбу против корупције је још увек у изради, тако да ћирилична верзија, као и велики део садржаја на енглеској верзији, још увек нису употпуњени. Само из техничких разлога нисмо били у могућности да на истој адреси задржимо претходни сајт док се нови још увек пуни садржајем.

У вези са Вашим захтевом за приступ информацији од јавног значаја, Савет за борбу против корупције такву одлуку није донео. У потпуности се слажемо са Вама да би таква одлука била неуставна и противна култури, традицији и потребама грађана Србије. Сајт Савета тренутно нема ћириличну верзију искључиво из техничких разлога. Ћирилична верзија сајта биће завршена ускоро, најкасније до краја текућег месеца.

Хвала Вам на обраћању.

Срдачно,

Савет за борбу против корупције

Председник

Верица Бараћ

..........................................................................................

Добро је да је гђа Бараћ из Савета одговорила на моје писмо.
Није добро што је одговор прилично неубедљив. Нису ми познати никакви технички разлози који су могли да спрече израду сајта на српском језику ћирилицом, а који нису утицали на његову израду на латиници и енглеском језику!
Занимљиво је да сам слично оправдање и слично уверавање да је "прави" сајт, у складу са законом и потребама нас грађана у изради, добијао и пре, исто тако од државних органа.

На жалост, често ни после годину дана не буде никаквих промена на тим сајтовима (нпр. сајт Министарства спољних послова Србије - http://www.mfa.gov.rs/Srpski/indexs.htm), тако да је, рекао бих, само реч о провидном изговору и избегавању одговорности.

Последње учитавање од Љубиша дана 12 Јул 2011, 18:04, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 12 Јул 2011, 17:59 
Није на вези
Стара кука

Одговор који сам управо послао гђи Бараћ из Савета за борбу против корупције:

коме: Savet za borbu protiv korupcije <antikorupcija.savet@gov.rs>
датум 12. јул 2011. 16.54
наслов Re: Питање о законитости

Поштована гђо Бараћ,

Хвала Вам на одговору на моје писмо.

На жалост, мораћу да будем непосредан и кажем Вам да Ваш одговор није много убедљив. Нису ми познати никакви технички разлози који су могли да спрече израду сајта на српском језику ћирилицом, а који нису утицали на његову израду на латиници и енглеском језику! Ако су Вама познати, волео бих да их и ја знам, па Вас молим да ме упознате с њима.
Очигледно је да службено лице задужено за израду сајта Савета не познаје Устав Србије, или није осетљиво на право грађана да се информишу на свом језику и писму (што је једно од основних демократских питања и ствар основног нивоа цивилизованости), или је из неких других разлога (политичких, идеолошких, личних, у сваком случају противзаконитих) одлучило да игнорише српски језик. У уређеној држави би се то сматрало субверзијом Устава и права грађана. Зато би било добро да се зна ко то тако одлучује, а на Вама је да одлучите да ли то разумете и да ли желите нешто да предузмете по том питању, или не.

Занимљиво је да сам слично оправдање и слично уверавање да је "прави" сајт, у складу са законом и потребама нас грађана, у изради, добијао и пре, исто тако од државних органа. На пример, од Министарства спољних послова - (http://www.mfa.gov.rs/Srpski/indexs.htm); на жалост, по правилу ни после годину дана не буде никаквих промена на тим сајтовима, тако да је, рекао бих, веома често само реч о провидном изговору и обичном избегавању одговорности.

Не кажем да је тако и у Вашем случају, само Вас упознајем са стањем (не)законитости и неодговорности у државном апарату и у овој области.
Чекаћу један месец да видимо шта ће Савет да уради по овом питању.

С поштовањем,

Љубиша В. Јовановић, проф. енгл. језика

Удружење "Српска ћирилица" из Београда

(адреса, телефон)

ПС: Обавештавам Вас да сам нашу преписку, као преписку између два службена лица, објавио на форуму сајта (http://srpskacirilica.org.rs/) - http://www.srpskacirilica.org.rs/forum/ ... 742#pid742 (пост бр. 5).

Последње учитавање од Љубиша дана 13 Јул 2011, 19:25, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 06 Авг 2011, 02:57 
Није на вези
Стара кука

Љубиша пише:
Одговор који сам управо послао гђи Бараћ из Савета за борбу против корупције:

Проверио сам да ли је сајт Савета, као што је речено, добио и своју верзију на српском језику/ћирилици, и установио да јесте:

http://www.antikorupcija-savet.gov.rs/s ... page/home/

Заглавље је и даље на латиници, као и нека документа у ПДФ формату, тако да још није све потпуно и доследно урађено, али је ипак боље него што је било.

Последње учитавање од Љубиша дана 10 Мај 2012, 22:20, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 15 Нов 2011, 21:40 
Није на вези
Стара кука

Повремено добијам обавештења о програму Руског дома у Београду, и те поруке су на латиници!

Ево последње поруке:

од Ruski dom kultura@ruskidom.rs
коме: (...)
датум 12. новембар 2011. 14.56
наслов Ruski dom

Dani kulture Ruskog grada Niznjeg Novgoroda u Srbiji.

Vidite prilog!
3 прилога — Преузми све прилоге
Izlozba.doc Izlozba.doc
9298K Прикажи Преузми
Orkestar.doc Orkestar.doc
572K Прикажи Преузми
Pozoriste iz Rusije.doc Pozoriste iz Rusije.doc
247K Прикажи Преузми

.................................................

Послао сам им једно писмо прекјуче, на које до сада нисам добио одговор:

коме: Ruski dom <kultura@ruskidom.rs>
датум 13. новембар 2011. 17.01
наслов Re: Ruski dom
послато преко gmail.com

Поштовани,

Хвала Вам за обавештење о догађајима у Руском дому у Београду.

Ако желите да шаљете поруке на ћирилици (а из неког разлога не можете да пишете ћирилицом у свом компјутеру), ево лаког и брзог решења:

1. ископирате текст који желите да пресловите (нпр. текст поруке коју сте послали)
2. пренесете је у поље пресловљивача (нпр.: http://www.srpskacirilica.org.rs/index. ... &Itemid=54 )
3. притиснете: Преслови
4. копирате пресловљен текст тамо где вам је потребан, нпр. у поруку коју желите да пошаљете.

Поздрав, Љубиша Ј.

Последње учитавање од Љубиша дана 15 Нов 2011, 21:43, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 17 Нов 2011, 17:33 
Није на вези
Стара кука

Ево писма које сам поподне послао интернетом Британском савету у Београду.

Поштовани,

Јуче нам је секретарица директора гимназије предала неколико листова папира доспелих факсом. На њима пише "Британски савет - такмичења за наставнике и ученике енглеског језика."

Тај материјал је изазвао две недоумице у нама.

1. Стилом, организацијом текста и бројем правописних грешака он сигурно није на нивоу стандарда Британског савета какве ми знамо из прошлости.
Примери: правописни облици "Vaa zadatak, naaim takmicenjima", стил реклама за потрошачке производе и велики делови страница без икаквог текста.

2. Већина грађана у Србији одвајкада пише ћирилицом. Службени језик и писмо у Србији су према Уставу српски језик и ћирилица.
Почињемо школовање с ћирилицом, и сви уџбеници (у настави на српском језику) су нам на ћирилици.
Све наше националне и културне институције - Народни музеј, Народно позориште, САНУ, СПЦ, Матица Српска, Вукова задужбина, Влада, Скупштина, други државни музеји, галерије, установе и институције, све до табли с називима улица, имена на кућним вратима и споменика на гробљима - све је то на ћирилици. Ћирилица је у основи језичког, културног, националног и државног идентитета Србије кроз векове.
Послати материјал на српском језику за ученике и наставнике енглеског је ИСКЉУЧИВ по питању писма српског језика и само је на латиници!?!
Да је на ћирилици, то би било потпуно исправно и у складу с горе наведеним, али овако, да ли је реч о нечијој субверзији, немару, недостатку осећаја за језик и културу, или је у школу послат материјал намењен некој од мањина у Србији (што би било сасвим у реду), само што не видимо где је то исто за нас, већину.

Колико ја знам, као професор и преводилац за енглески језик, стандарди Британског савета у погледу обе ствари су на знатно вишем нивоу од датога. Не могу да верујем да би једна превасходно културна институција која промовише културу и језик своје, за нас стране земље, могла да игнорише и ниподаштава на такав начин културу и језик земље домаћина.

Зато Вас молимо да нам потврдите да ли је послати материјал заиста настао и послат из Британског савета у Београду. Ни ја ни моје колегинице нећемо показати добијени материјал без такве потврде његовог порекла. А биће нас срамота пред ученицима ако се испостави да је то тако.

Ако неким чудом наведени материјал заиста јесте из Британског савета у Београду, дозволите ми да изразим своје незадовољство и запрепашћење таквим лошим односом према српском језику и култури, и нама којима они представљају изворно људско право.

Молимо Вас да с овим писмом упознате руководство Британског савета у Београду.

С поштовањем,

Љубиша В. Јовановић, проф. и преводилац за енгл.језик
Школски актив страних језика , ..., руководилац актива (...)
Удружење "Српска ћирилица", председник (...)

(адреса и телефон)

Последње учитавање од Љубиша дана 04 Авг 2012, 14:54, учитано 1 пут укупно.

Врх
ПорукаПослато: 17 Нов 2011, 17:38 
Није на вези
Стара кука

Ево писма које сам поподне послао интернетом Регионалном центру за таленте у Београду.

Поштовани,

Већина грађана у Србији одвајкада пише ћирилицом. Службени језик и писмо у Србији су према Уставу српски језик и ћирилица.
Почињемо школовање с ћирилицом, и сви уџбеници (у настави на српском језику) су нам на ћирилици.

Све наше националне и културне институције - Народни музеј, Народно позориште, САНУ, СПЦ, Матица Српска, Вукова задужбина, Влада, Скупштина, други државни музеји, галерије, установе и институције, све до табли с називима улица, имена на кућним вратима и споменика на гробљима - све је то на ћирилици јер нам је ћирилица у основи језичког, културног, националног и државног идентитета кроз векове.

Зашто су онда писмо и програм такмичења за ученике и сајт Регионалног центра за таленте ИСКЉУЧИВИ по питању писма српског језика и само на латиници?
Да су само на ћирилици, то би било потпуно исправно и у складу с горе наведеним, али овако, да ли је реч о нечијој субверзији, немару, недостатку осећаја за језик и културу, или је у школу послат материјал, и сајт је намењен некој од мањина у Србији (што би било у реду), само што не видимо где је то исто за већину грађана у Србији? На сајту су енглески, руски и - који службени језик још?

Запрепашћени смо таквим лошим односом према српском језику и култури, као и према Уставу Србије.
Молимо Вас за објашњење оваквог приступа српском језику, а веома бисмо ценили ако бисте навели и име одговорног лица за такав избор.

Молимо Вас да с овим писмом упознате руководство Центра.

С поштовањем,

Љубиша Јовановић, проф.енгл.језика

Школски актив страних језика, руководилац актива (...)
Удружење "Српска ћирилица", предс. (...)

(адреса и телефон)

Последње учитавање од Љубиша дана 17 Нов 2011, 17:38, учитано 1 пут укупно.

Врх
Приказ порука у последњих:  Поређај по  
Пошаљи нову тему  Одговори на тему  [ 556 порука ]  Иди на страницу 1 2 3 4 556 Следећа

Сва времена су у UTC+02:00

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост

Не можете слати нове теме у овај форум
Не можете одговарати на теме у овом форуму
Не можете учитавати ваше поруке у овом форуму
Не можете брисати ваше поруке у овом форуму
Не можете слати прилоге у овај форум

Скочи на: