Студије о писму и језику

Порука
Аутору
Branislav
Почетник
Поруке: 2
Придружен: 21 Окт 2013, 23:16

Студије о писму и језику

#1 Порука од Branislav » 22 Окт 2013, 00:50

Е овако... као прво да Вам кажем, ретко пишем ћирилицом јер ми је латиница много лакша и практичнија и лепша... али исто поштујем и ћирилично писмо и креирао сам ову тему Ћирилицом јер видим сви пишете овде тим писмом. Ок. У реду.

Ја имам замисао да покренем један блог тј. вебсајт који би се бавио дизајном (моје занимање), културом у Србији и нашим језиком али не на уобичајени начин, него са освртом на савремено коришћење оба српска писма и Латинице и Ћирилице у овом сајбер-компјутерском добу.

Гледао сам мало http://srpskacirilica.org.rs/ и теме овог форума као и вебсајт http://cirilica.com и имам и речи хвале за труд aли и речи критике за исто.

Са једне стране Вам је приступ добар, коректан, трезвен... а са друге стране има непрофесионализма, недорађености а чак и неке "екстремне деснице" ту и тамо.

Да Вам испричам прво једну причу...: Када је у Београду био неки дизајн фестивал (ако се не варам) деведесет и неке године прошлог века, један страни дизајнер, да ли американац или енглез, не знам, ...је на наш тадашњи проблем, утврђивање електронског српског речника за регионализацију Windows XP оперативног система, на питање: За које писмо да се ми Срби определимо? је једноставно одговорио: - Користите оба писма! и још је додао да је специфично и њему занимљиво за једну земљу-народ да користи два писма.

Тај одговор тог дизајнера је мени занимљив и то је нека моја идеја да почнем са неким новим погледом на целу ову Вашу и нашу проблематику.

Ја бих волео да сарађујем са члановима овог форума па докле се стигне, стигне... јер видим потенцијале и у српској ћирилици а и у српској латиници. Неке идеје и истраживања већ имам у глави тако да кад покренем мој блог-портал моћи ћете да видите и мој рад. Нисам неки академац али нисам ни "навијач-десничар".

Отворен сам за сарадњну. Поздрав.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2025
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Студије о писму и језику

#2 Порука од Љубиша » 22 Окт 2013, 02:14

Branislav пише: Гледао сам мало http://srpskacirilica.org.rs/ и теме овог форума као и вебсајт http://cirilica.com и имам и речи хвале за труд aли и речи критике за исто.
Са једне стране Вам је приступ добар, коректан, трезвен... а са друге стране има непрофесионализма, недорађености а чак и неке "екстремне деснице" ту и тамо.
.... један страни дизајнер, да ли американац или енглез, не знам, ...је на наш тадашњи проблем,... на питање: За које писмо да се ми Срби определимо? једноставно одговорио: - Користите оба писма! и још је додао да је специфично и њему занимљиво за једну земљу-народ да користи два писма.
Ја бих волео да сарађујем са члановима овог форума па докле се стигне, стигне... јер видим потенцијале и у српској ћирилици а и у српској латиници.

Свако ко је добронамеран, држи се основне теме овог сајта и поштује начин на који се она представља, добродошао је овде.

Сајт и форум нису замишљени да намећу један, унапред задат поглед на проблематику пис(а)ма српског језика, већ да подстакну посетиоце на размишљање и тражење (сопствених) одговора. Зато, природно, садрже различите ставове које њихови аутори слободно износе и иза којих сами стоје.

.....

Нема сумње да већини странаца употреба два писма у српском језику делује као (занимљив) куриозитет, нарочито ако им се то тако представи. Али, они не живе овде, то није њихов језик, па се не сусрећу са свим лошим последицама које таква пракса обавезно вуче за собом. И мени би било занимљиво да одем у државу у којој се користе три или четири писма и слушам незналачке хвале њихових обичних људи о томе, али не бих волео да живим у њој, нарочито с овим искуством у Србији с два писма, у нашој ситуацији и на начин на који се она овде користе.
Може да ми буде занимљиво, да наведем још један пример, кад видим како су живели монаси на неком месту као што су Метеори у Грчкој, али, хвала, не бих се никада определио да и сам живим тако, на литицама високих стена. Занимљиво је многима и да гледају мајмуне у кавезу, док се не запитају како им је у њему ...

Мало ко је овде против латинице и њене употребе. Али, залажемо се да српски језик буде нормиран попут практично свих других језика за које знамо, да има једно писмо, те да се тако отклоне све оне лоше стране садашњег стања оптерећеног бројним нерешеним проблемима који проистичу из њега, а о којима се може прочитати на овом сајту. Тих проблема многи нису свесни као што нису свесни ни тога да не уживају у другим бројним стандардима савременог света који се у њему подразумевају, а тичу се правила, права, безбедности, сигурности, уређености, заштите околине, заштите од државе ... Незнање и одсуство потребе за уређенијим и квалитетнијим животом код дела становништва не значи да сви треба да се помиримо с таквим стањем и вечито останемо на ободу цивилизацијског круга којем припадамо.

Такав стандард, наравно, не искључује употребу других писама у српском језику за одређене посебне намене, и потпуну слободу употребе језика и писма у личне сврхе - нико никоме не сме да улази у кућу и прописује му како да говори и пише.

Дакле, основно је да се унормалимо и постанемо као ти којима смо сада куриозитет по томе што имамо два писма, овакву државу, систем, науку о језику ... Који имају више цивилизацијског искуства и знатно боље уређену државу него ми.
Боље да будемо мало обични и као други у ономе што је добро, него толико оригинални и посебни у својој незналачкој, чак и примитивној самољубивости као сада. Махом само ситни људи, без превише памети и знања, мисле о себи као посебним и много бољим од других.

Код паметних људи и оних који се разумеју у наведене ствари то може да изазове само - доброћудан подсмех.
Последње учитавање од Љубиша дана 18 Јан 2014, 18:30, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Љубиша
Стара кука
Поруке: 2025
Придружен: 13 Јан 2011, 13:29

Студије о писму и језику

#3 Порука од Љубиша » 22 Окт 2013, 02:56

Branislav пише:Са једне стране Вам је приступ добар, коректан, трезвен... а са друге стране има непрофесионализма, недорађености
- Користите оба писма! и још је додао да је специфично и њему занимљиво за једну земљу-народ да користи два писма.

Било би занимљиво да прочитамо и шта је добро, и шта је непрофесионално и недорађено на сајту "Српска ћирилица". Наш просечан човек се превише често либи да изнесе своје мишљење о нечему, па зато често остајемо ускраћени за могућност промене на боље и напретка корисног за све. Према томе, напред!

Убеђен сам да два писма у српском језику представљају занимљив куриозитет странцима којима се он тако представи. Јер, шта они знају о томе? Многи су се овде хвалили пред странцима и "братством и јединством", и социјалистичким самоуправљањем, и тиме што имамо доживотног председника државе, друштвену својину над предузећима и једнопартијски систем. Знамо како је све то завршило.
Тако нам је и језик уређен, на јединствен начин, као уврнути куриозум, како нигде другде није.

Јако би ме занимало да неко пита те странце да ли би волели да живе у систему који почива на језику с два писма и производи такве ствари као што су наше регистарске таблице, наши пасоши и друга документа, наш државни систем матичних служби с личним подацима грађана, исписе на саобраћајним знаковима и путоказима, исписе на уличним таблама, исписе на фирмама и установама, државну и јавну комуникацију ... да не могу да на свом језику и писму десетинама година добију личну карту, пасош, возачку и саобраћајну дозволу, изводе из матичних књига, уговор у банци, омиљену књигу, јеловник у ресторану, било који потрошачки производ ... да када пишу својим писмом којим су писали и сви њихови преци и које је уз то званично писмо њихове државе као, је ли, равноправно од два - то се сматра сељачким, назадним и хегемонистичким ... да не набрајам даље, данас би се рекло "политички некоректним" - да ли би то и даље сматрали занимљивим куриозитетом, или тешким кршењем својих права у једној неправедној, зарђалој и неспособној држави?

Чисто сумњам да би им све било тако занимљиво и лепо као што, у блаженом незнању, кажу у одговорима на сугестивна питања својих домаћина који и даље живе под тешком идеолошком копреном политичко-идеолошке лингвистике пропале Југославије.

..................

Надам се да Вас нисам ни у ком случају овим што сам написао одвратио од намере коју сте имали. Оно, сем у малом делу, и није одговор Вама, већ ме само Ваше порука подстакла да се распишем на своју омиљену тему.
Последње учитавање од Љубиша дана 18 Јан 2014, 18:23, учитано 1 пут укупно.
10 векова ћирилице.

Корисников грб
Дејан_Свитац
Стара кука
Поруке: 1139
Придружен: 08 Јан 2014, 23:36
Контакт:

RE: Студије о писму и језику

#4 Порука од Дејан_Свитац » 09 Јан 2014, 21:39

Мислим да идеја није најбоља. Уз сво поштовање предлагача (не сумњам у одређене добре намере), ипак је много мешања ова два писма у оквиру српског језика. Тако је и почело 1954. па се до дан данас одржава заблуда да је и латиница српска. Слажем се са господином Љубишом да би било интересантно видети који део је непрофесионалан. И овде има доста људи који нису академ(и)ци, али нису ни Б92 навијачи.
„Српска латиница“ – зубна протеза после насилно избијених здравих зуба!

Branislav
Почетник
Поруке: 2
Придружен: 21 Окт 2013, 23:16

#5 Порука од Branislav » 11 Јан 2014, 12:39

Problem je shto su obe strane "latinichari" i "cirilichari" stegnuti oko "svog pisma". A problem se prevazilazi tako shto se ozbiljnije prouchava jezik i oba pisma kao i savremeni informatichki svet. Prouchavaju se promene a ja bih rekao da je jezik jednog naroda, Bogom dana tj. neopipljiva tvorevina koja se menja i transformishe. Tako da ni gramatika ne dolazi u obzir jer nije ni 90% pouzdana i tachna i pokazuje se u praksi da "ne radi". Potrebno je jedno drugachije vidjenje na jezik i pismo, a mislim da to treba da raspravljaju ljudi hladne glave a ne "navijachi" jednog ili drugog pisma.

Бане
Напредни члан
Поруке: 114
Придружен: 15 Сеп 2012, 19:28

#6 Порука од Бане » 18 Јан 2014, 12:14

Branisslawe, Branisslawe...

Таман сам са осмехом хтео да се придружим Љубишиној добродошлици и изразим најпозитивнију захвалност што си написао поруку српским писмом упркос својим личним ставовима, а кад оно ти сад на латиници. Ја сам дошао да живим у страну земљу и прва препрека коју сам морао да савладам ка успешној интеграцији је та да научим језик те државе те да се понашам у складу са уређењем тог друштва. Тако је исто и када одем код некога у кућу - поштујем домаћина и понашам се у складу са неким евентуално посебним и предоченим правилима. Све дотле док сам у личној могућности наравно и са искреном добронамерношћу да не нарушавам мир у тој кући. Тако је и са овим форумом, па не разумем зашто си последњу поруку откуцао латиничним карактерима, а у могућности си да нас испоштујеш и пошаљеш нам поруку на српском писму у складу са начелима овог форума.

Са друге стране, interesantno mi je to latinitchno ispisiwanye srpskog jezika koje si koristio i mislim da mozhesh da doprinesesh reshawanyu nekih problematika ako je twoj pristup zaista pozitiwan i usresredyen na unapredyenye drushtwa u kojem zhiwimo.

У односу на твој први исказ, поред Љубишиних коментара које одобравам у потпуности, имао бих да додам још неколико аргумената (који нису ни десничарски ни билокакве друге политичке оријентације) који иду у прилог томе да модеран српски језик има само једно писмo, дефинисано букваром за први разред ОШ, и да је то од суштинског значаја за одржавањем српске културе и идентитета српског народа у будућности. У будућност коју свакодневно корачамо, једина јасно препознатљива веза међу српским живљем је та писана реч. Писана реч је разговор са будућношћу, док се усмена реч неповратно истапа у прошлости. Када се зна да је међународним нормама (ISO 12999 нпр) установљено да је књига која је издата под ауторством Новака Ђоковића написана хрватским писмом, као што је и израз "VOLIM TE IVANE" уклесан на стени у срцу Шумадије тим истим писмом, онда је евидентно да се губи траг постојања српског рода и српске културе не зато што су нас странци бомбардовали неколико пута или зато што су нас осиромашили, већ искључиво грешком и неприсебношћу тог српског рода да чува своју знаменитост, односно једину вредност по којој се препознаје да је из истог племена (из исте породице?).

Довољни су примери речи "надживети" и "инјекција" (једино ћирилицом правилно исписане) па да се закључи да је српски језик једино правилно ћирилицом писати...

...осим...

...osim ako iz kojekakwih razloga, priwatnih ili opshtedrushtwenih, postoji potreba ispisiwanya srpskog jezika latinitchnim karakterima kao shto je to slutchaj za kineski, japanski, ruski i arapski jezik. U tom slutchaju twoja druga poruka, MENE litchno interesuje, pa ostajem otworen za saradnyu i/ili rasprawu koju si nagowestio u samom potchetku.

За крај, запитај се да ли је адекватно да полиција у Србији рекламира полице - http://img51.imageshack.us/img51/7260/82kh.jpg - на својим колима, односно објасни нам у којој то сређеној држави на свету постоји да поред законом (уставом) дефинисане норме, службени орган се тако скарадно оглушује о основна права грађана да информацију добију на свом језику и писму?

Срдачан поздрав
Srdatchan pozdraw

Александар Невски
Редован члан
Поруке: 332
Придружен: 18 Јул 2011, 06:13

#7 Порука од Александар Невски » 18 Јан 2014, 18:13

Branislav пише: Problem je shto su obe strane "latinichari" i "cirilichari" stegnuti oko "svog pisma". A problem se prevazilazi tako shto se ozbiljnije prouchava jezik i oba pisma kao i savremeni informatichki svet. Prouchavaju se promene a ja bih rekao da je jezik jednog naroda, Bogom dana tj. neopipljiva tvorevina koja se menja i transformishe. Tako da ni gramatika ne dolazi u obzir jer nije ni 90% pouzdana i tachna i pokazuje se u praksi da "ne radi". Potrebno je jedno drugachije vidjenje na jezik i pismo, a mislim da to treba da raspravljaju ljudi hladne glave a ne "navijachi" jednog ili drugog pisma.

Бrаниsлаvе, поšто viдиm да si ти zагоvорniк уpореdне upотrѣбе оbейu pисаmа, i наsе ћиriлиcе i хrваtсkе лаtинicе, саvѣтujем tи да ih пиsеш isтоvрѣmено, pопut меnе. Йеr йе jедиnо таkо моguћа иh раvноpраvноsт. А tако sе одliчnо виdi пrѣдnосt вisеазbучја, kойоm се pойеdiни Sрbi тоlико diче.

И jош nешtо, ако tвоj амеriчkи пriяtељ tолиkо поdрžава viшеаzбуcйе, sто sам u sвоjем jезиku не kориsтi vише piсаmа? Сvе мi tо лиči на cувеnu: "Ноvац kваrи љudе, заtо даjте mени sав nоваc да sамо ја buдеm поkваrен".

Иmа i наs наrод dобrу iзrеку: "Cега sе паmетаn сtiди, tiме sе луd поnосi". Е tако sе ми mожеmо поnосitи вišеазbучjем i hаосоm око nјега.
Користити само йедно прошло глаголско врѣме йе исто толико писмено колико йе употрѣбљавати само йедан падеж.

Пошаљи Одговор